Panorāma

Haoss uz Latvijas ceļiem

Panorāma

Eiropas Parlaments

Pieaug mazo kovida pacientu skaits

Bērnu slimnīcā arvien biežāk nonāk ar Covid-19 slimi zīdaiņi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatīšanās laikā viena no Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) visvairāk stacionētām pacientu grupām ir bērni līdz gada vecumam jeb zīdaiņi, atzina BKUS Bērnu slimību klīnikas vadītājas vietniece Jana Pavāre. Labā ziņa – ar omikronu slimo vieglāk nekā ar vīrusa delta variantu, kas dominēja iepriekš.

BKUS Covid-19 nodaļā šorīt ārstējās 14 ar koronavīrusu inficēti bērni. Slimnīcas ārsti novērojuši, ka pēdējās nedēļās ir vērojams pacientu pieplūdums un arvien biežāk ārstējas arī paši mazākie. Piemēram, šodien no stacionāra izrakstīts kāds deviņus mēnešus vecs zīdainis. Vēl kāds desmit mēnešus vecs mazulis, kuram ir kovids, stacionārā atrodas kopš sestdienas.

"Omikrona laikā viena no visvairāk stacionētām pacientu grupām ir tieši bērni līdz gada vecumam. Viņus mēs medicīnā saucam par zīdaiņiem.

Savukārt tos bērniņus, kas ir vecumā līdz 28 dienām, mēs saucam par jaundzimušajiem. Šādi bērniņi mums arī ir bijuši Bērnu slimnīcā, bet ne daudz. Decembrī tādi ir bijuši divi," stāstīja Pavāre.

Bet šī mēneša laikā, līdz šodienai, vēl trīs. Labā ziņa, ka ar omikronu slimo vieglāk, nekā ar vīrusa delta variantu, kas dominēja iepriekš. Līdz ar to visbiežāk bērnus no slimnīcas var izlaist jau pēc divām, trim dienām. Pašus mazākos uzņem galvenokārt piesardzības nolūkos, viņus arī mēdz stacionārā paturēt nedaudz ilgāk.

"Tā slimības gaita bērniem ir līdzīga kā pieaugušajiem. Galvenokārt sūdzības ir par paaugstinātu temperatūru, par klepu, par sāpēm kaklā, iesnām, galvassāpēm. Tās ir galvenās sūdzības.

Mazāk mēs redzam pneimonijas, nekā tas bija ar delta variantu. Un noteikti mazāk ir nepieciešams arī skābekļa atbalsts,"

atzina BKUS bērnu infektoloģe Dace Zavadska.

Pašlaik pacientu pieplūduma dēļ  un arī tādēļ, ka ar vīrusa omikrona paveidu inficējas personāls, Bērnu slimnīcā esot samazināta plānveida aprūpe. Speciālisti aicina izvērtēt, kad ārstēties tomēr mājās, bet kad vajadzīga slimnīca. Apskate klātienē ir obligāta jaundzimušajiem, zīdaiņiem der arī attālināta konsultācija.

"Mēs esam arī lūguši Neatliekamās palīdzības dienestam izvērtēt kārtīgāk šos gadījumus, kad var vienkārši tikt galā ar padomu, ar sazvanīšanos. Ja bērnam ir apgrūtināta elpošana, viņš sten, apziņa ir traucēta, viņš vairāk guļ, viņš vispār neuzņem šķidrumu, tad noteikti ir jāvēršas pēc palīdzības," sacīja Zavadska.

Attiecībā uz zīdaiņiem jāpievērš uzmanība apetītei. 

To, ka aug slimības izplatība arī bērnu vidū, apliecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā statistika.

Dati par pēdējo pusotru mēnesi liecina, ka inficēšanās pieaug pilnīgi visās vecuma grupās. Bet visvairāk – gados jaunu cilvēku vidū.

Ja paraugās tieši uz bērniem vecumā līdz deviņiem gadiem, tad, piemēram, pirms mēneša inficēšanās ar koronavīrusu tika atklāta 1390 šāda vecuma bērniem divu nedēļu laika posmā, mazliet mazāk skolēnu brīvlaika laikā, un šī mēneša sākumā jau 3201 bērnam. Vēl lielāks pieaugums 10-19 gadu vecuma grupā, kas vēl ir skolas vecums. Tur pirms mēneša mazāk nekā 2000 atklātu saslimšanu, bet janvāra divās nedēļās gandrīz 5200, kas uzskatāmi parāda, cik liels ir pieaugums.

Pēc SPKC datiem, 10%  no visiem inficēšanās gadījumiem atklāti tieši skolu testēšanā. Un ne visiem bērniem saslimšana atklāta skolās. Skrīnings daļēji ietekmē kopējo ainu, bet

epidemiologi uzsver, ka, izplatoties omikronam, arvien vairāk bērnu inficēšanos atklāj arī ārpus skolas, pašiem dodoties uz laboratoriju.

Bērnu un pusaudžu vidū inficēšanās izplatība pieaugusi pat vairāk nekā dubultā, ko var skaidrot ar atgriešanos skolā un lielāku omikrona izplatību. Pieaugums, protams, ir visās vecuma grupās, bet 10-19 gadus veco bērnu un pusaudžu vidū tas ir vislielākais.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti