Bijušā LDz šefa tiesa: Lietā iekļauj Magoņa interviju žurnālā; sāk tiesas debates

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vidzemes rajona tiesa Limbažos turpina skatīt krimināllietu, kurā uz apsūdzēto sola sēž valsts AS “Latvijas dzelzceļš” (LDz) bijušais valdes priekšsēdētājs Uģis Magonis un Igaunijas miljonārs Oļegs Osinovskis. Abi apsūdzēti kukuļošanā. Proti, apsūdzība uzskata, ka Osinovskis Magonim devis aptuveni 500 000 eiro lielu kukuli par “LDz ritošā sastāva servisa” daudzmiljonu iepirkumu, vecu dīzeļlokomotīvju iegādi no Osinovskim piederoša uzņēmuma “Skinest Rail”. Apsūdzētie vainu neatzīst. Nu tiesā ar prokurores runu sākās debates.

Bijušā LDz šefa Magoņa lietā tiesā sāk debates
00:00 / 03:20
Lejuplādēt

Piektdien, 28.februārī, bijušais LDz šefs Uģis Magone uz apsūdzēto sola sēdēja viens. Igaunijas uzņēmējs Oļegs Osinovskis, viņa līdzapsūdzētais, procesu vēros no tiesu zāles Tallinā, izmantojot videokonferences iespējas.

Piektdien bija plānots sākt vienu no pēdējiem posmiem pirmās instances tiesvedībā – tiesu debates. Tas ir brīdis, kad apsūdzība izklāsta tiesas izmeklēšanā aplūkotos pierādījumus, kuri, pēc prokurora domām, pierāda apsūdzēto vainu.

Magonis un Osinovskis apsūdzēti korupcijā. Pēc prokuratūras domām, teju pirms pieciem gadiem Osinovskis iedevis Magonim aptuveni 500 000 eiro lielu kukuli.

Par kukuļa iemeslu pirmajā tiesas sēdē stāstīja prokurore: “Tas ir saistīts ar SIA "LDz ritošā sastāva serviss" veikto iepirkumu attiecībā par Igaunijā reģistrētā uzņēmuma AS “Skines” īpašumā esošo četru dīzeļlokomotīvju iegādi, lai šis iepirkums būtu labvēlīgs Igaunijas uzņēmumam.”

Nedz Magonis, nedz Osinovskis vainu neatzīst.

Piektdien debašu runa bija jāsāk prokurorei Evitai Masulei. Taču pēc Magones advokāta Vara Klotiņa lūguma tiesai uz brīdi atjaunoja izmeklēšanu. Advokāts vēlējās lietas materiāliem pievienot klienta raksturojumu un Magoņa interviju žurnālam “Klubs”.

2015.gada vasarā, vēl pirms aizturēšanas sniegtajā intervijā Magonis stāstīja par to, kā kļuvis par dzelzceļa vadītāju, kas viņu šajā amatā iecēlis, un to, ka zina – viņa sarunas tiek noklausītas. Vēl viņš intervijā stāstīja par savām labajām attiecībām ar “Krievijas dzelzceļa” vadītāju Vladimiru Jakuņinu, kurš regulāri Magoni sveicot dzimšanas dienās un ierodas uz svinībām arī klātienē.

Izcelt labās attiecības ar “Krievijas dzelzceļa” vadību Magonim ir svarīgi. Iepriekš, liecinot tiesā, viņš skaidroja, ka pusmiljonu eiro saņēmis nevis kā kukuli, bet gan kā maksu par Osinovskim pastarpināti piederošā uzņēmuma interešu lobēšanu Krievijā. Tam palīdzējušas labās attiecības ar Jakuņinu un citu Krievijas eliti.

Prokurore bažījās, ka pēc intervijas izlasīšanas viņai būs jautājumi apsūdzētajam un nāksies debates atlikt. Bet intervijā paustais viņai jautājumus neradīja un tiesas izmeklēšanas tika pabeigta un Masule uzsāka debašu runu.

Prokurore sacīja, ka viņas runa nebūs gara un to viņa pabeigs nākošajā tiesas sēdē marta sākumā. Tad publiski kļūs zināmi kādus sodus viņa tiesai abiem apsūdzētajiem lūdz piemērot.

Pierādījumu vainas atzīšanai pietiekot, uzskata prokurore. “Jebkurā gadījumā tas pierādījumu kopums, kas ir iegūts pirmstiesas izmeklēšanas laikā, manuprāt, ir pietiekams, lai būtu pamats uzturēt apsūdzību pret abiem apsūdzētajiem. Pierādījumu vērtēšana ir tiesas ziņā,” sacīja Masulei.

Pēc prokurores debašu runu teiks aizstāvība. Tad sekos pušu replikas un apsūdzēto pēdējais vārds. Kad tas būs izskanējis, tiesa dosies rakstīt spriedumu. Kad tas varētu notiks, prognožu pagaidām nav.

KONTEKSTS:

2015. gada augustā KNAB aizturēja toreizējo LDz valdes priekšsēdētāju Uģi Magoni aizdomās par aptuveni pusmiljona eiro liela kukuļa pieņemšanu. Medijos izskanēja, ka kukuļņemšana saistīta ar LDz meitasuzņēmuma "LDz ritošā sastāva serviss" daudzmiljonu iepirkumu - četru vecu dīzeļlokomotīvju iegādi no Igaunijas miljonāram Oļegam Osinovskim piederošā uzņēmuma "Skinest Rail".

Osinovskis gan igauņu žurnālistiem izteicies, ka konkurss par šo lokomotīvju piegādi esot noticis pēc visiem noteikumiem un no šī darījuma ieguvušas visas iesaistītās puses. Pēc Osinovska teiktā, nekādu papildu naudu viņš nevienam neesot maksājis.

Lietā apsūdzība celta gan Magonim, gan Osinovskim, un abiem nācies sēsties uz apsūdzēto sola.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti