Dienas notikumu apskats

"Oligarhu lietas" izmeklēšanas komisijā izceļas pamatīgi strīdi

Dienas notikumu apskats

Britu valdību aicina atrisināt pensiju izmaksas tiesisko regulējumu pēc izstāšanās no ES

Ar valsts atbalstu mediāciju sākušas teju 200 ģimenes

Bezmaksas mediatora konsultācijas ģimenes lietās izmanto trūcīgākie

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Bezmaksas mediatora konsultācijas ģimenes lietās, kuras šogad piedāvā Tieslietu ministrija un Sertificētu mediatoru padome, lielākoties izmanto cilvēki ar zemiem ienākumiem. Valsts strīdniekiem apmaksā pirmās piecas sertificētu mediatoru sesijas, lai risinātu domstarpības starp vecākiem, kas skar arī bērnu intereses, un rastu iespēju uzlabot ģimenes savstarpējās attiecības.

Šogad ar valsts atbalstu mediācijas procesu sākušas 192 ģimenes ar bērniem un 90 gadījumos panākta pilnīga vai daļēja vienošanās. Valsts ģimenes strīdu risināšanā piedāvā izmantot nevis tiesas, bet mediatorus, pirmās piecas konsultāciju stundas apmaksājot.  

Valsts šogad ir atvēlējusi 45 tūkstošus eiro, kas paredzēti ģimenes strīdu risināšanai ar mediatora palīdzību. Tieslietu ministrija sadarbībā ar Sertificētu mediatoru padomi apmaksā pirmās piecas mediatora sesijas, cerot gada laikā palīdzēt 300 ģimenēm.

Lai gan līdz augusta beigām iespēju neizmantoja pat puse no pāriem, ministrija projektu vērtē kā veiksmīgu, jo cilvēki iepazīst mierīgāku strīdu risināšanas veidu un tādējādi nenoslogo tiesas.

Strīdi, kuri ģimenēm jārisina, lielākoties ir saistīti ar laulības šķiršanas procesu. Piemēram, pie kura no vecākiem dzīvos bērns, uzturlīdzekļu apmērs vai otra vecāka saskarsmes iespējas.

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesas priekšsēdētāja pienākumu izpildītāja Sandra Strence atzina, ka pieaugušie reizēm ir nežēlīgi savstarpējās attiecībās, “un tad, protams, ir sāpīgi, kad mēs tās savas attiecības kārtojam caur bērniem jeb izmantojam bērnus par instrumentiem”.

Sertificētu mediatoru padomes priekšsēdētāja Kristīne Dārzniece norāda, ka strīdu šķiršanas tiesās nereti ir daudz nervozākas un prasa krietni vairāk laika, bet mediācijas process notiek mierīgākos apstākļos un parasti risinājums tiek panākts ātrāk.

„Tajā brīdi, kad ir panākta vienošanās, tiek izbeigts tiesas process, daudzkārt ļoti ilgstošu gadu process,” pauda Dārzniece.

Šogad ar valsts atbalstu mediācijas procesu sākušas jau 192 ģimenes un 90 gadījumos panākta pilnīga vai daļēja vienošanās.  

Dārzniece  pastāstīja, ka mediatoru pakalpojumus izmanto ģimenes 25 līdz 50 gadu vecumā, un nāk arī jaunas ģimenes, kas tikko nodibinājušas attiecības un sastopas ar pirmajiem konfliktiem.

Kristīne Dārzniece: Par mediācijas pakalpojumu saņēmējiem
00:00 / 00:41
Lejuplādēt

Jo ātrāk šādas ģimenes nāk pie mediatora un šie konflikti netiek apaudzēti viens ar otru un rasti risinājumi sarunās, jo labāk, norādīja Dārzniece.

Viņa arī atklāja, ka pārsvarā mediatora pakalpojumu izmanto ģimenes ar minimālo iztikas minimumu, un, ja nebūtu valsts atbalsta, viņiem nebūtu iespējams saņemt šo palīdzību.

Stunda pie mediatora izmaksā 30 eiro. Dārzniece sacīja, tā esot zemākā likme, jo citās Eiropas valstīs šis pakalpojums esot krietni dārgāks.

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs pirmdien, 18.septembrī, sacīja, ka valsts meklēs iespējas arī turpmākos gadus piedāvāt cilvēkiem daļēji apmaksātus mediatora pakalpojumus. Šogad piedāvātas arī bezmaksas mediatoru konsultācijas citu strīdu gadījumos.

„Mediācijas institūts ir paredzēts, pirmkārt, lai atslogotu tiesas. Tiesu atslogošanas rezultātā, protams, mēs dodam iespēju iegūt daudz vairāk laika izskatīt daudz sarežģītākas lietas.,” norādīja ministrs.

Pagaidām mediācija, kas Latvijā ieviesta pirms diviem gadiem, vērienīgu atslodzi tiesām gan nav devusi.

Tieslietu ministrija uzskata, ka projekts kopumā ir veiksmīgs. Galvenais pienesums ir, ka cilvēki iepazīst jaunu konfliktu risināšanas veidu. Ministrija arī atzina, ka pagaidām ir grūti precīzi pateikt, cik lielā mērā tas palīdzējis atslogot darbu tiesās, tomēr ģimenes strīdi ir emocionāli, tāpēc jau viens atrisināts konflikts ir ieguvums.

No 2017.gada 1.janvāra līdz 2017.gada 31.decembrim ir pieejamas bezmaksas sertificētu mediatoru konsultācijas ģimenes strīdos, lai palīdzētu risināt vecāku domstarpības, kas skar arī bērnu intereses, un stiprinātu ģimenes stabilitāti.

Pilotprojekta “Bezmaksas mediācija ģimenes strīdos” no 2017.gada 1.janvāra līdz 2017.gada 1.septembrim uzsākti 182 mediācijas procesi, no kuriem 63 izbeigti ar pilnīgu vienošanos, 18 – ar daļēju vienošanas, 42 izbeigti bez vienošanās un 59 mediācijas procesi turpinās. Projekta kopējās izmaksas no valsts budžeta līdzekļiem ir 45 000 eiro.

2017.gadā Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētā projekta “Justīcija attīstībai” ietvaros plānots rīkot mācības par mediāciju tiesnešiem, tiesu darbiniekiem, lai nodrošinātu pamatizpratni par mediācijas nepieciešamību un iespējām.

Mediācija ir brīvprātīgs sadarbības process, kurā puses cenšas panākt savstarpēji pieņemamu vienošanos savu domstarpību atrisināšanai ar mediatora starpniecību.

Mediators ir neitrāla persona, kura atbalsta abas puses domstarpību risināšanas procesā, palīdzot strīdu risināt konstruktīvā gaisotnē ar mērķi atrast abām pusēm pieņemamus un uz nākotni vērstus risinājumus.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti