Bērnudārzu porcijas: brokastīs - par daudz, launagā - par maz

Veselības ministrijā izstrādāti grozījumi noteikumos, lai precizētu bērnu ēdināšanas normas bērnudārzos visai dienai, nevis atsevišķām ēdienreizēm, jo pirmsskolas izglītības iestādēs ēdiens brokastīs paliek pāri ne vien bezgaršīgo ēdienu, bet arī porciju izmēra dēļ. Savukārt launagā, gluži pretēji, ar vieglo ēdienu bērniem nepietiek.

Patlaban ir spēkā normas, ka bērniem brokastīs ir jāapēd 25% no visas dienas normas, kas ir uz pusi vairāk enerģijas un uzturvielu nekā launagā.

Rīgas 88. pirmsskolas izglītības iestādē jeb bērnudārzā rīts sākas ar brokastīm, bērni vēl mazliet miegaini lēni notiesā makaronus ar sieru, retais prasa papildporciju, bet lielākoties šķīvjos kaut kas ir palicis. Tāpat arī banāni uz katra galda palikuši neskarti. Bērnudārza medmāsa Gita Kuzma stāsta, ka ēdienu šeit gatavo atkarībā no bērnu skaita, taču pāri palikušo no brokastīm bieži nākas izmest, jo bērni no rīta nespēj apēst tik, cik noteikts šobrīd.

„Daži ierodas dārziņā jau pusastoņos, un viņi ir paēduši brokastis mājās, līdz ar to porcija paliek neskarta, savukārt launagā bērni visu dienu ir ļoti rosījušies, strādājuši un skrējuši. Protams, ir pusdienas un tad ir diendusa, pēc tam paēd launagu, kas kaloriju ziņā ir daudz mazāks, jā, un tā ir, ka pēc stundas bērni jau prasa vēl kaut ko iekost,'' saka medmāsa.

Viņa pārliecināta, ka brokastīm un launagam būtu jābūt vienādiem, tāpēc esošās normas būtu jāmaina, lai ar porcijām paši bērnudārzi varētu manipulēt. Taču bērnudārza pārstāvji arī secināja, ka bieža noteikumu maiņa rada haosu ēdināšanas grafiku izveidē un norāda uz to, ka ministrijai jāmeklē veidi, kā pārbaudīt, kādi ēdināšanas sistēmas

''Ar pusdienām problēmu nav, bet brokastis salikt ir grūti, jo tajās sanāk ļoti daudz produktu, bet launagā mazāk. Un ja, piemēram, ļautu medmāsai dienas normas pašai izstrādāt, tas daudz ko mainītu, ēdienreizes būtu sabalansētākas. Kas redz to reālo situāciju – tie, kas reāli strādā ar bērniem,” skaidro māsiņa.

Pašreizējie Ministru kabineta noteikumi nosaka katras ēdienreizes porciju lielumu, jo bērniem jāuzņem noteikts daudzums uztura un enerģētiskās vērtības. Taču Veselības ministrija saņēmusi sūdzības par launagos izsalkušiem bērniem no skolu ēdināšanas asociācijas un Liepājas izglītības pārvaldes. Tādēļ esošo sistēmu plānots mainīt, skaidro Veselības ministrijas sabiedrības veselības departamenta eksperte Sanita Kukliča:

„Jaunajā noteikumu projektā, kas ir jau izstrādāts un izsludināts valsts sekretāru sanāksmē, porciju lielumu bērnudārzi un ēdināšanas uzņēmumi varēs noteikt paši, bet ar piebildi, lai tas ir fizioloģiski pareizi.”

Grozījumi spēkā varētu stāties ar nākamo gadu, bet ministrija vēl norāda, ka brokastis arvien tiks izceltas kā svarīgākā ēdienreize.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt