Panorāma

Panorāma

Panorāma

«Tilta efekts» – pacienti nāk paši

Bērnu darināti maisiņi – tīrai Latvijai

Bērni darina videi draudzīgus iepirkumu maisiņus tīrai Latvijai

Maizes iepakojumi, novalkāti džinsi, tukšas PET pudeles plus oriģinālas, praktiskas idejas. Un rezultāts - videi draudzīgi iepirkumu maisiņi un somas, ko varētu pat ražot. Lai mudinātu sabiedrību atteikties no vienreizējiem plastmasas maisiņiem, kuros pasaule jau grimst, un meklētu gaumīgas alternatīvas, bērni piedalījās radošā konkursā “Es sāku ar sevi - Tīrai Latvijai!”.

Bērnu darināto maisiņu izstādi no piektdienas, 26.aprīļa. var aplūkot izstādē modes un izklaides centrā “Rīga Plaza”.  

Vairākus mēnešus visā Latvijā bērnudārzos un skolās grieza, šuva un tamborēja. Pētīja, kā plastmasas maisiņus aizstāt ar dabai draudzīgiem iesaiņojumiem un lietām dot otru dzīvi.

“Mūsu somas ir izgatavotas no vecām, nederīgām nokalpojušām žalūzijām. Rokturīši no veciem dāvanu maisiņiem,” par vienu no risinājumiem stāsta Madlienas pagasta bērnudārza ''Taurenītis” audzinātāja  Iveta Sama.

Atsaucība bija ļoti lieta. Konkursam bija iesniegti vairāk nekā 1500 maisiņi, ko darināja 1200 bērni un jaunieši no 176 mācību iestādēm.

“No lietotiem paladziņiem skaistas somiņas. Tamborēt ar pirkstiem, lai strādātu pirkstiņi un mūsu valodiņa,” stāstīja Madonas bērnudārza “Priedīte” audzinātāja Ingūna Kārkliņa.

Nīcas pirmsskolas izglītības iestādes “Spārīte” audzinātāja Agita Simsone  stāstīja, ka “bērni atkritumu šķirošanu izprot ļoti labi. Šī tēma ļoti labi padodas, un bērni izprot to caur dzīvniekiem, ka nonāk jūrā. To viņi ļoti labi saprot.”

Konkursa rīkotājus pārsteigusi bērnu izdoma.

SIA “Zaļā josta” pārstāve Aija Cauna stāstīja, ka izmantoti arī “vienreizējie maizes iepakojuma maisiņi, kuri Latvijā vispār netiek pārstrādāti, Viņi ir vākuši un ļoti radoši piegājuši. [..] Vecos džinsus izmantojuši mugursomu darināšanai, ūdens pudele, kura izmantota, tagad kalpos par groziņu augļiem gan mājās, gan ejot uz veikalu”.   

Iespējams, kāda ideja nonāks pat lielajā ražošanā un iepirkumu maisiņus varēs iegādāties.

“Mēs arī varētu patentēt kādu no produktiem, jo tie ir lieliski risinājumi. Tie nav vienas dienas risinājumi. Tur jau ir lieliski darbi ar zīmola potenciālu,” atzina Caune.

Viņa pieļāva, ka, “iespējams, tas pamudinās arī vecākus, daudzus citus, sabiedrību, lai rīkojas līdzīgi”.

Pēc Eiropas Savienības datiem, Latvijā gadā izlieto ap 3000 tonnu plastmasas maisiņu. Tas ir apmēram 419 maisiņi uz vienu iedzīvotāju. Eiropā ik gadu tie ir 100 miljardi maisiņu. Lai mazinātu postu, ko tie nodara ekosistēmai, plāno ierobežot plastmasas maisiņu izmantošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti