Bezmaksas nodarbībās seniori apgūst tehnoloģijas un biznesa pamatus

Bezmaksas attālinātās un klātienes nodarbībās seniori visā Latvijā var apgūt tehnoloģiju lietošanu, uzņēmējdarbības uzsākšanu un citas zināšanas. Projekta “Vecums nav šķērslis” ietvaros plānotas arī lekcijas pensionāriem par to, kā pašiem veidot senioru skolas, lai veicinātu to attīstību Latvijā.

Bezmaksas nodarbībās seniori apgūst tehnoloģijas un biznesa pamatusSintija Ambote

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) ar Pensionāru federāciju un vairākām nevalstiskajām organizācijām sāk īstenot pirmspensijas un agrīna pensijas vecuma iedzīvotāju izglītības projekta “Vecums nav šķērslis” otro kārtu. Iepriekš projektā apmācīti vairāk nekā 50 aktīvisti, pašvaldību darbinieki, sociālie darbinieki, ka arī esošie un bijušie pedagogi, kas turpmāk prasmes sabalansēt budžetu, lietot tehnoloģijas, veidot sabiedriskās organizācijas un citas apmācības savos novados vadīs senioriem.

“Pirms gadiem 20 bankas kartes bija, bija arī mobilie telefoni, bet bez tiem varēja pilnīgi mierīgi dzīvot, gluži tāpat kā bez datoriem. Tagad tu izdzīvosi bez bankas kartes vai bez mobilā telefona? Tas ir pilnīgi neiespējami. Tā ir redzamākā aisberga daļa,” pastāstīja projekta koordinators Mārtiņš Valters.

Turklāt pandēmijas dēļ apmācību materiālu nācās pamatīgi pārveidot, lai tas būtu piemērots arī pašmācībām un attālinātajām mācībām. “Šobrīd ir iespējams mācīties no jebkuras vietas Latvijā. Kaut sēdi mežā zem eglītes vai dārzā lapenē,” piebilda Valters.

Iepriekš projektā iesaistījās Ruta Orlova, lai zināšanas varētu nodot senioru kopienai Kuldīgā. Arī pati Ruta jau piecus gadus ir pensijā un pirms pāris gadiem nodibināja senioru skolu, kurā patlaban iesaistās jau ap 250 vietējo pensionāru.

“Tā kā es esmu nostrādājusi 47 gadus izglītībā, man tas ir fiziski nepieciešams – mācīties, apgūt kaut ko jaunu un strādāt ar sevi, lai iespējami mazāk izjustu vecumu. Bet cilvēki ir ļoti dažādi, arī tādi, kas sēž mājās. Tāpēc programma domāta īpaši domāta tiem vecajiem cilvēkiem, kuri dzīvo pilsētas daudzstāvu mājās, lai izaicinātu viņus uz dažādām izzinošām lekcijām, uz fiziskām aktivitātēm, radošām darbnīcām. Senioram ļoti svarīgi, lai viņš nejustos lieks,” pastāstīja Orlova.

Savukārt jau pirms sešiem gadiem neformālās izglītības senioru skola tapa Krāslavā. Tās dibinātāja Tatjana Azamatova šajā projektā apguvusi apmācību programmu, lai turpmāk pensionārus izglītotu par sociālo pakalpojumu pieejamību un sava biznesa uzsākšanu.

Azamatova vērtēja, ka Latvijā vēl aktīvi nepieciešams izglītot sabiedrību kopumā par aktīvu vecumdienu kultūru: “Mana programma bija par to, kāpēc svarīga sociālā aktivitāte senioriem. (..)

Pamazām mēs varam iepotēt ideju, ka senioru vecumā jābūt aktīvam, nevar paļauties uz veciem stereotipiem. Tikai ar apmācībām, aktivitātēm seniorus izkustināt.”

Bezmaksas pašmācībai, attālinātām vai klātienes nodarbībām seniori visā Latvijā var pieteikties mājaslapā “Vecumsnavskerslis.lv”. Projektu finansē Ziemeļu Ministru padomes izglītības un pētniecības mobilitātes programma “NordPlus”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt