Biedrība: Sabiedrība neizprot cilvēkus ar garīgās attīstības traucējumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Sabiedrība joprojām nav gatava izprast lietas, kas saistītas ar cilvēku garīgās attīstības traucējumiem, norāda biedrības „Cerību spārni" vadītāja Eva Viļķina. Biedrības projekts par ciematu bērniem ar garīgās attīstības traucējumiem pirms trīs gadiem tika noraidīts Mores pagastā, taču vēlāk mecenāti projektam uzdāvinājuši zemi citā Siguldas novada pagastā. Biedrība gan joprojām meklē 1,7 miljonu latu finansējumu projektam.

Projektu par ciematu 40 bērniem ar garīgās attīstības traucējumiem biedrība „Cerību spārni" izstrādāja 2010. gadā. Tas būtu ciemats jauniešiem, kuri pabeiguši skolu, bet darba tirgū iekļauties pilnvērtīgi nevar, tomēr viņi spēj strādāt un jēgpilni pavadīt dienu. Tā būtu lopkopība, šūšana, aušana, kur jaunieši varētu justies nodarbināti.

Toreiz Siguldas novada Mores pagasta pašvaldība bija gatava dot savu zemi ieceres īstenošanai. Taču tam bija nepieciešama sabiedriskā apspriešana. Mores pagastā tika savākti iedzīvotāju paraksti, iebilstot pret projektu.

Kā skaidro Viļķina, cilvēki bija dezinformēti, neiedziļinājās jautājumā un bija nepamatoti nobijušies, ka pagastā šī projekta dēļ varētu pasliktināties kriminogēnā situācija. Biedrības vadītāja gan noraida bažas, jo neviena no biedrības ģimenēm nav nelabvēlīga. Turklāt Vācijā esot piemēri, ka šādi ciemati, līdz ar to arī tajos dzīvojošie cilvēki iekļaujas pilsētvidē.

Lai gan Mores pagastā bija arī ideju atbalstoši iedzīvotāji, tomēr projekts tika noraidīts. Diskusijas raisījās tik asas, ka biedrība nolēma raudzīties jaunu vietu projektam. Viļķina gan piebilst, ka jūt atbalstu no Siguldas pašvaldības.

Vēlāk kāda ģimene no Siguldas piedāvāja projektam savu zemi, kas izrādījās pat vēl tuvāk nekā bija iecerēts Mores pagastā.

Taujāta, kādi varētu būt sabiedriskās apspriešanas rezultāti, ja tā notiktu tagad, Viļķina viennozīmīgu atbildi nesniedz - katrā vietā tie būtu dažādi. „Sabiedrībā neesam gatavi izprast šīs lietas. Mēs [biedrība] arī ikdienā saskaramies ar noraidošo attieksmi. Bet mēs mēģinām mācīt," saka „Cerību spārni" vadītāja.

Pašlaik projekts gan ir apstājies pie finanšu jautājuma, jo tā īstenošanai būtu vajadzīgi 1,7 miljoni latu. Kā skaidro Viļķina, biedrībām nav iespējas pretendēt uz Eiropas Savienības fondu līdzekļiem infrastruktūras attīstībai, tāpēc šis pašlaik izpaliek. Viņa gan cer, ka līdz ar 2015. gadu situācija varētu mainīties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti