Panorāma

Siguldā atklāts D. Bertāna basketbola laukumus

Panorāma

Panorāma

Bērni gūst traumas, avarējot ar skrejriteni

Bērni gūst smagas traumas, avarējot ar skrejriteni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas skolās šonedēļ atsākās mācības, bet vairākās klasēs ir tukši krēsli un soli. Skolēni, kam tajos jāsēž, smagā stāvoklī atrodas slimnīcā vai sākuši rehabilitāciju. Bērnu slimnīca ziņo, ka augustā par trešdaļu pieaudzis traumu skaits, kas gūtas, avarējot ar skrejriteni vai elektroskrejriteni. Pagājušajā mēnesī tie bija vairāk nekā 70 gadījumi. Smagākās traumas guvuši tie, kam galvā nebija ķiveres.

Var teikt, ka gandrīz katru dienu Bērnu slimnīcā Rīgā ieved bērnus, kas cietuši negadījumos, braucot ar skrejriteni. Arī Jēkabpilī notriektais zēns tagad ārstējas te, Rīgā. Jēkabpilī auto sadursme ar 11 gadus vecu zēnu uz elektroskūtera notika pirmdien. Policijā sākts kriminālprocess, puika guva smagus miesas bojājumus. Bet policisti arī uzsvēra, ka pēc likuma viņš uz elektroskrejriteņa nemaz nedrīkstēja atrasties vēl trīs gadus. Latvijā to lietošana atļauta no 14 gadu vecuma.

Jūlijā Bērnu slimnīcā reģistrēti 50 traumu gadījumi, kad bērns cietis, braucot ar skūteri. Augustā – vairāk nekā 70.

"Redzot bērnu, kurš ir, teiksim, bezsamaņā vai ir vaļējs lūzums, emocionāli grūti," darbu ar mazajiem braucējiem iezīmē bērnu ķirurgs Aleksandrs Mikitins. Viņam nav tādas dežūras, kurā neievestu vismaz vienu skrejriteņa braucēju.

"Ikdiena, mēs gandrīz katru dienu saskaramies ar bērniem, kuri guvuši traumu, braucot ar skrejriteni, īpaši ar elektroskrejriteni," atzina mediķis.

Kritienā cenšoties aizsargāt seju un galvu, visbiežāk bērni traumē savas rokas – plaukstas, to locītavas, apakšdelmu vai plecus.

Pārsvarā traumētie bērni tiek cauri ar brūču apkopšanu. Bet katru mēnesi vismaz pieciem traumas ir tik smagas, ka viņi tiek stacionēti. Tālāk jau soli pa solim seko rehabilitācija, kamēr bērns var atgriezties savā ierastajā ikdienā. Atkarībā no traumas smaguma, tās ir nedēļas vai pat seši mēneši.

"Šāda ārstēšanās var ilgt pat pusgadu un vairāk. Savukārt vieglākos gadījumos, kad gūta trauma, smagi salauzta kāja, tad 6-8 nedēļas ģipsī un mēs viņu šeit redzēsim pēc zināma laika perioda," teica Bērnu slimnīcas Rehabilitācijas klīnikas vadītāja vietniece Dace Bērtule.

Taču ārsti arī brīdina, ka pēc smagām galvas traumām bērns var kļūt par invalīdu.

"Gadījumā, ja bērns ir braucis bez ķiveres, kā noteikti nevarētu būt, un viņš ir guvis galvas traumu, šajā gadījumā varam runāt, ka pilnībā veselību nav iespējams atgūt, un bērnam ar šīm sekām ir jāsadzīvo visu mūžu," atzina ārste.

Ārsti atbalsta aktīvu dzīvesveidu un noteikti neiebilst pret riteņbraukšanu vai braukšanu skeitparkos. Bet bez ķiveres, elkoņu un ceļu sargiem to vienkārši nedrīkst darīt.

Ceļu satiksmes noteikumi nosaka, ka līdz 12 gadu vecumam, braucot ar velosipēdu, ķivere bērnam jālieto obligāti. Savukārt elektroskrejriteni drīkst lietot no 14 gadu vecuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti