Dienas ziņas

LR "Krustpunktā" plkst.15.00 arī LTV1

Dienas ziņas

"Gaiziņā" atkopjas pēc ugunsgrēka

Digitalizē novadpētniecības materiālus

Bibliotēkas digitalizē novadpētniecības materiālus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Bibliotēkas ne tikai nodrošina iedzīvotājiem lasāmvielu, bet arī apkopo un uzglabā novadpētniecības materiālus. Tā kā arvien vairāk cilvēku informāciju meklē elektroniskajā vidē, tad aktuāla kļuvusi novadpētniecības materiālu digitalizācija. Pilsētu bibliotēkas šo procesu jau uzsākušas, bet lauku bibliotēkas sastopas ar dažādām grūtībām. 

Uzklausot bibliotekāru ieteikumus, par ikgadējās bibliotekāru konferences tēmu izvēlēta novadpētniecības digitalizācija. Reģionos šajā jomā lielu pieredzi uzkrājusi Kuldīgas Galvenā bibliotēka. Tāpēc arī ieguvusi Latvijas bibliotēku biedrības rīkotā konkursa titulu “Gada bibliotēka 2017”.

Konferencē kuldīdznieki dalījās savā pieredzē ar izveidoto krātuvi “Digitālā Kuldīga”, kur apkopotas arī vairākas novadpētniecības materiālu kolekcijas, piemēram, “E.Vīgnera Kuldīgas mūzikas skolas koris “Cantus””, “Amatiermāksla Kuldīgas novadā”, “Latvijas Tautas fronte. Kuldīgas nodaļa”, kā arī elektroniskais katalogs un novadpētniecības datubāze.

“Mūsu šodienas pasaule lielā mērā iepazīta elektroniskajā vidē, tāpēc mums ir būtiski savus resursus, kuri ir interesanti, piedāvāt lietotājam, lai viņš var apskatīt, sēžot mājās pie datora,” pastāstīja Kuldīgas Galvenās bibliotēkas vadītāja Laima Ostele.

Konferencē pulcējās teju 80 bibliotēku speciālistu no visas Latvijas. Galvenie interesējošie jautājumi: kā sagatavot materiālus digitalizācijai, ar kādām programmām tos apstrādāt, kā popularizēt izveidotos krājumus.

Ja pilsētās bibliotēkās ir vairāki darbinieki un kāds no tiem var strādāt tikai pie digitalizācijas, tad lauku teritorijās šobrīd pārsvarā ir viena darbinieka bibliotēka, un tas arī apgrūtinot e-novadpētniecības veidošanu.

“Vēl neesam sākuši, tas ir laika trūkums, bet pirmais, ka mums ir ļoti nolietojušās tehnoloģijas,” pastāstīja Salacgrīvas novada Svētciema bibliotēkas pārstāve Līga Borozdina.

Lai sniegtu iespējami lielāku atbalstu novadpētniecības un Latvijas kultūras mantojuma digitalizācijai, Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) īsteno Eiropas reģionālās attīstības fonda atbalstītu projektu Kultūras mantojuma satura digitalizācija.

LNB Digitālās bibliotēkas vadītājs Artūrs Žogla pastāstīja par projektu: “Mums ir iespēja sadarboties ar Nacionālo arhīvu, ar kultūras pieminekļu inspekciju, ar muzejiem un citām bibliotēkām. Mēs plānojam divu, trīs gadu laikā digitalizēt ļoti lielu apjomu no Latvijas kultūras mantojuma:

grāmatas, laikraksti, kartes, attēli, skaņu un video ieraksti, filmas un cita veida materiāli.”

Konferenci rīkoja Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Kuldīgas Galveno bibliotēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti