Biedrības: Ukrainas kara bēgļiem Latvijā joprojām lielākās problēmas ar mājokļa atrašanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ukrainas kara bēgļiem Latvijā joprojām lielākās problēmas sagādā dzīvesvietas atrašana, tā Latvijas Radio intervijā atzina biedrības "Gribu palīdzēt bēgļiem" valdes locekle Linda Jākobsone.

Jākobsone norādīja, ka pirmajās 90 dienās kopš kara Ukrainā sākuma valsts iestādes, nevalstiskās organizācijas un uzņēmēji izdarījuši daudz, lai palīdzētu bēgļiem, tomēr bažas rada tas, ka aizvien ir neskaidrs, kā bēgļiem palīdzēs pēc 90 dienu valsts atbalsta perioda. Diemžēl izskaidrojumu trūkst gan no kara bēgošajiem, gan arī nevalstiskajām organizācijām, sacīja Jākobsone.

Viņa skaidroja, ka daudzi cilvēki no Ukrainas nespēj iesaistīties Latvijas darba tirgū, jo bēgļu vidū ir daudz sieviešu ar maziem bērniem, senioru un arī cilvēku ar invaliditāti, kuri nevarēs aktīvi piedalīties darba tirgū. "Iespējams, kāds no viņiem varēs iesaistīties darba tirgū, bet lielākā daļa nevarēs," piebilda Jākobsone.

No tā savukārt izriet arī problēma ar dzīvesvietas atrašanu. Ja cilvēki nevarēs iesaistīties darba tirgu, tad arī mājokli būs grūti atrast, paskaidroja Jākobsone. Viņa norādīja, ka mājokļu tirgus kopumā ir ierobežots. Tāpat cilvēki, kuriem ir brīvi mājokļi, nav ļoti pretimnākoši Ukrainas kara bēgļiem, jo vēlas savus īpašumus izīrēt uz ilgāku laika periodu, taču cilvēki no Ukrainas apsver arī tuvākajā laikā doties atpakaļ uz mājām.

Vairākas nevalstiskās organizācijas pirmdien tiekas ar premjeru Krišjāni Kariņu (“Jaunā Vienotība”), lai rastu skaidrību vairākos bēgļu palīdzības jautājumos. 

Mājokļa jautājums Ukrainas kara bēgļu sakarā šobrīd ir viens no galvenajiem, kas satrauc nevalstiskās organizācijas. To pirms tikšanās ar premjeru akcentēja arī organizācijas „Tavi draugi” vadītājs Ulvis Noviks. Viņš uzskata, ka šobrīd ir svarīgi arī domāt par plāniem ilgtermiņā. Noviks norādīja, ka Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vienotā datu sistēma joprojām nedarbojas, līdz ar to sadarbība ar privātpersonām ir ierobežota – apgrūtinātas iespējas vietējiem pieteikties, kas ir gatavi piedāvāt savas mājvietas ukraiņiem.

Tāpat nepieciešams vēlreiz pārdomāt atbalsta sistēmu mātēm ar bērniem, jo viņas nevar gan apgādāt ģimeni, gan sēdēt mājās ar mazu bērnu.

Taču trauksmes zvanus skaļi zvana arī Latvijas pašvaldību savienība. Pirmdienas sarunās ar palīdzības organizācijām un premjeru tā nepiedalās, taču pirmdienas koalīcijas sanāksmē pašvaldību savienības priekšsēdētājs deputātiem akcentēs būtiskākos jautājumus.

Runājot par izmitināšanas jautājumu pašvaldībām ir liela neskaidrība, kas notiek ar bērnu sporta komandām, kurām ir iecelts viens aizbildnis, kā tās tagad izmitinās. Taču vissatraucošākā problēma pašvaldībām ir ēdināšana. Pašvaldību savienībā atklāja, ka jau kopš piektdienas tiek saņemti satraukti zvani no vietvarām, kas nezina, ko darīt. Daudzas ir gatavas barot Ukrainas iedzīvotājus pa saviem līdzekļiem.

Biedrības “Tavi draugi” pārstāvis necer, ka pēc tikšanās premjers radīs atbildes uz visiem jautājumiem, taču organizācijas cer, ka tiks uzklausītas, ka izdosies vienoties par sadarbību ar valdību. Viņiem ir cerība, ka valdībā būs izveidota speciāla darba grupa, kurā būs pārstāvji no organizācijām, kas ikdienā strādā ar šiem jautājumiem. „Tavi draugi” pārstāvis teica, ka līdz šim organizācija nav aicināta uz sēdēm, kur tiek lemti šādi jautājumi.

KONTEKSTS:

Vairākām Latvijas pašvaldībām ir bažas par Ukrainas bēgļu izmitināšanu pēc valsts atbalsta beigām.

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā, kas sācies 24. februārī, Ukrainu pametuši vairāk nekā 5,8  miljoni cilvēku. Pēc oficiālajiem datiem Latvijā uzņemti vairāk nekā 26 000 Ukrainas civiliedzīvotāju, galvenokārt sievietes un bērni. Latvijas valdībā gatavojas Latvijā uzņemt ap 40 000 Ukrainas civiliedzīvotāju, ieskaitot līdz šim uzņemtos. Rezervēti kopumā 116,28 miljoni eiro dažādiem atbalsta pasākumiem, tostarp kompensācijām tiem, kas dos pajumti bēgļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti