Bērnus un jauniešus aicina atpūsties ar «pieslēgtu galvu»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Latvija ir pirmajā vietā Eiropas Savienībā pēc noslīkušo jauniešu skaita, un ceturtajā vietā pēc nāvējošu traumu guvušo jauniešu skaita. Lai situāciju mainītu pozitīvā virzienā, Rīgas dome, Bērnu slimnīca un policija šodien sāka kampaņu „Pieslēdz galvu!”. Tajā speciālisti bērniem saprotamā valodā stāstīs, kā atpūsties un izklaidēties droši.

„No 11-15 gadus vecie pusaudži, 65% zēnu un 52% meiteņu, atzīst, ka viņi ir tikuši hospitalizēti traumu dēļ. Nevis ar citām saslimšanām, bet tieši ar traumām, kuras lielākoties viņi ir guvuši, aktīvi nodarbojoties ar sportu vai atpūšoties ūdens tuvumā. Un ir jāievēro trīs pavisam vienkārši drošības noteikumi, kuri ir ļoti efektīvi, kā atzīst arī speciālisti: 90% no traumām būtu novēršamas, ievērojot drošības noteikumus, kas ir - pareizi izvēlēta vieta, pareizi izvēlēts aprīkojums un pareizi novērtētas savas spējas, nevis novērtētas par daudz,” Rīgas Domes Labklājības departamenta pārstāve Inga Dreimane atgādina, kā izvairīties no traumām.

Kampaņa atklāta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas rotaļu laukumā un bibliotēkā, kur jauniešiem un citiem pasākuma dalībniekiem par drošību atpūšoties, sportojot un atrodoties pie ūdens stāstīja Latvijas vadošie sportisti, glābēji un mediķi. Jauniešiem varēja uzklausīt speciālistu un arī ūdenslīdēju-glābēju padomus, aplūkot glābšanas dienesta patruļlaivu un drošām izklaidēm nepieciešamo glābšanas inventāru, kā arī klātienē par drošību iztaujāt dažādus atpazīstamus sportistus.

„„Pieslēdz galvu!” ir trāpīgs sauklis, kas labi atspoguļo kampaņas esenci un dziļāko būtību,” par izvēlēto kampaņas devīzi stāsta Rīgas Pašvaldības policijas (RPP) Bērnu likumpārkāpumu profilakses nodaļas vecākā inspektore Aija Lilienfelde. „Sākoties vasarai, īpaši svarīgi ir jauniešiem lieku reizi atgādināt par drošību, gan aktīvi atpūšoties un sportojot, gan peldoties un izklaidējoties uz ūdens, gan ilgstoši uzturoties vasaras svelmē,” uzsver A.Lilienfelde, paskaidrojot, ka jauniešiem jāmāca kļūt atbildīgākiem par savu drošību.

Savukārt RPP Drošības uz ūdens un civilās aizsardzības pārvaldes priekšnieks Edgars Rudzītis skaidro: „Pilsētas parkos, sporta laukumos un peldvietās aizvien biežāk sastopami jaunieši, kas izklaidējoties uzvedas pārgalvīgi, pārvērtējot savas spējas un nepadomājot par sekām. Tie ir gan velosipēdisti un skrituļotāji, gan peldētāji. Likumsakarīgi, ka līdz ar to pieaug arī traumas, kas saistītas ar šīm nodarbēm un, diemžēl, netrūkst arī traģisku gadījumu.”

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anda Čakša: "Ir gluži saprotama jauniešu vēlme pēc garās ziemas izbaudīt aktīvo atpūtu, doties pie dabas vai kopā ar draugiem sportot pilsētas ietvaros. Vērojot jauniešu aktivitātes un gūtās traumas, Bērnu slimnīca jau vairākkārt aicinājusi sabiedrību, tostarp bērnus un viņu vecākus, aizdomāties par drošu sportošanu, iegādājoties ne tikai riteni, bet arī aizsargķiveri, skrituļslidas komplektā ar aizsargiem, batutu – ar drošības tīklu. Runājot par pēdējo starp piemēriem, tas šobrīd ir viens no biežākajiem traumu gūšanas veidiem bērnu vidū, tādēļ, ka netiek ievēroti visi norādītie lietošanas noteikumi. Jā, protams, bērniem gribas visu ātri, bieži un daudz, bet pāri tam vai līdzās vecākiem jāiemāca arī tādi vārdi kā drošība, mērenība un noteikumi. Tādēļ aicinu ikvienu ‘pieslēgt galvu’ un domāt līdzi, lai vasara ir piedzīvojumiem bagāta!"

Kā liecina Eiropas Komisijas „Eurosafe” ziņojums „Kā drošību apzinās Eiropas Savienības dalībvalstis” vecuma grupā līdz 19 gadu vecumam netīšu ievainojumu gūšanas ziņā Latvija ierindojas ceturtajā vietā aiz Rumānijas, Bulgārijas un Lietuvas (16,06 nāves gadījumi uz katriem 100 000 iedzīvotājiem), slīkšanas izraisītu nāves gadījumu skaitā Latvija ieņem pirmo vietu (7,35 zēni un 1,86 meitenes uz katriem 100 000 iedzīvotājiem).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti