Bērnu vecāki radījuši shēmas, kā tikt pie aukļu naudas

Pirms pusotra gada ieviestā valsts finansētā aukļu programma, kuras ietvaros pērn auklēm izmaksāti apmēram divi miljoni eiro, izrādījusies “caurumaina” un devusi iespēju vecākiem tikt pie naudas, aukli pat nemaz nealgojot, vēsta LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens”, to secinot pēc veiktajiem eksperimentiem. 

Tādējādi var uzskatīt, ka viens no šīs programmas mērķiem – panākt, lai vecāki tad, kad bērns ir sasniedzis pusotru gadu vecumu, atgrieztos darba tirgū, nav sasniegts pilnā mērā, un no valsts puses arī nav kontrolēts.

Aukļu pabalsts – 142 eiro mēnesī - šobrīd tiek maksāts auklēm, kuras pieskata bērnus, kuriem jāgaida rindā uz pašvaldības bērnudārziem. Lai šo pabalstu saņemtu, auklēm jābūt sertificētām atbilstoši valsts izvirzītajiem standartiem un jāstrādā ar bērnu pilnu laiku. Viena aukle var aprūpēt ne vairāk kā piecus bērnus.

Realitātē saskaņā ar statistiku pie vienas sertificētas aukles šobrīd ir aptuveni viens bērns, un par auklēm lielākoties kļuvušas pašu bērnu vecmāmiņas. Tas nav aizliegts, taču esošā sistēma neprasa vecākiem pierādīt, ka vecāki tajā laikā strādā, un tas ļauj īstenot vairākas naudas iegūšanas shēmas.

Pirmā – aukles bērnu pieskata tikai daļēji, bet pieraksta uz pilnu laiku, lai pabalstu saņemtu pilnā apmērā. Par to liecina raidījuma sarunas ieraksts ar vienu no auklēm, kurai eksperimenta laikā tika piedāvāts uzņemties aukles pienākumus. Pilnu slodzi viņa auklēt nevarot, bet noformēt varot gan.

“Nu mēs to visu [pilna laika slodzi] uzrakstītu. Mēs vienkārši uzrakstītu, jo man te visas mammas raksta, ka ir katru darba dienu un astoņas stundas, tā kā pilna darba diena. (..) Jā, jo savādāk jau viņi tad tur negrib piešķirt. (..) Bet mēs jau rakstīt varam, ka mums ir pilna slodze, tad pēc tam mēs jau paši savā starpā vienojamies,” „shēmai” piekrita kāda aukle.

Otra shēma – bērns tiek pie aukles pierakstīts, bet aukle viņa neskatās vispār nemaz, tikai pārskaita pabalsta naudu vecākiem, ieturot starpniecības procenta daļu. Raidījums eksperimenta laikā atrada vairākas aukles, kas tā būtu ar mieru darīt, viena no kurām atzinās, ka kāds bērns jau pie viņas tādā veidā ir pierakstīts.

“Pakonsultējos un praktiski tas ir iespējams. (..) Uz mani jau skaitās viens bērniņš. Un tad teorētiski, ka tie vecāki uzņemtos... Viņi sūta tos papīrus un nāk tā naudiņa...  Tad jūsu bērnus arī varētu teorētiski ieskaitīt tajā papīrā. Tā naudiņa nāktu man uz konta un tad pārskaitīsim,” viņa solīja.

Raidījums diskusijas laikā Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta eksperts Maksims Ivanovs atzina, ka šobrīd tiešām neviens nekontrolē, vai vecāki turpina paši auklēt bērnus un saņem “aukļu” pabalstus, vai algo aukli un dodas strādāt. Viņš pieļāva, ka nākama pabalsta perioda laikā varētu ko mainīt. 

Pašreizējā aukļu pabalsta programma, kas sākās 2013.gada rudenī, beidzas šogad. Lai arī politiķi vēl nav nolēmuši, vai to turpināt, konceptuāli šāda vienošanās esot panākta, pastāstīja   Ivanovs.   

Toreizējā labklājības ministre Ilze Viņķele („Vienotība”), kuras laikā programmas tika pieņemta, uzsvēra, ka līdzās panāktajam vecāku atbalstam cerības ir arī uz vecāku nodarbinātību.

Tiesa, kā secina, raidījums, šaubas ir arī, vai pabalsts auklēm devis patiesu atbalstu vecāku rocībai. Pusotra gada laikā, kopš šī programma ieviesta, aukļu cenas ievērojami augušas.   2013.gada rudenī lētākā aukle uz pilnu laiku bija nolīgstama par 250 eiro, bet šobrīd tie ir jau 400 eiro, un starpība, sanāk, ir tieši atbalsta cenā.

 Viņķele diskusijā izteica pieņēmumu, ka ar šo programmu daudzas aukles ir izgājušas no pelēkās zonas, proti, lai saņemtu atbalstu, ir jāmaksā nodokļi, tāpēc cenas arī ir cēlušās.

Saistītie raksti
11 komentāri
Htr
Kas ir labak, ka vecmamina, kurai ar pensiju vien izdzivot nav iespejams, pieskata savu mazbernu un par to sanem nelielu naudinu, lai var nomaksat milzigos komunalos maksajumus un citus izdevumus, vai ari tapati vecmamina spiesta karta pieskata svesu bernu, lai tikai izpilditu birokratiskas normas. Vecmamina tik un ta spiesta piepelnities.
Hhhtr
Ar ko vecmaminas jr sliktakas par svesam tantem????? Kapec tiek parmests, ka vecmamina aukle bernu??? Labak ka vina aukle svesu bernu un savejo mazbernu tad jaatdod svesai tantei auklet??? Vecmaminai kaut ka ir japiepelnas pie loti svakas pensijas, lai vismaz komunalos ziema var nomaksat
Maksims
Kāpēc valst vīri (deputāti un citi ieredņi) var taisīt dažādas shemas, bet parastiem cilvēkiem tas ir aizliegts?
eironene
NU un? Ģimenei katrs cents ir svarīgs, bet valsts tāpat visus mūs apčakarē. Cilvēki lai saņem to naudiņu. Birokrāti paši nejēdz, kādus likumus raksta- tas pats ir ar invalīdu asistentiem- ar vienu roku dod, ar otru ņem- lai tak iet ieskrieties tās ministrijas.
eira
Apburtais loks - es gaidu, ka valsts man kaut ko dos, bet strādāt negribu, lai valstij būtu ko dot.
aie
Kur ir aitas, tur arī cirpēji!
Minna
Problēma ir arī tā, ka cilvēki neizprot,kas ir kas. Viņi ir pārliecināti, ka aukļu nauda ir tas pats pabalsts, ko saņem līdz pusotram gadam tikai birokrātiskā valsts liek pārformēt. Ceturtdien uz radio Augulim rakstīja mamma, kāpēc šo aukļu pabalstu jāsaņem svešam, ja auklēt var pati. Diemžēl arī Augulis neizskaidroja, ka tas ir pabalsts, lai vecāki var STRĀDĀT, nevis turpināt nestrādāt. Bet, protams, ir arī daudzi, kas gluži labi saprot, bet viņiem šķiet normāli apkrāpt valsti un pēc tam gausties, ka valsts viņiem kaut ko nedod. Vai arī uzskata par normālu nestrādāt, bet gaidīt, ka visapkārt viss plauks un zels un pats iekritīs kabatā.
.
Jāievieš kriminālatbildība par krāpšanu ar sociāliem pabalstiem. Nav nekāds noslēpums, ka vairāki bezdarbnieka pabalsta saņēmēji patiesībā nav nekādi bezdarbnieki. Pat lūdz darba dēvēju nenoformēt viņu "oficiāli", jo tad zaudēšot pabalstu. Tagad šī aukļu shēma vēl. Tā ir tāda pati krāpšana, tikai krāpj ne kādu atsevišķu cilvēku, bet visus nodokļu maksātājus.
Tētuks
Nu, nu, nu... sliktie vecāki! Sodīsim viņus bargi. Lai i neiedomājas radīt bērneļus un izkrāpt milzu naudu.
Maksims
Kāpēc valst vīri (deputāti un citi ieredņi) var taisīt dažādas shemas, bet parastiem cilvēkiem tas ir aizliegts?
neķer kreņķi
Un tavuprāt tas ir likumīgi?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti