Bezdarbniekus Latvijā PB sagrupē deviņās grupās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Cilvēkus, kuri Latvijā ir bez darba vai kuriem darbs ir nestabils, Pasaules Bankas (PB) eksperti sagrupējuši deviņās grupās, kas apliecina, ka visiem neder viens risinājums, kā palīdzēt atgriezties darba tirgū, un vajadzības ir atšķirīgas, uzzināja šonedēļ Rīgā notiekošajā konferencē par pētījuma „Latvija: kurš ir bezdarbnieks, ekonomiski neaktīvais vai trūcīgais? Pēckrīzes politikas izvēļu izvērtējums” rezultātiem.

Pēc PB pētījuma datiem, lielākā grupa (22%), kas cieš no darba trūkuma vai nepastāvīga darba, ir vientuļie, gados vecāki cilvēki un personas ar invaliditāti vecumā no 45 līdz 61 gadam. Šiem iedzīvotājiem darba pieredze ir vairāk nekā desmit gadu, zema izglītība, cilvēki cieš no hroniskām saslimšanām.

18% ir vientuļi jauni vīrieši ar ļoti zemu izglītību vecumā no 20 līdz 29 gadiem. Viņi nav bijuši precējušies, viņiem nav bērnu, dzīvo laukos.

14% ir gados vecāki bezdarbnieki, kuriem veselības stāvoklis atļauj strādāt. Tie ir cilvēki no 50 gadiem un vēl vecāki. Viņi ir ģimenes cilvēki, ar desmit un vairāk gadu darba pieredzi, bet viņiem ir neregulārs darbs un zemi ienākumi.

Nestrādājošās māmiņas vecumā no 25 līdz 39 gadiem, kurām ir mazs bērns, veido 11% no tiem iedzīvotājiem, kuri ir bez darba vai kuriem ir nestabils darbs. Viņas ir precējušās, ar augstāko izglītību, bieži dzīvo laukos, partneris strādā.

Mazizglītoti laukos dzīvojoši vīrieši apgādnieki (11%) vecumā no 30 līdz 39 gadiem. Viņiem ir ļoti zema izglītība, ir desmit un vairāk gadu darba pieredze. Ģimenē ir bērns, cilvēki dzīvo laukos, partnere nestrādā.

Pašnodarbinātie gados vecākie vīrieši vecumā no 40 līdz 54 gadiem ir vēl viena grupa (9%). Viņi ir precējušies, ir strādājuši vairāk nekā desmit gadu. Ģimenē nav bērnu. Viņi ir pašnodarbinātie, nodarbināti nereģistrējoties.

6% ir gados vecākas sievietes ar invaliditāti un ar strādājošu partneri. Sievietes ir vecākas par 50 gadiem, ar zemāku izglītību, ar hroniskām saslimšanām.

Augsti izglītotas mātes, kas nestrādā, vecumā no 30 līdz 39 gadiem (6%). Precējušās, vairumam ir augstākā izglītība, ir bērni, dzīvo pilsētā, partneris strādā.

Gados vecākas sievietes ar invaliditāti un nestrādājošu partneri (9%). Sievietēm ir vismaz 50 gadu un vecākas, precējušās, zemāka izglītība, nav darbspējīgas.

Atzīts, ka visgrūtāk būs aktivizēt gados vecākus un pirmspensijas vecuma cilvēkus ar veselības problēmām, kā arī gados jaunu mazāk izglītotu bezdarbnieku grupu.

Vieglāk atgriezt darba tirgū būtu izglītotākus pašnodarbinātos iedzīvotājus un labi izglītotas māmiņas.

Jau ziņots, ka Labklājības ministrija un Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA), ņemot vērā PB pētījumā iegūtos datus, plāno bezdarbniekus profilēt vēl sīkāk, izveidojot 39 bezdarbnieku profilus.

Bezdarba līmenis valstī, pēc NVA aplēsēm, pašlaik ir zem 10% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita. Atbilstoši operatīvajiem datiem bezdarbnieku skaits ir sarucis zem 100 tūkstošiem. Pēc NVA datiem, pašlaik bezdarba līmenis Latvijā ir 9,9%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti