Bērnu slimnīca saņēmusi signālus par bērniem bīstamām rotaļlietām veikalos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (BKUS) saņēmusi signālus par tirdzniecībā esošām sīkus, spēcīgus magnētus saturošām rotaļlietām, kas ir aizliegtas. Slimnīca informāciju nodevusi Patērētāju tiesību aizsardzības centram (PTAC).

Ziemassvētki ir kopā būšanas laiks, taču daudzās ģimenēs liela loma ir arī dāvanu pasniegšanai, īpaši bērniem. Tādēļ Bērnu slimnīca atgādina, ka rotaļlietas var būt arī kaitīgas. Piemēram sīkus, spēcīgus magnētus saturošos konstruktorus jau pirms kāda laika aizliedza pārdot. Tas notika tādēļ, ka to norīšana var radīt ļoti nopietnus zarnu trakta bojājumus. Slimnīca saņēmusi signālus, ka šāda veida mantas atkal manāmas atsevišķu veikalu plauktos.

"Pāris gadus atpakaļ, kad mēs zvanījām tos vislielākos trauksmes zvanus par sīkajiem magnētiņiem, tad tiešam bija vairāki bērni, kuri šos magnētiņus bija norijuši. Dažiem bērniem sekas bija smagas. Nācās veikt plaša apjoma operācijas ar daļu zarnu izņemšanas, kas ietekmē bērna dzīves un arī ģimenes dzīves kvalitāti uz visu atlikušo dzīvi. Mēs ļoti sadarbojāmies ar PTAC, un arī tirgotāji bija ļoti atsaucīgi. Mēs jau cerējām, ka šī cīņa ir uzvarēta. Diemžēl mēs saņemam signālus, ka ir atsevišķas vietas, kur tās [rotaļlietas] atkal var nopirkt," pastāstīja slimnīcas virsārste Renāte Snipe.

Bērnu slimnīca saņēmusi signālus par bērniem bīstamām rotaļlietām veikalos
00:00 / 03:21
Lejuplādēt

Viņa aicina vecākus šāda veida rotaļlietas maziem bērniem neiegādāties. Ejot ciemos, jānovērtē, vai tādas bērnam nav pieejamas.

Bērnu slimnīca par trīs veikalu ķēdēm, kurās nopērkamas potenciāli bīstamās rotaļlietas, informējusi arī PTAC. Preču un pakalpojumu uzraudzības departamenta direktore Linda Rinkule skaidroja, ka šogad pēc pašu iniciatīvas centrs izņēmis un uz pārbaudēm Francijā nosūtījis deviņu rotaļlietu ar magnētiem paraugus. Visi gan izrādījušies prasībām atbilstoši. Taču kolēģi citās valstīs uz pārbaudēm nosūtījuši tā sauktos neokubus jeb mazu magnētisku lodīšu konstruktorus. Tie gan pārkāpuši Eiropā noteiktās prasības, taču vismaz oficiāli Latvijā tos pārdot ir aizliegts. 

"Latvijā šādas preces mēs faktiski neredzam. Protams, nevar izslēgt, ka varbūt pa laikam parādās e-komercijas vidē pa kādam piedāvājumam. Un tos mēs monitorējām. Tur tas lielākais darbs tika paveikts jau pagājušajā un aizpagājušajā gadā, kad mums jau bija signāli no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas. Piemēram, pagājušajā gadā no 17 e-komercijas uzņēmumiem šādas preces tika izņemtas," stāstīja Rinkule.

Slimnīcas virsārste Snipe atgādināja – pieaugušajiem ir jābūt atbildīgiem un jāspēj arī pašiem izvērtēt, vai iecerētā rotaļlieta ir atbilstoša saņēmēja vecumam. Snipe gan neslēpj prieku, ka ar magnētu rotaļlietu izraisītām traumām šajā gadā slimnīcā vēl neviens nav nonācis, taču ir virkne citu – neaizliegtu rotaļlietu, kuras var traumēt mazos bērnus.

"Ziemassvētku dāvanu kontekstā punkts viens – ja mēs dāvinām bērnam mantiņu, kura darbojas ar baterijām, tad ļoti skatāmies, lai tas rezervuārs, kurā baterija tiek ievietota, būtu aizskrūvēts ar skrūvi. Bērni ar norītām baterijām – diemžēl tā ir mūsu ikdiena. Mēnesī tādi ir vairāki. Un tas ir ārkārtīgi bīstami, var attīstīties ārkārtīgi smagi barības vada bojājumi. Un, ja jūs bērniem dāvināt – un mēs arī aicinām dāvināt – aktīvā sporta inventāru, tad kopā ar to jādāvina arī sporta ķiveres," stāstīja Snipe.

PTAC Preču un pakalpojumu uzraudzības departamenta direktore Rinkule iedzīvotājus aicina ziņot centram par aizdomām, ka veikalos vai internetā iespējams iegādāties ar maziem magnētiem aprīkotas vai citādi potenciāli bīstamas rotaļlietas.

BKUS ārsti izstrādājuši arī drošus padomus Ziemassvētku dāvanu izvēlē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti