Rīta intervija

Deputāti vēlas depozīta sistēmu ieviest vismaz no 2022. gada

Rīta intervija

Mārtiņš Panke: Investīciju piesaisti Latvijai sekmētu pašvaldību lielāka ieinteresētība

Nils Konstantinovs: Palīdzības programma pusaudžiem nepieciešama arī reģionos

Bērnu psihoterapeits: Depresija starp pusaudžiem ir ļoti izplatīta problēma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Depresija starp pusaudžiem ir ļoti izplatīta problēma, un tā ir ne tikai Latvijā, bet arī citviet Eiropā, intervijā Latvijas Radio atzina bērnu psihoterapeits un Pusaudžu resursu centra vadītājs Nils Sakss Konstantinovs. 

Viņš norādīja, ka šogad neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķi ir saņēmuši aptuveni 111 izsaukumus, kas saistīti ar līdz 20 gadu vecu jauniešu pašnāvības mēģinājumiem.

"Protams, tie pārsvarā ir nepabeigti mēģinājumi. Līdz ar to tas skaits ir pietiekami liels," sprieda speciālists, piebilstot, ka domas par pašnāvību un depresija pašlaik starp pusaudžiem Latvijā un citviet Eiropā "ir ļoti izplatīta problēma".

"To mēs redzam arī no citu Eiropas kolēģu piemēriem, ka depresija ir tā lieta, kas pusaudžiem šobrīd pieaug diezgan straujos apmēros, un mēs īsti nesaprotam, kāpēc,

bet katrā gadījumā tas risks ir diezgan ievērojams šobrīd," atzina psihoterapeits.

Viņš norādīja, ka valsts iecerējusi atbalsta programmu jauniešiem depresijas un pašnāvību riska mazināšanai. Ar šo programmu plānots arī mazināt aizspriedumus par depresiju.

"Šī programma ir mēģinājums iet tuvāk ģimenēm – gan vecākiem, gan pašiem pusaudžiem, un teikt, ka ir vērts par to runāt, pat ja nekas briesmīgs vēl nav noticis; ir vērts satraukties par savu mentālo veselību, ir vērts par to parūpēties, jo tieši agrīna iejaukšanās un atklāta runāšana par to ir labākais veids, kā novērst šīs briesmīgās lietas, kā pusaudžu depresiju un pašnāvības," teica Nils Sakss Konstantinovs. 

Speciālists norādīja, ka pirmie, kas pamana jauniešu psihoemocionālās problēmas, parasti ir ģimenes locekļi un skolotāji. Pēdējā laikā arvien pieaug tādu gadījumu skaits, kad pusaudži paši konstatē problēmas un vēršas pie speciālistiem.

Viņaprāt, Latvijā drīzāk trūkst nevis speciālistu, kas var profesionāli palīdzēt pusaudžiem tikt galā ar depresiju un domām par pašnāvību, bet gan netiek sniegti  "apzināti veidoti pakalpojumi".

"Trūkst gan pieejamības, gan metodoloģijas, gan konkrēti veidotu pakalpojumu. (..) Grūtības, ar kurām saskaras pusaudži, ir ļoti sarežģītas un daudzslāņainas, tāpēc viens speciālists nekad nevarēs palīdzēt. To mēs redzam gan no Latvijas, gan pasaules prakses, ka reālais veids, kā palīdzēt, ir strādājot komandās – pietiekami daudz speciālistiem kopā un vienuviet," norādīja Nils Sakss Konstantinovs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti