Aktuāli

KM pārstāve Aiga Grišāne par likumprojektu saistībā ar sabiedriskajiem medijiem

Aktuāli

LCB valdes priekšsēdētājs par strauju pieaugumu ceļu būves uzņēmumu elektrības rēķinos

VM pārstāve Daina Mūrmane-Umbraško par situāciju psihoneiroloģiskajās slimnīcās

Bērni no Ainažu slimnīcas atgriezīsies ģimenēs un bērnunamos vai nonāks Rīgas slimnīcā

Vairākiem bērniem no psihoneiroloģiskās slimnīcas “Ainaži”, kur konstatēti bērnu tiesību pārkāpumi, diagnozes ļauj turpināt ārstēšanos citur, un Veselības ministrija aicina bērnunamus un ģimenes izņemt šādus savus audzēkņus no slimnīcas. Savukārt citus pacienti, kuriem nepieciešama ārstēšana slimnīcā, turpinās to Bērnu slimnīcā Rīgā.

ĪSUMĀ:

  • Bērni ar vieglākam diagnozēm tiek izrakstīti no “Ainažiem”.
  • Daži bērni turpinās ārstēšanos Bērnu slimnīcā Rīgā.
  • Ainažu slimnīcu varētu pievienot kādai lielākajai slimnīcai.
  • Veselības ministrija pieļauj arī pārveidot “Ainažus” par rehabilitācijas centru.
  • Saeimas deputāti uzdod VM izstrādāt plānu bērnu psihoneiroloģiskajā ārstēšanas uzlabošanai.
  • Saeimas deputāti prasa nekavējoties nodrošināt visās bērnu psihoneiroloģiskajās  slimnīcās diennakts ārsta klātbūtni.

Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško intervijā Latvijas Radio sacīja, ka ministrijas rīcībā nav ziņu, ka “Ainažos” atrastos bērni, kuriem nav noteiktas diagnozes, bet par dažiem pacientiem ir jautājums - vai ar šādām diagnozēm jāatrodas psihoneiroloģiskajā slimnīcā.

Tādēļ pašlaik ir piesaistīti speciālisti no Rīgas, kuri atkārtoti vērtē bērniem noteiktās diagnozes un veido plānu viņu ārstēšanai.

Ministrija lūgs bērnunamus izņemt no slimnīcas bērnus, kuri var atgriezties aprūpes centros,  sacīja ministrijas pārstāve.

trešdien Mūrmane - Umbraško stāstīja, ka dažus bērnus jau sāka slimnīcas izrakstīt un pacientu skaits Ainažos jau samazinājies.  

Nav izslēgta iespēja “Ainažus” pievienot kādai lielākai slimnīcai, kas uzņemtos šefību par to, sacīja ministrijas pārstāve. Viņa norādīja, ka to varētu mēģināt izdarīt bez papildu līdzekļiem.  

Tiek arī apsvērta iespēja mainīt Ainažu slimnīcas statusu no akūtas palīdzības sniegšanas uz rehabilitāciju.

Ilgtermiņā, lai atrisinātu konstatētās problēmas un speciālistu trūkumu, bez šogad sāktas algu celšanas mediķiem, sāktas sarunas ar Bērnu psihiatru asociāciju par studiju sistēmas maiņu, iespējams, saīsinot mācību ilgumu, norādīja ministrijas pārstāve.

Viens no iemesliem, kāpēc trūkst bērnu psihiatru, ir 6-8 gadu ilgs izglītības iegūšanas laiks, jo vispirms ir jāiegūst psihiatra izglītība, un pēc tam vēl jāiegūst specializācija tieši bērnu psihiatrijā.

Veselības ministrija arī plāno stiprināt psihiatra komandas ambulatorajā aprūpē, jo pašlaik psihiatriem palīdz māsa, bet ar viņiem kopā varētu strādāt arī logopēdi un ergoterapeiti, lai pēc iespējas vairāk bērnu un pusaudžu ārstētos ārpus slimnīcām.

To, ka vidējā līmeņa ārstniecības personāls Ainažos ir profesionāls, komisijas sēdē uzsvēra arī Psihiatru asociācijas vadītājs Elmārs Tērauds. Vienlaikus, asociācija lēmusi oficiālā vēstulē ministrijai lūgt pārtraukt jaunu pacientu ievietošanu Ainažu slimnīcā līdz brīdim, kad tur būs nodrošināts pietiekams skaits ārstu.

“Diez vai tuvākajā laikā būs nodrošināta 24 stundu ārstu klātbūtne, kam ir vajadzīgi vismaz 3-4 psihiatri un vēl arī kādu citu specialitāšu ārsti. Izskatās, ka tas šobrīd nav reāli," sacīja Tērauds.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija trešdienas sēdē nolēma informēt premjeru par priekšlikumiem situācijas uzlabošanai, bet Veselības ministrijai uzdot mēneša laikā izstrādāt rīcības plānu, kā uzlabot situāciju bērnu psihoneiroloģiskajā ārstēšanā. Arī deputātiem bija vairāki ieteikumi, tostarp, Andris Bērziņš (Zaļo un zemnieku savienība) rosināja tādām ārstniecības iestādēm kā Ainažos nodrošināt līdzvērtīgi lielu finansējumu kā psihiatrijas klīnikai Bērnu slimnīcā. "Mēs taču viņus nešķirojam - “pierobežas” bērni un “centra” bērni. Tur nu gan kaut kādai vienlīdzībai vajadzētu būt," norādīja Bērziņš.

Tikmēr "saskaņietis" Andrejs Klementjevs sašutis, kāpēc, piemēram, Austrumu slimnīcas jaunā vadītāja 8000 eiro algai nauda atrodas, bet, kad runa ir par atlīdzību ārstiem, kas ārpus Rīgas rūpējas par bērniem, finansējuma pēkšņi nav. Par šo jautājumu komisija nolēma rīkot atsevišķu sēdi.

Savukārt Pārresoru koordinācijas centram uzdots divu mēnešu laikā izstrādāt plānu starpnozaru – atbildīgo ministriju un pašvaldību - sadarbībai situācijas uzlabošanai.

Deputāti arī prasa nekavējoties nodrošināt visās bērnu psihoneiroloģiskajās slimnīcās diennakts ārsta klātbūtni.

KONTEKSTS:

Tiesībsarga birojs pārbaudē bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā “Ainaži” konstatējis virkni cilvēktiesību pārkāpumu. Pārbaudē konstatēts ārstu trūkums, nepietiekams uzturs bērniem un pašu pacientu vardarbība. Iestādes vadība pārmetumus noraida, sakot, ka pārmetumi nav patiesi.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti