Dienas notikumu apskats

Krievija pastiprina propagandu un rada «informācijas operāciju spēkus»

Dienas notikumu apskats

Čakša bija neapmierināta ar atlūgumus iesniegušās Austrumu slimnīcas vadības darbu

Bērnu tiesībsargi nobažījušies par iespējamu pašnāvības izaicinājuma spēli internetā

Bērnu tiesībsargi nobažījušies par iespējamu pašnāvības izaicinājuma spēli internetā

Valsts policija izmeklējusi vairākus gadījumus, saistītus ar kādu izaicinājumu spēli internetā, kas vedot uz pašnāvību, bet nav konstatējusi noziedzīgu nodarījumu, tomēr Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija par radušos situāciju bažījas. 

Februāra sākumā divi pusaudži, iespējams, mēģinājuši izdarīt pašnāvību. Viņi atradušies bijušās rūpnīcas „Radiotehnika” apkaimē Rīgā. Pastāvēja aizdomas, ka šie jaunieši aizrāvušies ar kādu izaicinājumu spēli internetā, kuras noteikumi ir ļoti nežēlīgi un ved uz pašnāvību.

Piemēram, Rīgas Katoļu ģimnāzijā par šo spēli zina teju visi piektās klases skolēni. Viens no skolēniem zināja teikt: "[Spēle] beidzas ar to, ka tev ir jānolec no mājas vai jāizdara pašnāvība jebkādā citā veidā." Savukārt kāds cits norādīja: "Arī man bija tāda ziņkārība, bet ir jāatrod tai ziņkārībai arī robežas. Var jau to uzzīmēt sev uz rokas ar pildspalvu, nevis, ka tu sāc kaut ko skrāpēt sev ārā. Mums jau viena klasesbiedrene izmēģināja vienkārši uzzīmēt, ne jau skrāpēt ādā."

Valsts policija saņēmusi signālus par aizdomīgo spēli, tos pārbaudījusi, taču secināts, ka noziedzīga nodarījuma neesot, stāsta policijas Prevencijas nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics. 

“Nav par laimi neviens beidzies letāli, nav apstiprinājusies versija par spēles spēlēšanu. Mēs esam vairākas sarakstes, es viņas tā nosaukšu, šīs publiskās grupas pārbaudījuši. Šobrīd izskatās, ka tie ir vienkārši pusaudži, kuri šur tur ar muļķīgiem jokiem atdarina to, kas tur ir bijis.”

“Principā tā ir sarakste starp pusaudžiem, un tur apakšā nav ne noziedzīga nodarījuma, ne vēlmes vai aicinājuma kādam nodarīt sev pāri,” norāda policijas pārstāvis.

Policija pārbaudījusi, vai uzdevumus jauniešiem nediktē kāda trešā persona, taču tas, pārbaudot sarakstes, netika konstatēts. Sarakstē piedalās tikai pusaudži, tāpēc arī pašlaik publiskajā telpā neseko Valsts policijas brīdinājumi uzmanīties.

Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska saka, ka satraucošākais ir tas, ka bērni šajā sarakstē cits citu mudina veikt destruktīvas darbības un tās jāpierāda ar fotogrāfijām.

"Tāda mudināšana, kur vienaudži viens otru mudina ar savu ķermeni veikt dažādas destruktīvas darbības. Viņi ievieto fotogrāfijas, viņi apvienojas tādās slēgtās grupās, kur viņi dalās ar informāciju, ko viņi ir sev nodarījuši, un tad tur vēl sāk rakstīt citi, ka mani ģimenē neviens nesaprot, es esmu lieks, nevajadzīgs, varētu uztaisīt pašnāvību. Nu tāda manipulēšana, tāda spēlēšanās, ja?" teica Katkovska.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore Dace Āķe stāsta, ka inspekcijā ar zināmu regularitāti saņemot zvanus, saistītus tieši ar šo izaicinājumu spēli. Īpašam riskam esot pakļauti pusaudži vecumā no 10 līdz 13 gadiem.

“Esam saņēmuši zvanus ne tikai no Rīgas, bet arī no reģioniem, kur pedagogi ir satraukti par situāciju, un tādēļ Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija ir arī savā mājaslapā publicējusi tādus ieteikumus izglītības iestādēm un arī aicinājumu vecākiem saistībā ar šīm kustībām sociālajos tīklos,” informē Āķe.  

“Tās kļūst arvien atpazīstamākas. Tā kā to kustību mērķis ir vairot un pastiprināt bērnos tādas autoagresijas domas un arī darbības, tādu paškaitējošu uzvedību, tad arī mēs aicinām pieaugušos nekavējoties rīkoties,” viņa skaidro.

Inspekcija iesaka gan pedagogiem, gan vecākiem aizdomu gadījumā uzreiz informēt policiju.

Vēl pastiprināti jāpievērš uzmanība tam, vai nav mainījusies bērna uzvedība un paradumi, piemēram, šai spēlei raksturīgs, ka bērns kļūst mazāk runīgs, slēpj sagraizītās rokas vai ceļas ļoti agri no rīta, lai saņemtu spēles nākamās norādes.

Valsts policija, lai gan tagad neapstiprina versiju par apzinātām, organizētām darbībām ar mērķi iebiedēt un manipulēt, sola izskatīt visus gadījumus, par kuriem tai ziņos.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti