Bezpajumtniekiem un bezdarbniekiem māca atgriezties sabiedrībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Rīgas domes Pilsētas attīstības komiteja trešdien lēma par gandrīz 10 tūkstoš latu piešķiršanu projektam, lai palīdzētu bezpajumtniekiem paaugstināt motivāciju iekļauties sabiedrībā. Projekta kopējās izmaksas ir 92 200 latu, ko sedz Eiropas Sociālais fonds. Rīgas Domei jāapmaksā desmit procenti. Projekts sākās jau pērn un tiks noslēgs šā gada nogalē.

Rīgas patversmes Dienas centrā Katoļu ielā pulcējas bezpajumtnieki un citi maznodrošinātie. Divas reizes nedēļā te notiek nodarbības Eiropas Sociālā fonda projekta ietvaros. Projekta mērķis ir sociālā statusa atgūšana un iekļaušanās sabiedrībā. Pirmais solis ir likt bezpajumtniekiem un bezdarbniekiem apzināties sevi kā pilntiesīgu sabiedrības locekli.

„Mūsu klienti pamatā ir ar ļoti zemu pašvērtējumu, ar ļoti zemām sociālajām prasmēm, un tāpēc viņi arī bieži vien neko nespēj kardināli savā dzīvē izmainīt, ”skaidro Rīgas patversmes direktore Dagnija Kamerovska.

Projekts aizsākās pērn un noslēgsies decembrī. Divu gadu laikā nelielās grupās apmācības izgājuši 240 cilvēki. Projekts ietver trīs apmācību programmas - pašvērtējuma celšanu, darba meklēšanas un citas prasmes, piemēram, kā ievērot personīgo higiēnu un pareizi saģērbties. „Varbūt liekas elementāri, bet daudziem tā ir problēma,” saka Kamerovska.

Projekta mērķauditorija pārsvarā ir 45-55 gadu vecumā, kas ierasti ir bezdarba riska grupa. Bezpajumtnieki visbiežāk atrod darbu celtniecībā, strādā par sētniekiem, pārdevējiem, bieži vien - tirgū. Projekta ietvaros oficiālu darbu atraduši vien trīs cilvēki. Kamerovska saka - tas nav daudz, bet jāņem vērā neoficiālie darbi: no šādām iespējām cilvēkus necenšas atrunāt. Divi cilvēki uzsākuši ārstēšanos no alkohola atkarības. Sociālie darbinieki savos klientos redzot arī personīgas izmaiņas.

Dienas centrā sastaptā Aina bez pastāvīgas dzīves vietas dzīvo aptuveni trīs gadus. Viņai ir 59 gadi. Sociālie darbinieki Ainu raksturo kā aktīvu klienti, viņa arī šovasar piedalījās projektā. Piedalīšanās projektā likusi viņai justies pārliecinātākai par sevi, bet par darba meklēšanu viņa runā izvairīgi, viss virzoties uz labo pusi, tāpēc bail stāstīt. „Kļuvu tāda kā vairāk pārliecināta. Mūsu paaudze uzauga vēl padomju laikā… un mēs visi tādi apjukuši tagad,” Aina stāsta. „Tas bija tā, lai mēs nebūtu tik kautrīgi… - kā ieiet birojā, kā vispār sākt iekārtoties darbā un, ja dzīvokli meklē, kā uzsākt sarunu, kādus dokumentus vajag, kā ar visiem līgumiem rīkoties. Lai mēs būtu zinošāki. Man bija motivācija piedalīties, jo gribējās kaut ko vairāk uzzināt un tur bija psihologi… Vispār jau mums arī sociālie darbinieki vienmēr visu paskaidro, parāda, vienmēr palīdz.”

Pēc projekta noslēguma tiks izveidota apmācību rokasgrāmata, kas darbā ar bezpajumtniekiem būs noderīga arī citos sociālajos centros.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti