Bērziņš pēdējā prezidenta uzrunā Saeimai uzsver nepieciešamību stiprināt izpildvaru

Andris Bērziņš ceturtdien pēdējo reizi  kā Valsts prezidents teica uzrunu Saeimai, kurā novērtēja Valsts prezidenta institūcijas un parlamenta sadarbību  savu četru gadu pilnvaru laikā, bet arī atgādināja par savu iniciatīvu stiprināt izpildvaru, aicinot parlamentu pie tā strādāt.

Prezidents uzsvēra, ka sadarbībā ar Saeimu par galveno uzskatīja kvalitatīvus likumus, meklējot sapratni diskutablos jautājumos. “Domāju, kas tas  ir izdevies,” sacīja prezidents.

Prezidents atzinīgi novērtēja grozījumus likumā par zemes fonda izveidi un Ministru kabineta lemto, ka līdz nākamā gada beigām ir jāizstrādā priekšlikumi Ministru kabineta noteikumu ieviešanai, informēja prezidenta preses dienests

Viņš atgādināja par savām iniciatīvām, tai skaitā atkārtoti pauda atbalstu valsts finansējuma palielināšanai politiskajām partijām, lai novērstu būtisku partiju atbalstītāju ietekmi.

Tāpat prezidents pauda, ka Saeimai jāturpina darbs pie izpildvaras stiprināšanas, palielinot premjera lomu, lai Saeima apstiprinātu tikai premjeru, kurš pats izvēlētos   ministrus bez parlamenta apstiprināšanas. Prezidents arī atgādināja, ka būtu jāievieš tā dēvētais konstruktīvais neuzticības balsojums valdībai – gāzt valdību tikai tad, kad ir zināma nākamā valdība un var balsot par tās apstiprināšanu.

Andris Bērziņš atsaucās uz Valsts prezidenta kancelejas rīkoto starptautisko konferenci šī gada sākumā, kurā ārvalstu un pašmāju eksperti pauda atbalstu nepieciešamībai veikt attiecīgus grozījumus Latvijas Republikas Satversmē un Ministru kabineta iekārtas likumā. Tie paredzētu to, ka pēc apstiprināšanas amatā premjeram būtu lielākas iespējas izvēlēties ministrus, kā arī ieviest tā saukto konstruktīvās neuzticības balsojumu, paredzot, ka parlamenta deputātiem ierosinot neuzticības izteikšanu tā brīža premjeram, vienlaikus jānorāda jaunais Ministru kabineta vadītāja vārds.

Tāpat Valsts prezidents Bērziņš pauda gandarījumu par to, ka 12.Saeimas deputāti novērtēja visus riskus un pieņēma labojumus iepriekšējās Saeimas pieņemtajos grozījumos Maksātnespējas likumā. Valsts prezidents uzsvēra, ka tie būtu ievērojami ietekmējuši hipotekāro kredītu ņēmēju izvēles brīvību, apdraudētu valsts atbalstītās pirmā mājokļa iegādes programmas īstenošanu un būtiski samazinātu darbaspēka mobilitāti attālajos reģionos.

Bērziņš arī iezīmēja turpmāk darāmos darbus, piemēram, valsts ārējās drošības stiprināšana un administratīvi teritoriālās reformas turpināšana, kas tieši ietekmē iedzīvotāju veselības aprūpes un izglītības pieejamību un kvalitāti. Uzrunas noslēgumā Valsts prezidents pateicās Saeimai par veiksmīgo sadarbību.

Jau ziņots, ka Bērziņa pilnvaras beidzas jūlija sakumā un 8.jūlijā amatā stāsies jaunievēlētais prezidents, pašreizējais aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt