Laikmeta krustpunktā

Par karu un par drošību, par politiku un teātri saruna ar Ausmu Kantāni

Laikmeta krustpunktā

Trauksmainie 90.gadi un toreizējo lēmumu nozīme tagad. Saruna ar Guntaru Krastu

Būtiski Satversmes tiesas spriedumi, mēģinājumi ietekmēt tiesu. Saruna ar Aivaru Endziņu

Bijušais ST vadītājs: Levita reakcija pēc Saeimas noraidījuma Osipovai bija ļoti maiga

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Prezidenta Egila Levita ieraksts sociālās saziņas vietnē "Twitter" pēc Sanitas Osipovas kandidatūras noraidīšanas Augstākās tiesas (AT) tiesneša amatā bija ļoti maigs. Tā Latvijas Radio raidījumā "Laikmeta krustpunktā" sacīja bijušais Satversmes tiesas (ST) priekšsēdētājs Aivars Endziņš.

"Es domāju, ka Levitam kā Valsts prezidentam vajadzēja stingrāk tomēr pateikt, ka tas tiešām ir uzbrukums tiesu varas neatkarībai, neapšaubāmi," sacīja Endziņš.

Pēc bijušā ST priekšsēdētāja domām, ja balsojums par Sanitas Osipovas apstiprināšanu AT tiesneses amatā notiktu šodien, arī politiskie spēki, kas balsoja pret  – "Nacionālā apvienība", "Zaļo un zemnieku savienība", "Saskaņa", kas atturējās, – varētu balsot citādāk.

Endziņš lēsa, ka Osipovas kandidatūru pašreizējā situācijā varētu virzīt atkārtoti.

"Es domāju, ka to varētu darīt, bet tas ir atkarīgs no AT lēmuma, vai viņi virzīs atkārtoti vai virzīs kādu citu kandidatūru. Es domāju, ka tas ir neapšaubāmi morāls spiediens pret bijušo ST priekšsēdētāju Sanitu Osipovu, kuru es ļoti augsti vērtēju kā augstas klases profesionāli," piebilda jurists.

Endziņš atzina arī, ka politiķi nekad nav bijuši apmierināti ar sev piešķirtās varas reālu ierobežojumu.

Viņaprāt, arī Osipovas gadījumā izpaudās dažu politiķu nepatika pret ST.

"Ne jau par velti vēl tajā laikā, kad es biju ST tiesnesis un priekšsēdētājs, kad pēkšņi tolaik tieslietu ministrs [Valdis] Birkavs kopā ar Ministru prezidentu [Andri] Šķēli nāca ar ideju, ka ST vajadzētu vispār likvidēt, bet tas beidzās šīm abām personām ar fiasko. Tieši otrādi – ST kompetence pēc tam tika paplašināta," atgādināja Endziņš.

Tāpat viņš pauda bažas, ka arī gadījums ar Osipovas neievēlēšanu AT tiesneses amatā aktualizēja debates par ST likvidēšanu.

KONTEKSTS:

Augstākās tiesas jeb Senāta Civillietu departamentā radās vakanta tiesneša amata vieta, uz ko pretendēja Sanita Osipova, kura šogad februārī noslēdza darbu Satversmes tiesā. Viņa tika uzklausīta Senāta Civillietu departamenta senatoru kopsapulcē, kas nolēma kandidāti virzīt tālākai apstiprināšanai senatores amatā.

Osipovas apstiprināšanu Augstākās tiesas tiesneses amatā virzīja Saeimas Juridiskajā komisijā, taču parlamenta balsojumā deputāti lēma neapstiprināt Osipovu amatā. Deputāti debatēs norādīja uz Osipovas liberālajiem uzskatiem un darbu ST, kas bija lēmusi, ka Satversme aizsargā visas ģimenes, arī viendzimuma pāru veidotās.

Saeimas lēmums raisīja plašu kritiku gan no tiesnešiem, gan ekspertiem. AT priekšsēdētājs norādīja uz tiesnešu neatkarības problēmām valstī, un prezidents uzsvēra tiesu varas neatkarību no politiķiem. Virkne ekspertu kritizēja deputātus par neprofesionalitāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti