Bērniem ar redzes traucējumiem attālinātās mācības iespējamas tikai ar palīglīdzekļiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Bērniem ar redzes traucējumiem mācības attālināti iespējamas tikai tad, ja skola spēj nodrošināt ar nepieciešamajiem palīglīdzekļiem. Daļa vājredzīgu un neredzīgu bērnu mācās vienīgajā speciālajā skolā – Rīgas Strazdumuižas vidusskolā, bet daļa – vispārizglītojošās mācību iestādēs. Skolēni un vecāki atzīst, ka vissarežģītāk apgūt ir eksaktās zinātnes. Turklāt vajadzīgs arī samērā biežs individuāls kontakts ar pedagogiem.

Bērniem ar redzes traucējumiem attālinātās mācības iespējamas tikai ar palīglīdzekļiem
00:00 / 03:10
Lejuplādēt

Jāmācās attālināti šobrīd ir arī bērniem ar redzes traucējumiem. Vienīgā speciālā skola Latvijā vājredzīgiem un neredzīgiem bērniem ir Rīgas Strazdumuižas vidusskola.

Marinas Ustinovas dēls Iļja, kurš ir neredzīgs, šobrīd mācās pirmajā klasē. Mācību process lielākoties notiek ar balss ierakstiem un rakstot uz rakstāmmašīnas ar Braila rakstu.

“Matemātikā mēs skaitām uz skaitāmkauliņiem. Arī ierakstām visu to procesu, kā viņš runā līdzi. Es viņam lieku runāt, kā viņš saskaita, lai skolotājs zina, kādus piemērus mēs risinām. Tādā veidā mēs mācāmies – aizsūtām, un tad mums atsūta atbildi. Ir arī tā, ka skolotājs piezvana, kad grib dzirdēt, kā viņš lasa, un liek, lai atbild uz jautājumiem,” stāsta Marina.

Viņa uzskata, ka slodze ir ļoti optimāla. Tomēr viņa arī atzīst, ka šādi nav iespējams visu iemācīties pilnvērtīgi, jo vecākam nav tādas prasmes kā skolotājam.

Vidusskolniecei Elīzai Kuprukai, kura ir neredzīga un mācās desmitajā klasē, ir mazliet vieglāk – daudz ko viņa jau apguvusi un var darīt patstāvīgi. Vidusskolēniem pieejamas tiešsaistes stundas vietnē “Whatsapp”, kur skolotājs skaidro vielu.

Tomēr vissvarīgākais ir ekrānlasītājs, kurš nolasa datora ekrānā redzamo tekstu.

Sarežģītāk esot apgūt eksaktos priekšmetus.

“Ir grūti, jo formulas dažkārt nelasa, tad ir jājautā skolotājiem. Informātikā arī ir grūti ar noformējumu. Piemēram, mums šogad sākās darbs ar “MS Excell”. Kad tas viss ir jādara patstāvīgi, tad kaut kādas tabulas, kolonnu daudzums un platums – man tas viss ir savā ziņā svešs. Man tas neko neizsaka, jo es to neredzu. Tad man ir kaut kā jāiztēlojas,” stāsta Elīza.

Datorā Elīza iemācījusies rakstīt jau sen. Parastajā klaviatūrā var orientēties pēc burtiem f un j, uz kuriem ir punktiņi, ko pieskaroties jūt.

Skolas direktore Ligita Ģeida stāsta, ka bērniem ar redzes traucējumiem ir jāapgūst tieši tas pats, kas vispārizglītojošajās skolās. Tāpēc ļoti svarīgi, lai skola spēj piedāvāt vajadzīgo aprīkojumu arī mājas apstākļos. Piemēram, vājredzīgiem bērniem nogādāt stacionārās videolupas, ar ko lasīt.

“Vai tas ir Braila raksts un taustāmā uzskate, vai reljefā uzskate neredzīgiem bērniem, vai tās ir speciālās datorprogrammas. Tas ir individuāli, kā katram bērnam vajag. Pamatskolā un vidusskolā viņi izmanto tehnoloģijas, viņiem ir ekrānlasošās vai ekrānpalielinošās programmas. Un tad viņi izmanto arī Uzdevumi.lv, Soma.lv un tiek galā. Savukārt, ja tur ir attēli, tad pedagogs sūta līdzi balss failu vai sazinās,” stāsta Ligita Ģeida.

Skolas direktore uzskata, ka attālinātās mācības notiek veiksmīgi un nekas netiek iekavēts.

Turklāt Strazdumuižas vidusskola jau konsultē vairākas vispārizglītojošas skolas. Un ir gatava arī palīdzēt ar nepieciešamajiem palīglīdzekļiem.

KONTEKSTS:

Mācīties attālināti skolēni spiesti, jo valstī izsludināta ārkārtas situācija saistībā ar Covid-19 izplatību. 

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā, bet 25. martā pirmo reizi ir konstatēti pieci inficēšanas gadījumi cilvēkiem, kuri nav bijuši ārzemēs un nav bijuši kontaktā ar Covid-19 slimniekiem, kas nozīmē, ka vīruss cirkulē sabiedrībā.

Lai ierobežotu infekcijas izplatīšanos Latvijā 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim. Cīņai ar vīrusu noteica aizvien stingrākus ierobežojumus, mācībām skolās jānotiek attālināti, atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi, brīvdienās daļēji slēgti tirdzniecības centri. Noteikti arī jauni pulcēšanās ierobežojumi, ārpus mājām vienkopus ļaujot atrasties ne vairāk par diviem cilvēkiem vai ģimeni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti