Panorāma

Taksometriem lidostā var noteikt cenu griestus

Panorāma

Latvijā viesojas Itālijas prezidents

Latvijā 2017. gadā novārtā atstāti 3000 bērni

Bērns policijas redzeslokā nonāk 13 reizes; LM atturas vērtēt sociālo dienestu lomu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Neaprūpēts bērns, kurš vairākkārt no ģimenes izņemts un tad tajā atdots atpakaļ, kārtējo reizi nonācis krīzes centrā. Par šādu gadījumu šonedēļ ziņoja Rīgas pašvaldības policija. Tās redzeslokā šis bērns bija nonācis jau trīspadsmito reizi. Līdzīgu situāciju, kad ģimenes bērnus atstājušas novārtā, nav maz. Tomēr atbildīgajās iestādēs vairās vērtēt, vai sociālais dienests un bāriņtiesas dara visu iespējamo, lai tas neatkārtotos. 

Sešus gadus veco puisēnu, kurš pagājušo piektdien klīdis viens pa pilsētas ielām, pašvaldības policisti jau pazinuši pēc sejas. Ieraugot bērnu atkal klaiņojam, piegājuši klāt un nogādājuši mājās. Tur sastapti manāmi iereibuši vecāki. Apkārt valdījusi nekārtība, ledusskapī nav bijis bērnam piemērotas pārtikas. Bērns nošķirts no ģimenes un nogādāts krīzes centrā.

"Daudzos no gadījumiem bērns ir nodots kādam radiniekam vai tuvam cilvēkam, pašvaldības policija šo bērnu krīzes centrā ir nogādājusi divas reizes. Citos gadījumos viens no vecākiem ir bijis spējīgs parūpēties, proti, nav bijis alkohola reibumā, un tad bērns ir palicis ģimenē," stāstīja policijas pārstāve Lāsma Zemene.

Rīgas bāriņtiesā skaidro -  vecāki sadarbojušies un sociālais dienests ģimeni uzraudzījis. Vai vecākiem dos iespēju arī pēc trešās reizes, kad bērns nonācis krīzes centrā, bāriņtiesa lems pēc divām nedēļām. Šobrīd vecāku aizgādības tiesības ir pārtrauktas. Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā norāda, ka, ņemot vērā regulāro situācijas atkārtošanos, notikušo vajadzētu vērtēt stingrāk. 

"Un, iespējams, arī sociālajam dienestam, vērtējot šīs mammas motivāciju, vajadzētu vērtēt, cik viņa ir noturīga sadarbojoties. Un vai viņa izrāda šo motivāciju, lai tikai neatņemtu vai tūlīt ātri atjaunotu, bet arī ilgtermiņā, kas ir bijusi viņas motivācija. Jo tas, ka šī ir trešā reize, liecina, ka tur ir problēma," skaidro inspekcijas Bāriņtiesu un audžuģimeņu departamenta direktors Agris Skudra.

Arī bērna atstāšana novārtā ir viena no vardarbības formām, uzsver Labklājības ministrijā. Otrdien valdībā ministrija iesniedza ziņojumu par bērnu stāvokli Latvijā, kur citstarp norādīts - pērn gandrīz 3000 bērni dzīvoja ģimenēs, kurās netika nodrošināta pietiekama bērna attīstība un audzināšana. Un  par to ziņots policijai un sociālajiem dienestiem. Vairums šo bērnu bija 4 līdz 12 gadus veci. 

Labklājības ministrs Jānis Reirs ("Vienotība") norāda, ka cilvēki arvien vairāk sāk atpazīt vardarbību un ziņot par to policijai.

"Situācija pēc rādītājiem varbūt pasliktinās. Bet tas ir saistīts ar to, ka cilvēki atpazīst vardarbību, gadījumus, kad bērnam reāli draud briesmas, un vairāk ziņo policijai. Nav vairs tādas vienaldzības. Un tas ir tas pozitīvais, ka ļaus situāciju uzlabot nākotnē," saka Reirs.

Viņš gan atturējās vērtēt bāriņtiesu un sociālo dienestu lomu problēmsituāciju savlaicīgā atrisināšanā, norādot, ka situācijas dažādos dienestos un dažādās pašvaldībās ir atšķirīgas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti