Pusdiena

LR korespondents Edgars Kupčs par pirmstiesas izmeklēšanām Valsts policijā

Pusdiena

Pusdiena 11.10.2017

Bērnus un pusaudžus nākotnē plāno administratīvi nesodīt

Bērnus un pusaudžus nākotnē plāno administratīvi nesodīt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Tieslietu ministrijā top jauns likums, kurš nepilngadīgos atbrīvos no administratīvās atbildības. Iecerēts, ka pusaudžu pastrādātajiem pārkāpumiem meklēs iemeslus un viņus pāraudzinās ar speciālistu, piemēram, psihologu vai narkologu, palīdzību.

Pie administratīvās atbildības var saukt cilvēku, kurš sasniedzi četrpadsmit gadu vecumu. Likums ļauj šiem pusaudžiem piemērot uz pusi mazāku sodu, kāds par konkrēto pārkāpumu likumā paredzēts. Savukārt jaunākus bērnus soda ar audzinoša rakstura piespiedu līdzekļiem.

Pēc trim gadiem spēkā stāsies jaunais administratīvo pārkāpumu likums, un tajā no bērnu sodīšanas plānots atteikties.

Labklājības ministrijas bērnu un ģimenes politikas departamenta vecākais eksperts Lauris Neikens saka, Tieslietu ministrijas vadībā notiek jaunā Bērnu antisociālas uzvedības prevecijas likuma izstrāde. “Paredzēs daudz dažādu pakalpojumu pašvaldību līmenī un speciālu sadarbības grupu, lai spētu precīzāk konkrētā bērna vajadzībām piemērot bērnam nepieciešamos pakalpojumus un atbalstu, lai viņa antisociāla uzvedība vai likumpārkāpumi tiktu mainīta uz pozitīvo pusi,” stāsta Neikens.

Jaunās bērnu resocializācijas sistēmas izstrādātāji ir Tieslietu ministrija. Tās ierēdne Sanita Armagana saka, ka svarīgi saprast bērna rīcības iemeslus un piedāvāt vajadzīgā speciālista palīdzību. Piemēram, ja pusaudzim ir psiholoģiskas problēmas, tad vajag psihologa konsultācijas, ja viņš lieto narkotikas – narkologa palīdzību.

“Kāpēc viņi izdara tos likumpārkāpumus? Viņiem ir uzmanības trūkums vai viņam ir bijusi kāda agresija pret viņu vai kaut kas tamlīdzīgs.

Sodot vēlreiz viņu, mēs sodam patiesībā par to, ka viņš ir cietis iepriekš.

Ir jāskatās speciālistiem, kāpēc viņš to ir darījis,” norāda Armagana.

Neikens uzsver, ka jau tagad likums liek nepilngadīgo likumpārkāpēju sodīt nevis ar naudas sodu, bet audzinoša rakstura piespiedu līdzekļiem.

Rīgas Pašvaldības policijas dati rāda, ka jau šobrīd lielākā daļa bērnu reāli sodīti netiek.

Tikai tad, ja pāraudzināšana nestrādā, pusaudzi soda ar administratīvo bardzību.

“Tas skan briesmīgi, bet būtība ir tāda, ka tur ir dažādu speciālistu apmeklējums, dažādas nodarbības un aktivitātes, bet tas ir atkarīgs, ko katra pašvaldība var piedāvāt,” atzīst Neikens.

Šobrīd pusaudžu pāraudzināšana ir pašvaldības rokās. Nākotnē grib resocializāciju nodrošināt no valsts puses, lai katrai pašvaldībai ir iespēja likumu pārkāpušajam bērnam piedāvāt palīdzību.

Pagaidām jaunais likums ir sākuma stadijā, un nav zināms, kad to dodos vērtēšanai deputātiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti