Dienas ziņas

Vai baltais spieķis ir pietiekami pamanāms?

Dienas ziņas

KPV LV izslēdz no valdības

Bērnu asistentiem ar vienu roku dod, ar otru ņem

Bērnu invalīdu asistentiem samazina birokrātiju, bet arī valsts apmaksāto stundu skaitu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ģimenei, kurā aug bērns ar īpašām vajadzībām, kuram pienākas valsts apmaksāts asistents, pašlaik par katru stundu, kas pavadīta ar palīgu, ir jāatskaitās – jāpilda atskaites, jāvāc zīmogi un jāsaglabā pierādījums, ka ar bērnu tiešām ir būts, piemēram, zoodārzā. Zemā atalgojuma dēļ šo darbu bieži nākas uzņemties ģimenes locekļiem, kļūstot par sava bērna asistentu. Tagad birokrātija samazināta un atskaitīšanās būs vieglāka, taču stundu skaits, ko valsts apmaksās, ir samazināts.  

Cilvēkiem, kas strādā par asistentiem bērniem ar invaliditāti, gaidāmas būtiskas izmaiņas. Pašreiz asistentam jāatskaitās par katru stundu, kas pavadīta ar bērnu. No 1. jūlija tas vairs nebūs jādara.

Asistenta pakalpojums bērniem ar invaliditāti tiks nodrošināts konstantā apjomā – 80 stundas mēnesī. Jaunais pavadoņa pakalpojums 60 stundas mēnesī tiks nodrošināts bērniem ar invaliditāti, kuriem nav īpašās kopšanas nepieciešamība, bet ir nepieciešams atbalsts, lai pārvietotos ārpus mājokļa.

“Kopējais iespējamais atbalsta apjoms bērnam saglabājas 160 stundas mēnesī. (..) Mainās šis sadalījums,” skaidroja Labklājības ministrijas Sociālās iekļaušanās politikas departamenta direktore Elīna Celmiņa.

160 stundu gan ir tikai iespējamais kopējais atbalsts. Valsts turpmāk apmaksās 80 stundas. Šīs izmaiņas ir ērtas vecākiem, kuru bērni ikdienā spēj doties uz bērnudārzu vai skolu, jo, kamēr bērni ir tur, par asistentu maksā pašvaldība.

Bet bērni, kuriem aprūpe nepieciešama mājās, turpmāk ar asistentu varēs pavadīt vien 80 iepriekšējo 160 vietā.

“Tika nolemts, ka visiem bērniem, kuriem ir īpašā kopšana, būtu piešķirams 80 stundu pakalpojums konstantā apjomā, nemēģinot izdalīt, vai un ko viņi dara. (..) Šā brīža pakalpojums nesasniedz visus bērnus, kam ir īpašā kopšana, jo pakalpojumu saņem tikai tie, kuri ar atskatīšanās dokumentiem uzrādīja noteiktās stundās par dalību noteiktās aktivitātes,” skaidroja Celmiņa.

Mamma bērnam ar īpašām vajadzībām Evita Rozentale  skaidroja, ka bērni, kuri “pārsvarā ir guļoši vai, piemēram, ar garīgiem attīstības traucējumiem, kuriem nav iespēja doties uz bērnudārzu vai skolu – šīm ģimenēm tas ir ļoti liels zaudējums, jo ar šīm 80 stundām nepietiek”.

“Man ir sajūta, ka ar vienu roku tiek dots – ar otru tiek ņemts,” sacīja Rozentale.

Labklājības ministrijā norāda, ka jaunais modelis ļaus atbalstu saņemt vairāk bērniem un līdz ar 1. jūliju asistentu alga būs lielāka.

Līdz šim asistentu alga bija vidēji 3,03 eiro par stundu pirms nodokļu nomaksas. Tagad tā būs 3,62 eiro par stundu.

Turpmāk bērna invalīda asistents par mēnesī nostrādātām 80 stundām, kas ir pusslodze, saņems 290 eiro pirms nodokļu nomaksas. Vecāki atzīst, ka alga ir pārāk maza, lai šim atbildīgajam darbam atrastu cilvēku, kam uzticēt savu bērnu. Tāpēc nereti vecāki paši ir spiesti uzņemties asistenta darbu.

“Aicinu neignorēt rozā ziloni istabas vidū, kāpēc šis pakalpojums netiek izmantots. Nu nevar uzburt no zila gaisa asistentus. Mūsu biedrībā ir ģimene, kurā ir asistents, kurā loģiski ģimene maksā naudu klāt. Un tā summa ir ap 500 eiro mēnesī, ja tu vēlies asistentu, kuram tu vari uzticēt bērnu, kam ir sarežģītas īpašās vajadzības,” norādīja Latvijas Spina bifida un hidrocefālijas biedrības pārstāve Anete Bendika.

Zemā atalgojuma dēļ asistenta darbu bieži nākas uzņemties kādam ģimenes loceklim.

“Es šobrīd pāris mēnešus pati skaitos kā Miķeļa asistente. Vidējais stundu skaits, ko mēs pavadām, ir 65 stundas, un mans atalgojums ir 114 eiro pēc nodokļu nomaksas. Tas nav ne motivējošs, nedz tāds, par kuru cilvēks var izdzīvot,” norādīja Evita Rozentale.

„Mēs negribam izdegt” pārstāve Vineta Grigāne –Drande: Par asistentu pakalpojumu
00:00 / 00:36
Lejuplādēt

Tikmēr bērnu ar funkcionāliem traucējumiem vecāku iniciatīvas grupas „Mēs negribam izdegt” pārstāve Vineta Grigāne-Drande norādīja, ka atbalsts bērniem ar funkcionāliem traucējumiem kļūst aizvien aptverošāks.  

Trešdien, 2. jūnijā, nevalstiskās organizācijas, iniciatīvas grupas un atbildīgās valsts iestādes tikās tiesībsarga rīkotā diskusijā par gaidāmo jauno asistenta pakalpojuma modeli. Līdzīgā tikšanās reizē pirms divām nedēļām tika apspriesti jaunā modeļa ieguvumi un trūkumi pieaugušajiem, taču šajā reizē runāts tieši par atbalstu bērniem.

Grigāne-Drande ir pārliecināta – lai arī modelis nav perfekts, jo daļai bērnu tiek samazinātas asistenta stundas, liels ieguvums ir mazāka atskaitīšanās par pakalpojuma izmantošanu un arī tas, ka pakalpojums nu būs pieejams daļai bērnu, kuri līdz šim to nevarēja saņemt.  

“Risinājumi lēni, bet nāk. Šīs pārmaiņas daļai vecāku ikdienu sarežģī, bet daļai atvieglos,” atzina iniciatīvas grupas pārstāve.

“Kopumā ir labi tas, ka beidzot tiek runāts par atteikšanos no bezjēdzīgās atskaitīšanās sistēmas. Lieta, kas viennozīmīgi mainās, ir maksimālais iespējamais asistenta stundu skaits – bērniem tas ir samazinājies uz pusi. Protams, pretī tiek likts aprūpes pakalpojums. Viennozīmīgi kā ieguvumu var minēt šo 80 stundu limitu ģimenēm, kuras līdz šim asistenta pakalpojumu nevarēja saņemt šādā apmērā tādēļ, ka viņām, piemēram, nebija šo ārpusmājas aktivitāšu šiem bērniem,” norādīja Grigāne-Drande.

Pēc Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas datiem Latvijā pašlaik reģistrēti vairāk nekā 8400 bērnu ar invaliditāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti