Panorāma

Vai šoziem nepietrūks gāzes?

Panorāma

ABLV klienti varēs saņemt garantēto atlīdzību

Izskan apsūdzība U. Magoņa tiesā

Bijušā LDz šefa tiesa: Magonis apsūdzību noliedz, Osinovskim - neskaidrības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Piektdien, 2.martā, tiesas sēdē par kukuļošanas lietu, kurā apsūdzēti bijušais "Latvijas dzelzceļa" (LDz) vadītājs Uģis Magonis un Igaunijas miljonārs Oļegs Osinovskis, Magonis vainu neatzina, bet Osinovskis lūdza apsūdzību precizēt.

Vainu neatzīst, lūdz precizēt apsūdzību

Trešajā tiesas sēdē bija plānot apsūdzības nolasīšana un divu liecinieku uzklausīšana.

Prokuratūras nolasītajā apsūdzībā norādīts, ka no 2014.gada beigām Magonis un Osinovskis vienojās par kukuli 800 tūkstoš eiro apmērā "Skinest Rail" interesēs "LDz ritošā sastāva serviss" četru lokomotīvju iepirkumā. Vienošanās arī esot paredzējusi – Magonis, izmantojot dienesta stāvokli, panāks, ka Krievijas Dzelzceļa augstākās amatpersonas tiekas ar Daugavpils lokomotīvju rūpnīcas amatpersonām, lai panāktu līguma noslēgšanu par Krievijas dzelzceļa lokomotīvju remontu pasūtījumu. Vēlāk kukuļa summa esot tikusi samazināta līdz pusmiljonam eiro.

Pēc apsūdzību nolasīšanas Magonis savu vainu tajās neatzina.

Savukārt Osinovskim apsūdzība neesot skaidra. Neesot skaidri norādīts, kur un kad kukuļa piedāvājums izteikts. Tas viņam liedzot aizstāvēties tiesā. Osinovskis lūdza tiesa uzdot prokurorei precizēt apsūdzību.

Arī citās daļās apsūdzība esot nekonkrēta. Tostarp saistībā ar apsūdzības daļu par kontaktiem Krievijas Dzelzceļa augstāko amatpersonu. Iepriekš Krievijas Valsts dzelzceļa kompānijas "Rossijskije žeļeznije dorogi" vadītājs bijis Vladimirs Jakuņins, kurš 2015.gada pavasarī bija ieradies uz Magoņa 50. dzimšanas dienas svinībām Rundāles pilī.

"Kā varēju dot kukuļus par to, ka Magonis ir Vladimira Jakuņina draugs?" neizpratni pauda Igaunijas miljonārs.

“Apsūdzībā nav norādīta nozieguma pastrādāšanas vieta, kas ir Latvijas likumu pārkāpums. Papildus apsūdzībai kukuļa došanā, mani apsūdz vēl vienā noziegumā. Šī kukuļa piedāvāšanā. Taču apsūdzībā šī nozieguma pastrādāšanas vieta vispār nav norādīta,” pauda Osinovskis.

Osinovskis sacīja, ka šī, viņaprāt, nepilnīgā apsūdzība, ir ne tikai pretrunā ar likumiem, bet arī liedz viņam iespēju aizstāvēties. Piemēram, pierādīt, ka iespējamā nozieguma izdarīšanas brīdī viņam ir alibi.

“Es nevaru pierādīt, ka manis nebija tajā vietā un tajā laikā, kad un kur es it kā piedāvāju Uģim Magonim pieņemt kukuli. Es nevaru pierādīt, ka tajā laikā es lasīju saviem bērniem grāmatu,” sacīja Osinovskis.

Šim viedoklim pievienojās advokāta Jeļena Kvjatkovska, kura kukuļa piedāvāšanas vietas un laika neprecizēšanu nodēvēja par procesuālo defektu. Kukuļa saņemšanas laiks un vieta apsūdzībā ir norādīta, proti, 6.augusts, pirms nepilniem trim gadiem, un Tallinas šosejas 137.kiloimetrs.

Tiesnesis Kārlis Jansons gan nekādu lēmumu par lūgumu precizēt apsūdzība nepieņēma. Prokurore vēlāk skaidroja, ka tiesa nevar pieņemt lēmumus par apsūdzības grozīšanu.

 

Jau tagad skaidrs, ka ceļš uz Limbažiem Osinovskim būs jāmēro arī visu turpmāko tiesas procesu, jo par iepriekš pieņemto lēmumu ļaut viņam piedalīties tiesas sēdēs video konferenču režīmā tiesnesis šodien pateica – šādas iespējas nav un nebūs.

Pamatojums – procesa saskaņošana ar Igauniju varētu ievilkt lietas iztiesāšanu par aptuveni pusgadu.  

Iztaujā lieciniekus

Pēc Osinovska lūguma par apsūdzības precizēšanu tiesnesis Kārlis Jansons izsludināja pārtraukumu, prokurorei gan viedokli nepajautājot. Pēc pārtraukuma, nepaziņojot lēmumu par apsūdzētā lūgumu, tika sākta liecinieku iztaujāšana.

Kā pirmais liecinieks iztaujāts bijušais ''LDz ritošā sastāva serviss'' valdes loceklis Ivars Rullis, kuram neesot informācijas par lokomotīvju iepirkuma iespējamu ietekmēšanu. Viņš uzsvēra, ka personīgi caur viņu ietekme nav bijusi, un iepirkuma konkursā pārkāpumi nav konstatēti.

Rullis Magoni raksturoja kā talantīgu uzņēmuma vadītāju, kurš bijis aktīvs un interesējies par visiem procesiem.

Tāpat liecinieka statusā tiesā plānots iztaujāt bijušo SIA “LDz Cargo” valdes priekšsēdētāju Gunti Maču, kurš šo amatu atstāja 2015.gada oktobrī. 

Iepriekš, 15. janvārī, lietas iztiesāšana tika atlikta, jo uz sēdi neieradās Magoņa sieva Anastasija Magone, kura procesuālo statusu iemantoja tikai sēdes laikā. Arī šoreiz sēdē viņa nepiedalās.

KONTEKSTS:

2015.gada augustā KNAB aizturēja toreizējo LDz valdes priekšsēdētāju Uģi Magoni aizdomās par aptuveni pusmiljona eiro liela kukuļa pieņemšanu. Medijos izskanēja, ka kukuļņemšana saistīta ar LDz meitasuzņēmuma "LDz ritošā sastāva serviss" daudzmiljonu iepirkumu - četru vecu dīzeļlokomotīvju iegādi no Igaunijas miljonāram Oļegam Osinovskim piederošā uzņēmuma "Skinest Rail".

Osinovskis gan igauņu žurnālistiem izteicies, ka konkurss par šo lokomotīvju piegādi esot noticis pēc visiem noteikumiem un no šī darījuma ieguvušas visas iesaistītās puses. Pēc Osinovska teiktā, nekādu papildu naudu viņš nevienam neesot maksājis.

Lietā apsūdzība celta gan Magonim, gan Osinovskim, un abiem nācies sēsties uz apsūdzēto sola.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti