Bērnu rokās par noderīgām lietām pārtapis iepakojuma kartons

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijā sadzīves atkritumu apjoms ir ap 850 tūkstoši tonnu gadā un izlietotais iepakojums, tostarp kartons, rada ap 30% no visiem sadzīves atkritumiem. Lai veicinātu ne vien pārstrādi, bet arī rosinātu cilvēkus no atjaunojamiem dabas resursiem izgatavot noderīgus dizaina un funkcionālus priekšmetus, Dabas muzejā apskatāmi skolēnu veidoti kartona darbi, kas tapuši konkursā "Dizaina priekšmets no atjaunojamiem dabas resursiem".

Bērnu rokās par noderīgām lietām pārtapis iepakojuma kartons
00:00 / 03:16
Lejuplādēt

Šajā mācību gadā vairāk nekā 100 pirmskolu un vidusskolu audzēkņi piedalījās konkursā, veidojot dizaina priekšmetus no atjaunojamiem resursiem. Skolēnu radītie darbi – kartona krēsls, lampas, skapis un citi priekšmeti – tagad apskatāmi Dabas muzejā.

''Izlietotais iepakojums sastāda ap 30% no visiem sadzīves atkritumiem, tad mums vajadzētu domāt ne vien par šķirošanu un nodošanu pārstrādei, bet daudzas lietas mēs varam arī izgatavot no nevajadzīgiem materiāliem. Te ir piemēri no kartona – kaķu mājiņa, lustra un pat metodiskie uzskates materiāli bērnudārzam – burtiņi, formas, cipari,'' rāda skolēnu konkursa rīkotāju, atkritumu apsaimniekotāja "Zaļā josta" pārstāve Velga Vilciņa.

Izstāde veidota, lai rosinātu arī vecāku un skolotāju iztēli, strādājot ar bērniem, un izgatavotu mācību palīglīdzekļus vai interjera priekšmetus, rotaļlietas vai spēles no atjaunojamiem dabas resursiem, norāda Latvijas Dabas muzeja direktore Skaidrīte Ruskule:

''Ja bērns domā par kādu priekšmetu, materiālu ne vien kā par produktu, kas ir viņa priekšā, bet kā par produktu, kas radīts, izmantojot ūdeni, elektroenerģiju, izmantojot atjaunojamos vai neatjaunojamos dabas resursus, tad tā ir pievienotā vērtība, ko tas bērns iesāk ar nevajadzīgu kartonu.

Mūsu uzdevums šobrīd ir mēģināt ar dažādām izglītības metodēm ieskaidrot sabiedrībai to, ka jebkurš produkts, kas ir ap mums, tiek veidots patērējot resursus. Ja mēs nodrošināsim tā priekšmeta pēc iespējas garāku dzīvi un izmantošanu, tad mēs arī sargāsim savus resursus.''

Vilciņa papildina - lai arī tādu pārstrādei nodotu šķirotu atkritumu kā bateriju un makulatūras apjoms pieaug, tomēr kopumā pārstrādei nodoto atkritumu apjoms arvien ir salīdzinoši ļoti zems. Arī infrastruktūras jeb šķirošanas konteineru arvien pietrūkst, īpaši reģionos.

''Latvijā sadzīves atkritumu apjoms ik gadu palielinās. Ja agrāk (pirms kādiem 10 gadiem) tas bija 600 tūkstoši tonnu gadā, tad tagad tas ir ap 850 tūkstoš tonnu gadā. Līdz ar to arvien vairāk mums jādomā par pārstrādi. Ja Eiropas Savienībā pārstrādā ap 40% tad pie mums, es teiktu, pārstrādā tikai ap 15% sadzīves atkritumu,'' skaitļus atklāj Vilciņa.

Izstāde ''Mans veltījums tīrai Latvijai'' apmeklētājiem būs skatāma Latvijas Dabas muzejā līdz 10.jūnijam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti