Pamatnostādnes izstrādāja Iekšlietu ministrijas vadītā starpinstitūciju darba grupa, kurā bija pārstāvētas Izglītības ministrija, Veselības ministrija, Tieslietu ministrija, Kultūras ministrija, Aizsardzības ministrija un citas institūcijas. Šis attīstības plānošanas dokuments izstrādāts, izpildot Bērnu tiesību aizsardzības likuma prasības, un ir secīgs turpinājums līdzšinējai bērnu noziedzības novēršanas un bērnu aizsardzības pret noziedzīgu nodarījumu programmai.
IeM sagatavojusi uzdevumus un pasākumus, kuru mērķis ir samazināt bērnu noziedzību, novērst noziedzīgu uzvedību, kā arī uzlabot bērnu drošību, aizsargājot no iespējamiem veselības un dzīvības apdraudējuma.
Lai īstenotu rīkojuma projektu, nepieciešams pilnveidot starpinstitūciju sadarbības modeli, nodrošinot pēc iespējas labāku palīdzību riska grupas bērniem un viņu vecākiem. Tāpat jārada bērniem atbilstoša vide, kas ir saskaņā ar starptautiskajiem tiesību aktiem, rekomendācijām un ieteikumiem, lai samazinātos cietušo bērnu skaits.
Paredzētos pasākumus šogad IeM īstenos no valsts līdzekļiem, bet nākamgad būs nepieciešama papildu nauda - 237 tūkstoši lati.
Policijas redzeslokā valstī kopumā ik gadu atrodas ievērojams skaits nepilngadīgu jauniešu, kuri veic dažāda smaguma likumpārkāpumus, taču ierobežoto resursu dēļ ne vienmēr iespējams izdarīt visu iespējamo, lai noziedzību apkarotu.
IeM apkopotie dati liecina, ka pagājušogad 558 nepilngadīgie izdarījuši noziegumus, zogot, tīši bojājot mantas un tās iznīcinot, kā arī sodīti par huligānismu. No tiem 256 bija smagi noziegumi. Salīdzinot 2012.gada un 2008.gada datus, nepilngadīgie izdarījuši par 839 noziegumiem mazāk nekā iepriekš.