Dienas ziņas

Maize kļūs dārgāka

Dienas ziņas

Aicina izcelt atbalstītājus cilvēkiem ar invaliditāti

Prezentē autonomus militāros risinājumus

Bezpilota tanki, sensori karavīru atrašanai – Ādažu poligonā prezentē jaunas militārās tehnoloģijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ceturtdien Ādažu poligonā tika demonstrēta integrētā modulārā bezpilota zemes sistēma jeb ''iMUGS'' kas ir viens no Eiropas vadošajiem aizsardzības nozares projektiem, kurā apvienoti vairāk nekā 10 militāri risinājumi. Ādažos pulcējās uzņēmumu pārstāvji no vairākām valstīm. Projektā atbildīga loma ir arī vairākiem Latvijas uzņēmumiem. 

''iMUGS''  (integrated Modular Unmanned Ground System) projektā sadarbība tiek pārbaudīta starp 13 autonomiem militāriem risinājumiem, tostarp bezpilota kaujas rīki, kiberdrošības un  komandvadības rīki, kā arī sensori, kas spēj noteikt, piemēram, no kurienes nācis šāviens. 

Ādažos tika pārbaudīts, kā dažādo uzņēmumu tehnoloģijas izmantot kopā, vienā kaujas laukā. Viens no uzdevumiem uzņēmumam “Latvijas Mobilais telefons” (LMT) ir visus notikumus kaujas laukā nodot misijas vadības centram, kur informācijas sistēma “Viedsargs” parāda katra karavīra, pozīciju, kameru, sensora datus un tamlīdzīgi. 

LMT viceprezidents Ingmārs Pūķis norādīja: “Vizuāli tā kā datora spēle. Tas, ko bērni ir redzējuši datorspēlēs, ka – re, kur brauc mans tanks, re, kur ir ienaidnieka tanks, un to visu reāllaikā mēs tagad varam arī īstā dzīvē dabūt caur šo “Viedsargs” sistēmu.”

Viens no izaicinājumiem ir nodrošināt, ka informācija no kaujas lauka tiek nodota precīzi. Vairākas bezpilota ierīces uzdevumos poligonā darbojās vairākos telekomunikāciju tīklos. Tostarp 5G, 4G, un ierastajā GPS jeb globālās pozicionēšanas sistēmā. Tagad ir izveidota sistēma, kas spēj vienmērīgi un visu laiku nodrošināt labus sakarus. Tā ir daudz precīzāka nekā GPS.

Un, jo vairāk tīklu izdodas iesaistīt, jo grūtāk sistēmu pretiniekam neitralizēt. “Šo tīklu ir ļoti grūti likvidēt. Pat ja tiek izņemts viens tīkla elements, viens raidītājs vai viens līmenis, šis tīkls joprojām turpina darboties,” skaidroja LMT pārstāvis.

Pašu bezpilota platformu nodrošina Igaunijas uzņēmums “Milrem Robotics”. Un to var aprīkot ar teju visu. 

Uzņēmuma izpilddirektors Kuldars Vārsti sacīja: “To var izmantot kā vienkāršu platformu mantu pārvadāšanai, salikt tajā mugursomas un tamlīdzīgi. To var arī aprīkot ar ieroču sistēmām – kā citai platformai, kuru šodien redzam. Var aprīkot arī ar dažādiem sensoriem.”

Šīs tehnoloģijas Latvija sāka attīstīt ievērojami vēlāk nekā kaimiņi igauņi, taču tos esot izdevies panākt, atzina Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons. 

“Kas ir mūsu lepnums, ka neviena cita valsts nav tik tālu tikusi ar šo 5G izmantošanu. Arī šī  platforma, uz kuras bija ložmetējs, ir radusies, pateicoties mūsu grantam. Es domāju, ka mūsu mērķis ir veicināt šādu inovāciju un pēc tam nonākt arī pie ražošanas,” atzīmēja Garisons. 

Demonstrēšanā piedalījās vēl vairāku citu Latvijas uzņēmumu kaujas rīki. “Brasa” ar bezpilota kaujas atbalsta platformu “Natrix”, “LV-Tech” ar kaujas platformu un “Smart IoT Riga” kā atbalstu mobilo sakaru komunikācijas nodrošināšanai.

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“Attīstībai/Par!”) atzina, ka šis projekts dos iespēju Latvijai kļūt par vienu no septiņām Eiropas valstīm, kas izstrādā nākotnes bezpilota sauszemes transportlīdzekļu standartus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti