Bērniem un pieaugušajiem ar invaliditāti valsts apmaksās vairāk asistentu stundu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Asistenta pakalpojumi nepilngadīgajām personām, kuras regulāri apmeklē ārstniecības un rehabilitācijas institūcijas, kā arī pilngadīgām personām ar I invaliditātes grupu ar invaliditāti no bērnības, kurām ir indikācijas īpašas kopšanas nepieciešamībai, būs pieejami lielākā apjomā. Pašus cilvēkus pārstāvošās organizācijas uzlabojumus slavē, bet sagaida vēl lielāku atbalstu.

Bērniem un pieaugušajiem ar invaliditāti valsts apmaksās vairāk asistentu stundu
00:00 / 02:40
Lejuplādēt

"Pagājušā gada 1. jūlijā stājās spēkā jaunā reforma saistībā ar asistentu samaksas kārtību. No vienas puses mēs samazinājām birokrātisko slogu. No otras puses – palielinājām atļauto stundu skaitu, ko var saņemt personas ar funkcionāliem traucējumiem. Un pieņemot šo lēmumu, mēs iedevām pusgadu pārejas periodu, kurā mēs analizējām, kā ir noritējusi šī reformas ieviešana.

Mēs apsolījām, ka mēs izdarīsim secinājumus, un šajā sakarā ir šis šodienas valdības lēmums, kurā mēs vienai mērķa grupai palielinām atļauto stundu skaitu,"

stāstīja Labklājības ministrs Gatis Eglītis ("Konservatīvie").

Galvenās izmaiņas ir sekojošas – bērniem, kuri apmeklē ārstu, asistenta pakalpojuma apjoms tiks palielināts no 80 uz 100 stundām mēnesī. Uzlabojums skars arī pilngadīgas personas ar I invaliditātes grupu ar invaliditāti no bērnības. Tiem cilvēkiem, kuri apmeklē dienas aprūpes centru vai specializēto darbnīcu, stundu skaits atkarībā no asistenta atbalsta intensitātes līmeņa būs 50 vai 100 stundas mēnesī līdzšinējo 40 vai 80 stundu vietā. Bet, ja asistenta pakalpojumu izmanto citām darbībām, tad 30 vai 60 stundas mēnesī līdzšinējo 15 vai 30 stundu vietā.

Grozījumi paredz arī papildu atbalstu, lai kompensētu transporta izdevumus tām personām, kuras piešķirto stundu ietvaros regulāri apmeklē ārsta nozīmētas medicīniskās procedūras vai rehabilitācijas pasākumus. Tāpat noteikti kritēriji asistenta pakalpojuma vispārējās pamatizglītības, profesionālās pamatizglītības, arodizglītības, vispārējās vidējās izglītības un profesionālās vidējās izglītības iestādēs nepieciešamībai gadījumos, kad izglītojamā persona ir sasniegusi 18 gadu vecumu un tai vairs nav tiesību saņemt asistenta pakalpojumu izglītības iestādē, pamatojoties uz atzinumu par īpašas kopšanas nepieciešamību.

Bērnu ar funkcionāliem traucējumiem vecāku iniciatīvas grupas "Mēs negribam izdegt" pārstāve Vineta Grigāne-Drande uzlabojumus slavēja, taču atgādināja –

šāda pakalpojuma attīstība, lai arī ir gaidīta un vajadzīga, taču nepieciešama vēl lielāka un pie šī lēmuma nedrīkstētu apstāties.

Grigāne-Drande uzsvēra, ka lēmējvarai jāstrādā arī pie tā, lai asistenta profesija kļūtu par tādu, kurā cilvēki ir gatavi strādāt - proti, tā jāiekļauj profesiju klasifikatorā, jānodrošina sociālās garantijas un tā tālāk.

Savukārt Labklājības ministrijas pārstāvis Einārs Grāveris skaidroja – šie ir pirmie labojumi pēc reformas, kurus bijis iespējams veikt, iekļaujoties esošajā finansējumā. Tālākas izmaiņas gan pārskatāmā nākotnē nav paredzētas. Savukārt, lai saņemtu uzlaboto pakalpojumu, cilvēkiem jāvēršas sociālajā dienestā.

"Sociālais dienests jau to nevarēs zināt, vai tas cilvēks apmeklē to rehabilitāciju vai neapmeklē. Iesniegums no cilvēku puses noteikti būs vajadzīgs. Bērnu gadījumā, ja bērns ar invaliditāti apmeklē regulāro ārstniecību, tad tas apliecinošais dokuments no pakalpojuma sniedzēja puses būs vajadzīgs," stāstīja Grāveris.

Viņš gan iedrošināja – kādu jautājumu un neskaidrību gadījumā jāvēršas sociālajā dienestā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti