Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Ar Covid-19 inficējas, pat kopīgi sēņojot

Panorāma

Panorāma

Par pārkāpumiem Bruknā stāstījuši vairāki bērni

Bērnu tiesību uzraugs: Par pārkāpumiem Bruknas muižā nav ziņojis dumpīgs pusaudzis (precizēts)

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā (VBTAI) noliedz iepriekš izskanējušo informāciju, ka par bērnu tiesību pārkāpumiem Bruknas muižā esošajā biedrībā "Kalna svētību kopiena" ziņojis kāds dumpīgs pusaudzis. Iesniegumu rakstījusi pilngadīga persona, turklāt inspekcija pārbaudē apstiprinājusi iesniegumā minētos pārkāpumus, tādēļ lieta nodota policijai.

ĪSUMĀ:

  • Pārbaudi Bruknas muižā, kur darbojas "Kalna svētību kopiena", veica VBTAI un Tiesībsarga birojs.
  • Pārbaude veikta pēc anonīmas personas iesnieguma par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem.
  • Pārbaudē apstiprinājies, ka pret bērniem vērsta fiziska un emocionāla vardarbība.
  • Tāpat apstiprinājās ziņas par nepietiekamu ēdienu, ilgajām darba stundām.
  • Informācija par pārbaudē konstatēto nodota Valsts policijai, PVD un VDI.
  • Valsts policija sākusi resorisko pārbaudi.
  • Joprojām nav izdevies iegūt "Kalna svētību kopiena" vadītāja, mācītāja Mediņa komentāru par notikušo.
  • Pārbaude notikusi arī "Kalna svētību kopienas" izveidotajā Bārbeles Zēnu pamatskolā.
  • “Kalna svētību kopienai” nodokļu parāda dēļ aprīlī atņemts sabiedriskā labuma statuss.
  • Katoļi par Andreja Mediņa tālāko darbību lemšot, kad sagaidīs atbildīgo iestāžu pārbaužu gala rezultātus.

Bērnu tiesību uzraugs: Par pārkāpumiem Bruknas muižā nav ziņojis dumpīgs pusaudzisKristaps Feldmanis
Ceturtdien, 20. augustā, izskanējusī informācija, ka par bērnu tiesību pārkāpumiem Bruknas muižā esošajā biedrībā "Kalna svētību kopiena" ziņojis kāds dumpīgs pusaudzis, ir nepatiesa, norādīja VBTAI. Inspekcijas Bērnu tiesību aizsardzības departamenta vadītāja Evija Rācene apliecināja – iesniegumu iesniegusi pilngadīga persona.

 

"Šis iesniedzējs nebija bērns, to es varu apgalvot. Tā ir anonīma persona, un sīkāk neko mēs izpaust nevaram, bet apgalvoju, ka tas nav pusaudzis," klāstīja VBTAI pārstāve. Rācene arī apliecināja, ka šobrīd jau neatkarīgi no tā, kurš sniedzis iesniegumu un, pat ja vēlāk tā saturu atsauks, inspekcija bijusi Bruknas muižā un pārkāpumus konstatējusi savām acīm un pati uzklausot liecības, tādēļ lieta šobrīd nodota policijai.

Precizējums

LTV precizē iepriekš sniegto informāciju – sūdzības iesniedzējs nebija dumpīgs pusaudzis, kā ziņots iepriekš, bet gan kāda cita persona. Minētais pusaudzis bija viens no tiem bērniem, kas VBTAI un Tiesībsarga biroja pārbaudes laikā sūdzējās par apstākļiem kopienā.

"To, ka ir notikuši šie pārkāpumi – gan fiziskā, gan emocionālā vardarbība, gan bērnu badināšana, gan pārlieku lielā nostrādināšana, to mums apstiprināja vairāki bērni – vismaz četri pieci bērni, un viņiem šīs liecības bija vienādas.

Tas nav viena bērna vai pieaugušā izgudrojums vai izdomājums. Bērni, kas tur atradās, bija 12-17 gadus veci. Un vakar, veicot Bruknā atkārtotu pārbaudi, izdevās noskaidrot, ka tur vēl joprojām ir vismaz divi bērni, kurus mums diemžēl neizdevās atrast, jo viņi mistiskā kārtā kaut kur pazuduši. Tālāk šī informācija ir nodota Valsts policijai, viņi strādā ar šo gadījumu," teica Rācene.

Vairāki bērni stāstījuši, ka citu publiska kaunināšana notikusi arī dievkalpojuma laikā. Bērniem, strādājot uz lauka, neesot bijis ļauts doties pēc ēdamā vai ūdens ārpus ēdienreizēm. No rīta dzēruši stipru kafiju, lai varētu pamosties un būtu spēks.

"Fiziskā vardarbība, kā paši bērni teica, bija tikai un vienīgi no paša [mācītāja] Andreja Mediņa puses. Viņš bija sitis pa galvu, raustījis aiz krekliem, sitis pa saules pinumu. Lamājies rupji uz bērniem," stāstīja Rācene.

Arī Tiesībsarga birojā atzina – šajā gadījumā ir daudz pretrunu un neskaidrību, tomēr Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa norādīja – pirms pārsteidzīgu secinājumu izdarīšanas jāsagaida policijas darba rezultāti.

"Bijām gan 5. augustā, gan vakar. 5. augustā, protams, bija vairāk bērnu, un, arī veicot pārbaudi tajā datumā, tika izteikti vairāki priekšlikumi un Mediņa kungs neoponēja. Attiecībā par to, kas bija [atkārtotā pārbaudē] vakar, jāsaka sekojošais – situācija kādā aspektā ir uzlabojusies it kā, jo, aizbraucot uz vietas, tāds bērnu skaits, kādu kolēģi redzēja 5. augustā, tāds tur nebija. Bet kolēģi paši savām acīm ir redzējuši bērnus, kaut šo faktu viņiem pēc tam noliedz, to slēpj. Vēlāk tie bērni no kopienas burtiski pazūd. Tur ir ļoti daudz pretrunu," atzina Tiesībsarga biroja pārstāve.

Siliņa kā vienu no pārkāpumiem minēja, piemēram, nepiemērota darba uzdošanu bērniem. Viņiem bijis jāskalda lieli koka bluķi. Tikmēr biedrības "Kalna svētību kopiena" vadītājs, mācītājs Andrejs Mediņš ne uz Latvijas Radio, ne Latvijas Televīzijas centieniem sazināties vēl aizvien neatsaucas.

Tikmēr VBTAI norādīja, ka kopā ar Tiesībsarga pārstāvi ceturtdien, 20. augustā, veiktajā atkārtotajā pārbaudē par bērnu tiesību ievērošanu Bruknas muižā esošajā biedrībā "Kalna svētību kopiena" secināts, ka atbildīgo iestāžu pārstāvjiem nav iespējas gūt pilnīgu pārliecību, ka iepriekš konstatētie pārkāpumi neturpinās.

"Ierodoties Bruknā, speciālisti konstatēja, ka uz vietas ir vismaz viens nepilngadīgais, bet sarunās tika konstatēts, ka bērnu tur bijis vairāk.

Ierodoties kopienas izveidotajā Bārbeles Zēnu pamatskolā, no vietējiem iedzīvotājiem saņemta informācija, ka tur uz lauka strādājuši nepilngadīgie, kas, uzzinot par pārbaudi, pametuši savus darbarīkus un strauji devušies prom.

Informācija par konstatēto nodota Valsts policijai," informēja VBTAI pārstāvis Taivo Trams.

Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes vecākā speciāliste Dace Kalniņa atklāja, ka šobrīd uzsākta resoriskā pārbaude, lai skaidrotu apstākļus.

"Resoriskā pārbaude tiek veikta, lai saprastu, vai ir iemesls ierosināt kriminālprocesu vai administratīvo lietvedību. Ir jāsaprot, kas ir noticis," norādīja Kalniņa.

Resoriskā pārbaude jāveic mēneša laikā vai ātrāk, tomēr, ja rodas nepieciešamība, to iespējams pagarināt uz četriem mēnešiem. 

Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD), kur arī par notiekošo kopienā vērsās VBTAI, norādīja – PVD ir saņēmis informāciju no VBTAI par iespējamiem pārkāpumiem ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšanā zēnu skolā Bārbelē un “Kalna svētības kopienā” Bruknā.

Pārbaudot informāciju, dienests ir noskaidrojis, ka neviens sabiedriskās ēdināšanas uzņēmums, kas sniegtu ēdināšanas pakalpojumus “Kalna svētību kopienai”, dienestā nav reģistrēts. Tāpat pēc PVD rīcībā esošās informācijas, Bruknas muižā nav reģistrēta neviena bērnu vasaras nometne, kurā tiktu nodrošināti sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumi.

"Tas nozīmē, ka ēdināšanu visdrīzāk organizē un nodrošina paši muižas iemītnieki, tomēr, lai par to pārliecinātos, PVD dosies pārbaudē uz Bruknu," portālu LSM.lv informēja dienesta pārstāve Ilze Meistere.

Viņa atgādināja, ka PVD neveic pārbaudes privātpersonu virtuvēs, pārbaudot, kā tajās notiek ēdiena gatavošana un higiēnas prasību ievērošana.

Savukārt pārbaude ēdināšanas uzņēmumā, kas nodrošina pakalpojumus Bārbeles skolas audzēkņiem, jau ir notikusi. Tās laikā konstatēti atsevišķi pārkāpumi, kas saistīti ar pārtikas produktu izsekojamību, tāpēc dienests veiks atkārtotas pārbaudes, lai pārliecinātos, ka neatbilstības novērstas.

“Kalna svētību kopienai” nodokļu parāda dēļ aprīlī atņemts sabiedriskā labuma statuss, un katoļi par Andreja Mediņa tālāko darbību lemšot, kad sagaidīs atbildīgo iestāžu pārbaužu gala rezultātus.

KONTEKSTS:

Veicot pārbaudi biedrībā "Kalna svētību kopiena", kas darbojas Bruknas muižā Bauskas novadā, VBTAI kopā ar Tiesībsarga biroja pārstāvi konstatējuši, ka bērni tikuši nodarbināti lauku darbos no desmit līdz 12 stundām dienā bez iespējas saņemt medicīnisko palīdzību un pārkāpumu gadījumā tiekot sodīti ar pārtikas devu ierobežošanu.

Pārbaude veikta, reaģējot uz privātpersonas sniegtu informāciju par iespējamajiem bērnu tiesību pārkāpumiem, tostarp fizisko un emocionālo vardarbību. Ceturtdien, 20. augustā, Latvijas Televīzijas (LTV), atsaucoties uz tās rīcībā esošo informāciju, vēstīja, ka sūdzības autors ir dumpīgs pusaudzis. Piektdien, 21. augustā, LTV precizēja iepriekš ziņoto – sūdzības iesniedzējs nebija pusaudzis, bet kāda cita persona. Pieminētais pusaudzis bija viens no tiem bērniem, kuri VBTAI un Tiesībsarga biroja pārbaudes laikā sūdzējās par apstākļiem kopienā.

Sākotnējā pārbaude Bruknas muižā notika 5. augustā, un tobrīd tur, pēc VBTAI pārstāvju teiktā, bijuši 10 bērni. 20. augustā veikta atkārtota pārbaude, un tās laikā kopienas vadītājs neesot varējis precīzi nosaukt kopienā esošo bērnu skaitu, kā arī izvairījies sniegt informāciju par bērnu likumiskajiem pārstāvjiem un uzrādīt dokumentus, kas pamatotu, kādēļ bērni nodoti viņa aprūpē.

Informācija par pārbaudē konstatēto atbilstoši kompetencei nodota tālākai izvērtēšanai Valsts policijai, PVD un Valsts darba inspekcijai (VDI).

Bruknas muiža ir plaši pazīstama kā vieta, kur kopš 2001. gada darbojas sabiedriska organizācija “Kalna svētību kopiena” – vieta, kur tiek atveseļoti dažādās atkarībās nonākuši cilvēki. Rehabilitācijai pamatā ir lūgšanas un darba terapija, un, pateicoties tai, jau daudzu gadu garumā rit muižas ansambļa atjaunošana, sakopšana un labiekārtošana. Kopienas dibinātājs un "Kalna svētību kopienas" garīgais vadītājs ir priesteris Andrejs Mediņš. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt