Panorāma

Panorāma

Panorāma

Pašvaldības grib lielāku pašnoteikšanos

Izlaidumā - apmaksāta brīvdiena

Bērna izlaidumā un pirmajā skolas dienā var saņemt apmaksātu brīvdienu

Daudz vecāku bērna skolas vai bērnudārza izlaidumā savā darba vietā lūdz brīvu dienu, tomēr valsts un pašvaldību iestādēs likums ļauj gan izlaiduma dienu, gan skolas sākšanu darbiniekam piešķirt kā apmaksātu brīvdienu. 

Labklājības ministrijā atgādina, ka likumi rakstīti modrajiem. Brīvu, apmaksātu dienu izlaidumā, vienalga, vai tas ir dārziņa vai skolas izlaidums, var saņemt ikviens strādājošs vecāks. 

Uz pilnīgi visiem vecākiem attiecas Darba likums, kas nosaka, ka papildus atvaļinājuma diena pienākas ikvienam, kam ir bērni.

"Darba likuma 151. pants nosaka, ka darbiniekam, kuram ir bērni vecumā līdz 14 vai 3 līdz 14 gadiem, trīs vai viena diena, šis ir gadījums, kad var izmantot šo papildu dienu," skaidro Valsts darba inspekcijas Darba tiesību nodaļas vadītāja Mārīte Noriņa.

Tiem, kas strādā publiskajā sektorā, Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums ļauj pieteikt apmaksātu atvaļinājuma dienu tieši izlaiduma svinībām.

"Publiskais sektors, valsts un pašvaldību iestādes, kur ir iespēja darbiniekiem, kuriem ir bērni, piešķirt papildu atvaļinājumu, bet tas ir atkarīgs no iestādes budžeta," stāsta ministrijas pārstāve Ineta Vjakse.

Likums par publiskajā sektorā strādājošo atalgojumu nosaka, ka institūcija tai piešķirto finanšu līdzekļu ietvaros darbiniekam paredz vienu apmaksātu brīvdienu pirmajā skolas dienā, ja bērns uzsāk mācības pirmajā, otrajā, trešajā vai ceturtajā klasē un vienu apmaksātu brīvdienu izlaiduma dienā, ja izglītības iestādi absolvē darbinieka bērns vai pati amatpersona.  

Vjakse stāsta, ka arvien biežāk vecāki vēršas izglītības iestādēs vai bērnudārzos, lūdzot izziņu par gaidāmo izlaidumu un piesakot papildu apmaksāto atvaļinājuma dienu. 

"Ar katru gadu informētības līmenis pieaug, agrāk daudzi zvanīja un interesējās, var dabūt brīvu vai ne, šobrīd aizvien vairāk zina savas tiesības," stāsta Vjakse.

Darba inspekcijā norāda, ka gadījumi, kad veidojas konfliktsituācijas un darba devējs brīvu dienu nedod, ir reti.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti