Bērnu slimnīcā nonāk 12 gadus vecs ilgstošs «spaisa» lietotājs

Lai arī ar stingriem likumiem ir izdevies lielā mērā izskaust psihoaktīvo vielu tirgotavas un slimnīcās nonākušo pacientu skaits mazinājies, tomēr joprojām ir gadījumi, kad pēc kaitīgo vielu lietošanas iestājas pat klīniskā nāve. Smagā stāvoklī slimnīcās mēdz nonākt arī ļoti jauni pacienti. Piemēram, otrdien Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā tika stacionēts 12 gadu vecs zēns, kurš, pēc paša teiktā, ir ilgstošs „spaisa” lietotājs.  

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas neatliekamās palīdzības ārste Ina Pelīte-Vēvere stāsta, ka 12 gadu vecajam pacientam, kurš pēc psihoaktīvu vielu lietošanas nonāca slimnīcā, arī kabatās bija vielas, kas pēc iepakojuma izskatījās pēc „spaisa”.

Pēc medicīniskās palīdzības saņemšanas zēnam kļuva labāk, un nākamajā rītā pēc nonākšanas slimnīcā viņš ārstiem stāstīja, ka „spaisu” lieto jau ilgstoši un regulāri.

Pēc bērna stāstītā ārstiem, viņš šīs ķīmiskās vielas lietojot ik dienu. Kā viņš tās ieguvis, visticamāk, noskaidros policija izmeklēšanā. Savukārt speciālisti centīsies palīdzēt bērnam izārstēties no atkarības. Tiesa, tik jauni psihoaktīvu vielu lietotāji nav bieži pacienti Bērnu slimnīcā, norāda ārste Pelīte-Vēvere.

"Tik jauni no „spaisa” atkarīgie pacienti ir atsevišķi gadījumi, pārsvarā slimnīcās nonāk 14 – 17 gadus veci pusaudži, bet šis zēns arī nav pirmais tik jauns pacients," stāsta Pelīte–Vēvere.

Pirms pavasarī stājās spēkā psihoaktīvo vielu apriti iegrožojošais likums, „ātrā palīdzība” slimnīcās ik dienu nogādāja vidēji desmit pacientus. Tagad - vidēji vienu vai divus dienā, retāk - trīs, apliecina Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā. Arī ārsti slimnīcās novērojuši, ka pacientu ir mazāk.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas klīniskais toksikologs Roberts Stašinskis apstiprina, ka kopš likuma izmaiņām „neapšaubāmi uz slimnīcu atvesto pacientu skaits samazinājās”.

Viņš norāda - lai arī pacientu ir maz, tomēr ik dienu slimnīcā nonāk viens vai divi pacienti. Turklāt pēdējo pāris nedēļu laikā slimnīcā ievesti divi aptuveni 20 gadu veci psihoaktīvo vielu lietotāji ļoti smagā stāvoklī, iestājusies pat klīniskā nāve.   Ātrās palīdzības klātbūtnē viņiem apstājās elpošana un sirdsdarbība, viņi ir atdzīvināti un vēlāk apmierinošā stāvoklī izrakstīti no slimnīcas, bet - "vai viņi turpinās lietos „spaisus”, atbildēt nevar," saka toksikologs.  

Stašinskis secina, ka tomēr joprojām šīs psihoaktīvās vielas tiek izplatītas un diemžēl tās lieto parsvarā jaunieši.

Jau ziņots, ka šā gada 9.aprīlī stājās spēkā grozījumi Krimināllikumā, kas paredz kriminālatbildību par jaunu psihoaktīvu vielu vai to saturošu izstrādājumu apriti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt