Nelaimes gadījums noticis velokrosa “Kalētu kauss 2019” laikā, pērnā gada oktobrī. Elizabete bija viena no dalībniecēm. Pēc brauciena brīvā brīdī meitenes nolēmušas uzkāpt slidkalniņā, viņa atbalstījās pret margu, bet tā lūza.
“Rezultātā sekoja kritiens atmuguriski, piezemējoties ar galvu. Un, kā viņa pati un kā arī aculiecinieki teica, - ar atsitienu. Palēcās kā bumba, un tad vēl sekoja trieciens pa spranda skausta daļu,” stāstīja meitenes tēvs Kārlis Millers.
“Rezultātā bija traumēti trīs mugurkaula skriemeļi. Paldies Dievam, šī trauma bija salīdzinoši viegla, ja tā var izteikties. Jo rezultāts šim kritienam varēja būt daudz bēdīgāks,” norādīja Kārlis.
Meitene nonākusi Liepājas reģionālajā slimnīcā. Muguras traumu un smadzeņu satricinājuma dēļ mediķi noteikuši divu nedēļu gultas režīmu.
Tikmēr Elizabetes tēvs nākamajā dienā no Rīgas traucies uz nelaimes vietu, kur atklāja, ka slidkalniņa margu koka stāvoklis “ir zem katras kritikas”, “vienkārši satrupējis un izpuvis” un margas neatbilst drošības standartiem.
Vīrietis izstaigājis visu meža parka teritoriju, taču atrakciju lietošanas noteikumus neesot redzējis. Nebija arī norādes, ka slidkalniņā esošās margas, kas līdzinās brieža ragiem, ir dekoratīvs elements un pret tām, piemēram, pieturēties vai atspiesties ir bīstami.
“Ņemot vērā viņas lielāko kaislību – riteņbraukšanu, mēs izrunājām ar viņu pašu šo jautājumu un secinājām, ka jauns divritenis būtu kompromiss šai kompensācijas lietai,” stāstīja Kārlis.
Tā tapa iesniegums Priekules novada domei ar lūgumu izskatīt jautājumu par morālo kompensāciju Elziabetei divriteņa veidā.
Pašvaldība ar atbildi neesot steigusies, tā saņemta īsi pirms ziemas brīvdienām.
Vietvara atbildē norādīja, ka margas nav slidkalniņa margas, “bet gan dekoratīvs elements”. “No koka veidotie brieža ragi ir vienojošs dekoratīvs elements visā meža parkā. Dekoratīvam elementam nav barjeras funkcijas un nav jānotur cilvēka svars,” paziņoja pašvaldība.
“Ir patiesi žēl, ka noticis negadījums ar Jūsu meitu, taču pašvaldības ieskatā 12 gadu vecumā bērns ir spējīgs izvērtēt savu rīcību attiecībā uz slidkalniņa lietošanu un arī attiecībā uz to, ka sacensību norises laikā ir jābūt kopā ar savu komandu,” norādīts novada atbildē.
Pēc negadījuma gan bīstamās margas ir aizvestas, iztrūkstošās kāpnes ir salabotas, izvietoti atpūtas laukuma izmantošanas noteikumi. Tos ir parakstījusi vietējās pašvaldības vadītāja Agrita Driviņa jau 2019. gada 2. septembrī.
Meža parku apsaimnieko Kalētu pagasts. Tas izveidots jau 2011. gadā. Visas konstrukcijas esot mākslinieka roku darbs, arī slidkalniņš - briedis ar visiem dekoratīvajiem ragiem.
Kalētu pagasta pārvaldes vadītāja Agrita Driviņa atzina, ka konstrukcijas ragi “bija satrupējuši tieši tajā vietā, kur tika piestiprināti ar tapu”.
“Acīmredzot mitrums, jo mitrums vispār mežā ir liels. [..] Bet šie dekoratīvie elementi neattiecas uz stiprību pārbaudēm. Mēs, piemēram, pārbaudām, kur bērns kāpj virsū, kur tiešām tas svars ietekmē. Mums neienāca ne prātā, ka kāds šos elementus izmantotu sēdēšanai vai vēl kaut kam,” klāstīja Driviņa.
Lai arī pašvaldībā atzīst, ka dekoratīvie elementi bija satrupējuši, tomēr neuzskata, ka šādu konstrukciju atrašanās vietā, kura paredzēta bērnu atpūtai, varētu būt apdraudējums kāda veselībai.
Priekules novada vadītāja pauda, ka, viņasprāt, “šis slidkalniņš nepareizi tika lietots, jo šis slidkalniņš, pirmkārt, ir domāts maziem bērniem. Šie ragi, kas nolūza, tie bija dekoratīvs elements. Viņu arī pašlaik nav, viņi ir jāatjauno, bet tas nebija domāts ne atspiesties, ne pieturēties, ne sēdēt.”
Pašvaldības vadītāja apgalvoja, ka meža parka lietošanas noteikumus, kuru neievērošanu pārmet Kārļa cietušajai meitai, iespējams, kāds būs ļaunprātīgi norāvis, tāpēc tēvs tos nav varējis redzēt.
Savukārt kompensācijas prasība novada ieskatā “ir mazliet nekorekta, jo es saprotu, ja vajadzētu līdzekļus veselības uzlabošanai, piemēram, kādu fizioterapeitu apmaksāt, medikamentus vai kādu sanatoriju, tad tas būtu adekvāts prasījums. Un, iespējams, ka pašvaldība būtu lēmusi savādāk.”
Atbildi tēvam kompensācijas jautājumā sagatavojis Priekules novada domes jurists. Novada domes priekšnieces vietnieks Ainars Cīrulis to parakstījis. Arī viņš ir pārliecināts, ka bērnam pašam vajadzējis izvērtēt, vai kāpšana slidkalniņā ir droša. Tas esot jāiemāca ģimenē.
“Es personīgi uzskatu, ka tā ir vairāk kompensācija vecākiem par to, ka kāds kaut ko nav manījis vai palaidis garām. Tā nav kompensācija bērniem. Nu, nav mums nācies piedzīvot gadījumu, kad kāds būtu rāpies uz tiem sasodītajiem ragiem,” sacīja domes priekšsēdētāja vietnieks Ainars Cīrulis.
Pēc negadījuma novadā tiekot apsekoti itin visi bērnu laukumi, bet meža parka “Priediens” konstrukciju izmantošanas noteikumos, kuri kompensācijas atteikumā minēti kā viens no primārajiem iemesliem, nav neviena vārda ne par briedi, ne dekoratīviem un bīstamiem elementiem tajā.