Pusdiena

Noraida Osinovska lūgumu kriminālprocesu nodalīt no pārējās LDz pusmiljona kukuļa lietas

Pusdiena

Vācijā izskan aicinājums pārvietot savus karavīrus no NATO bāzes Turcijā

VBTAI efektivitāti apšauba; jauno vadītāju varētu meklēt starp ierēdņiem

Bērnu tiesību inspekcijas efektivitāti apšauba, bet jauno vadītāju varētu meklēt starp ierēdņiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Tā kā konkurss uz Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas priekšnieka amatu noslēdzās bez rezultāta, radies jautājums, vai pašlaik vispār nepieciešams meklēt vadītāju institūcijai, kuras efektivitāti nozares eksperti apšauba. Publiski izskanējis priekšlikums inspekciju reorganizēt vai pat likvidēt. Tikmēr labklājības ministrs pieļauj, ka uz šo amatu varētu aizrotēt kādu ierēdni.

Konkursu uz Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas priekšnieka amatu Valsts kanceleja izsludināja pēc tam, kad maijā atlūgumu iesniedza bijusī inspekcijas vadītāja Ilona Kronberga. Uz šo amatu pieteicās divi kandidāti. Vēl pirms abu pretendentu izvērtēšanas labklājības ministrs Jānis Reirs (“Vienotība”) intervijā Latvijas Radio pieļāva, ka konkurss varētu arī izgāzties. Līdzīgi sprieda arī Valsts kancelejā un pašā inspekcijā, norādot, ka ir visai mazas izvēles iespējas.

Vairākus mēnešus inspekcija strādā bez priekšnieka, un pašlaik par kolektīvu atbild priekšnieka vietniece Anita Gotharde. Viņa atzīst, ka inspekcijā esot runājuši par iespējamu vadības meklēšanu jau esošo darbinieku vidū, taču neviens neizrādot tādu vēlmi. Arī viņa pati ne.

“Es jau sen esmu nodefinējusi un pateikusi – es esmu, var teikt, gandrīz pensijas vecumā iekāpusi. Un es savu amatu pildīšu pēc labākā pienākuma, jauno inspekcijas priekšnieku ievedīšu darbā un atbalstīšu, kā vien varēšu, bet par priekšnieku - nē. Tikai tāpēc, ka man ļoti strauji tuvojas pensija,” skaidroja Gotharde.

Bijusī inspekcijas vadītāja Kronberga norādījusi, ka Latvijā bērniem netiek nodrošinātas pamattiesības, tāpēc viņa

apšauba to, vai vadības maiņa uzlabotu situāciju kopumā.

Tas esot atkarīgs no Labklājības ministrijas. Inspekcijā esot cilvēki, kas būtu labi tās vadītāji, bet viņi esot jāiedrošina.

“Tas amats pats par sevi nav vilinošs. Šeit ir jāskatās no praktiķu vidus. Ir jāraugās arī, iespējams, uz akadēmisko vidi. Šis cilvēks ir jāmeklē starp nozares profesionāļiem. Ir jāuzrunā, ir jāuzrunā šie cilvēki, viņi ir jāiedrošina,” norādīja Kronberga

Labklājības ministrs Jānis Reirs sacīja,

ka paralēli konkursam uzrunāti vairāki valsts pārvaldes darbinieki, kurus varētu aizrotēt uz inspekciju.

Jaunnedēļ izvērtēs, kā vedušās sarunas, un tad spriedīs, vai izsludināt vēl vienu konkursu. Iespējams, vadītāju izdosies atrast tāpat.

“Pirmdien tiksimies ar nozares pārvaldes speciālistiem un tad arī lemsim, ko darīt tālāk. Nav jau tā, ka mēs gaidījām tikai uz konkursa rezultātiem. Mēs arī esam uzrunājuši nozares cilvēkus. Mēs jau no tā brīža, kā Kronbergas kundze atstāja amatu, mēģinām risinājumu rast arī nozares iekšienē. Līdz ar to mēs apkoposim savas domas, novērojumus, sarunu rezultātus, kā katram ir bijis. Tad arī tālāk pieņemsim lēmumus, kā rīkoties,” saka Reirs.

Konkrētus uzvārdus personām, kuras uzrunātas, ministrs nenosauc. Viņš piekrīt, ka interese neesot ļoti liela arī tādēļ, ka Jelgavas bērnunama un citi gadījumi izgaismojuši virkni bērnu tiesību pārkāpumu, vardarbību. Izmeklējot vardarbību Jelgavas bērnunamā, inspektori nerosināja pārbaužu laikā no amata atstādināt toreizējo bērnunama direktori, un par to iestāde kritizēta.

Tāpat eksperti norādījuši, ka ir maz informācijas par inspekcijas darba rezultātiem. Tiesībsargs Juris Jansons izteicis priekšlikumu reorganizēt šo institūciju.

“Mans priekšlikums, ka tā ir jāreorganizē, lai neteiktu, ka tā vispār jāslēdz ciet, jālikvidē.

Ja mēs redzam, ka 2016.gadā ir konstatēti tikai seši gadījumi, kur no amatpersonu puses ir bijusi kaut kāda vardarbība pret bērniem, tas nozīmē, ka viņi nekoordinē, viņi neuzrauga un nesoda. Tātad mums ir vajadzīga absolūti neatkarīga institūcija ārpus ministrijas pakļautības. Institūcija, kas spēj uzraudzīt visu šo sistēmu kopumā,” pauda Jansons.

To, ka pašreizējie inspekcijas darbinieki varētu nevēlēties ieņemt vadošo amatu situācijā, kad institūcijas nākotne ir neskaidra, priekšnieka vietniece Gotharde noliedz. Reorganizācija neesot atbildīgās ministrijas dienaskārtībā.

Pretendentiem uz inspekcijas vadītāja amatu tika izvirzītas tādas prasības kā teicamas zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā, pieredze vadošā amatā, sociālo zinātņu maģistra grāds un nevainojama reputācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti