Bērnus un pusaudžus nākotnē plāno administratīvi nesodīt

Tieslietu ministrijā top jauns likums, kurš nepilngadīgos atbrīvos no administratīvās atbildības. Iecerēts, ka pusaudžu pastrādātajiem pārkāpumiem meklēs iemeslus un viņus pāraudzinās ar speciālistu, piemēram, psihologu vai narkologu, palīdzību.

Pie administratīvās atbildības var saukt cilvēku, kurš sasniedzi četrpadsmit gadu vecumu. Likums ļauj šiem pusaudžiem piemērot uz pusi mazāku sodu, kāds par konkrēto pārkāpumu likumā paredzēts. Savukārt jaunākus bērnus soda ar audzinoša rakstura piespiedu līdzekļiem.

Pēc trim gadiem spēkā stāsies jaunais administratīvo pārkāpumu likums, un tajā no bērnu sodīšanas plānots atteikties.

Labklājības ministrijas bērnu un ģimenes politikas departamenta vecākais eksperts Lauris Neikens saka, Tieslietu ministrijas vadībā notiek jaunā Bērnu antisociālas uzvedības prevecijas likuma izstrāde. “Paredzēs daudz dažādu pakalpojumu pašvaldību līmenī un speciālu sadarbības grupu, lai spētu precīzāk konkrētā bērna vajadzībām piemērot bērnam nepieciešamos pakalpojumus un atbalstu, lai viņa antisociāla uzvedība vai likumpārkāpumi tiktu mainīta uz pozitīvo pusi,” stāsta Neikens.

Jaunās bērnu resocializācijas sistēmas izstrādātāji ir Tieslietu ministrija. Tās ierēdne Sanita Armagana saka, ka svarīgi saprast bērna rīcības iemeslus un piedāvāt vajadzīgā speciālista palīdzību. Piemēram, ja pusaudzim ir psiholoģiskas problēmas, tad vajag psihologa konsultācijas, ja viņš lieto narkotikas – narkologa palīdzību.

“Kāpēc viņi izdara tos likumpārkāpumus? Viņiem ir uzmanības trūkums vai viņam ir bijusi kāda agresija pret viņu vai kaut kas tamlīdzīgs.

Sodot vēlreiz viņu, mēs sodam patiesībā par to, ka viņš ir cietis iepriekš.

Ir jāskatās speciālistiem, kāpēc viņš to ir darījis,” norāda Armagana.

Neikens uzsver, ka jau tagad likums liek nepilngadīgo likumpārkāpēju sodīt nevis ar naudas sodu, bet audzinoša rakstura piespiedu līdzekļiem.

Rīgas Pašvaldības policijas dati rāda, ka jau šobrīd lielākā daļa bērnu reāli sodīti netiek.

Tikai tad, ja pāraudzināšana nestrādā, pusaudzi soda ar administratīvo bardzību.

“Tas skan briesmīgi, bet būtība ir tāda, ka tur ir dažādu speciālistu apmeklējums, dažādas nodarbības un aktivitātes, bet tas ir atkarīgs, ko katra pašvaldība var piedāvāt,” atzīst Neikens.

Šobrīd pusaudžu pāraudzināšana ir pašvaldības rokās. Nākotnē grib resocializāciju nodrošināt no valsts puses, lai katrai pašvaldībai ir iespēja likumu pārkāpušajam bērnam piedāvāt palīdzību.

Pagaidām jaunais likums ir sākuma stadijā, un nav zināms, kad to dodos vērtēšanai deputātiem.

3 komentāri
Anonīms lietotājs 18482
Līdz 14 gadiem pusei jau bijuši nez cik seksuālie partneri un bieži arī grūtniecības. Tam saprašana pietiek. Bet juridiskai atbildībai par savu rīcību vēl par dumju? Gribētu, lai bariņš šādu ārpus likuma dzīvojošu patrāpītos vakarā ceļā šāda likuma bīdītājiem. Uzreiz atjēgtos. Visā pasaulē saprot, ka jaunieši nobriest ātrāk nekā agrāk, bet Latvijā atbildībā par savu uzvedību paliek neattīstītāki??
Martins Kapickis
Tas, nozīmē, ka taisnība nav iespējama. Pārdarījuma upuris vienkārši paliks upuris, bez taisnības iespējām. Pusaudzis nositīs kādu un tas "kāds" arī paliks bezpersonisks "kāds", bet pusaudža rīcību ārstēs. Mēs visi gribam lai taisnība triumfē, bet ar šo, nozieguma upuris tiek izmests mēslainē.
Anonīms lietotājs 17725
Hahaha, nu vienkārši lieliski, kur nu vēl tālāk. Tagad varēs ar alus pudelēm rokās vazāties pa pagalmiem, nakts vidū kliegt necenzētiem vārdiem, un izsauktie policisti pat nedrīkstēs sīkos vanckarus sašņorēt, jo tas tagad traumēs viņu 'vājo, nenobriedušo psihi'? Es nesaprotu vairs, kas šajā valstī notiek.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti