Panorāma

Rīgā notiek Eiropas čempionāts basketbolā

Panorāma

Zemnieku protesti Briselē

Trūkst bērnudārzu audzinātāju

Bērnudārzi izremontēti, grupas - nokomplektētas, bet trūkst audzinātāju

Telpas ir izremontētas, grupas - nokomplektētas, bet – nav, kas tajās strādā. Šādu situāciju iezīmē pirmsskolas izglītības iestāžu vadītāji. Zemo algu dēļ piesaistīt jaunos pedagogus darbam bērnudārzos kļūst arvien grūtāk. Izglītības ministrijā cer – jaunais pedagogu atalgojuma modelis situāciju uzlabos.

"Meklējam pirmsskolas pedagogu" - šādu sludinājumu vēl augusta vidū internetā bija atrodami vairāki simti. Tagad, kad jau nedēļu izglītības iestādes vērušas durvis, redzams, bērnudārza vadītājiem tā arī nav izdevies atrast veselu simtu nepieciešamo audzinātāju.

"Jaunais pedagogs beidzot augstskolu, saņemot diplomu uz rokas saņem 306 eiro," skaudro situāciju iezīmē pirmsskolas izglītības iestādes “Blāzmiņa” vadītāja Dace Skuja.

Viņas vadītajā pirmsskolas izglītības iestādē šobrīd darbinieku pietiek, bet kolēģes – citu bērnudārzu vadītājas – meklējot audzinātājas, vēršas pat pie vecākiem, un nereti arī pašas bērnus no rīta sagaida un vakarā pavada.

"Rīga ir mazliet atrisinājusi šo problēmu ar pilotmodeli viens pedagogs, divi palīgi. Arī mūsu iestādē ir 11 grupas un seši šie modeļi, ja šādu modeļu nebūtu, mums pašlaik trūktu seši pirmsskolas skolotāji," piebilst Skuja.

Izraudzīties darbam piemērotākos pedagogus nav iespējams, skaidro bērnudārzā. Ja ir attiecīgā izglītība – jāņem, kamēr nav pārdomājis. Bieži par audzinātājām tiek pieņemtas studentes, kas pedagoga profesiju vēl tikai apgūst. Viņas gan mācās ātri un strādā no sirds, uzsver vadītājas, jo par 300 eiro uz rokas, 400 – uz papīra strādā misijas, ne naudas vārdā.

"Jaunais modelis arī mūs neiepriecina, jo pēc jaunā modeļa, skolotājiem ir 760 un pirmsskolas - 600 eiro.

Ja 160 eiro ir starpība starp sākumskolas un pirmsskolas skolotājiem, viņiem praktiski ir vienādas izglītības, tad, protams, atkal ir jautājums – kur aizies šis jaunais speciālists. Uz sākumskolu vai pirmsskolu? (..) Protams, salīdzinot 400 eiro vai 600 eiro, tur ir starpība, bet pirms tam iepriekšējā projektā bija vienāds atalgojums," saka Skuja.

Jaunais modelis, pie kā apspriešanas ķērusies darba grupa premjeres Laimdotas Straujumas ("Vienotība") vadībā, paredz vispārizglītojošo un profesionālo skolu pedagogiem atalgojumu, sākot no 760 eiro, bet pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem – sākot no 600 vai 580 eiro. Otrs variants – ar zemāku atalgojumu ieviests pēc vairāku koalīcijas partiju pieprasījuma, bet to neatbalsta arodbiedrība.

"Es domāju, ka šai algai vajadzētu būt līdzīgai..." vērtē izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile, norādot – pirmsskolas un sākumsskolas pedagogu profesionalitāte neatšķiras. Tomēr algu līmenis arī jaunajā modelī gan.

"Jaunajā modelī mēs rosinām šo atalgojumu, ja vismaz nepielīdzināt, tad vismaz palielināt un šī ir izšķiršanās – ja mēs nevaram, pieņemsim, nākamā gada laikā panākt, ka atalgojums ir vienāds, vai mēs nedarām neko vai mēs ejam soli pa solim uz augšu," teica Seile.

Kā skaidro ministrijā, straujāks algu palielinājums bērnudārzu audzinātājām nav iespējams, jo finansējums pirmsskolas pedagogu algām nāk nevis no valsts, bet pašvaldību budžetiem.

Arī par šobrīd izstrādāto modeli vairākas pašvaldības skaidri pateikušas – tas pārsniedz to budžeta iespējas. Seile atzīst – tieši pašvaldību iespējas īstenot jauno modeli ir viens no galvenajiem jautājumiem, kas jāatrisina Straujumas vadītajai darba grupai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti