De Facto

Kur aizplūda «Rīgas Satiksmes» kukuļu miljoni?

De Facto

Apiet Darba likumu, darbiniekus nodarbinot 2 firmās

Bemhenam šogad izmaksāta 11 500 eiro prēmija

Bemhenam «Rīgas satiksme» šogad izmaksājusi rekordlielu prēmiju

Apcietinātais nu jau bijušais “Rīgas satiksmes” valdes priekšsēdētājs Leons Bemhens šogad saņēmis rekordaugstu prēmiju – 11 500 eiro, ziņo LTV raidījums “De facto”. Citi bijušie valdes locekļi šogad saņēmuši mazliet vairāk par 10 000 eiro.

Rakstiskā atbildē raidījumam “Rīgas satiksme” skaidroja: “Valdes loceklim var izmaksāt prēmiju reizi gadā pēc gada pārskata apstiprināšanas. Nosakot prēmiju, ņem vērā kapitālsabiedrības darbības rezultātus iepriekšējā pārskata gadā, vidēja termiņa darbības stratēģijas izpildi un kapitālsabiedrības darbības rezultātus saskaņā ar definētajiem finanšu un nefinanšu mērķiem, kā arī valdes locekļa darbības rezultātus iepriekšējā pārskata gadā.”

“Rīgas satiksmes” valde ir saņēmusi prēmijas arī iepriekš, ziņo LTV.

2016. gadā valdes priekšsēdētājam izmaksāti 9180 eiro (bruto), valdes locekļiem - 8 262 eiro (bruto) katram. 2017. gadā  valdes priekšsēdētājs saņēmis  5737 eiro (bruto) un valdes locekļi – pa 5163 eiro.

LTV atgādināja, ka “Rīgas satiksmi” lielākoties finansē Rīgas nodokļu maksātāji, šogad dotācija uzņēmumam no Rīgas domes budžeta bijusi 123 miljoni eiro.

“De facto” aprēķinājis, ka pašvaldības dotācija pēdējos piecos gados pieaugusi par 40%.

Raidījums vēstīja, ka “Rīgas satiksmes” un domes vadība gadiem nav atklājusi detaļas par “Rīgas satiksmes” tēriņiem. Cik, piemēram, tērē infrastruktūras uzturēšanai, cik – investīciju projektiem, cik efektīvs ir maršrutu tīkls – varbūt ir iespējas kaut ko apvienot. Tas ļautu pateikt – vai tas, cik “Rīgas satiksmei” izmaksā viena biļete, ir pamatoti.

Rīgas dome arī pārskaita transporta uzņēmumam naudu ar citiem mehānismiem. Piemēram, pat neprasot deputātu balsojumu, vienkārši kompensējusi zaudējumus (pirms diviem gadiem 10 miljonus eiro, pērn – teju 20), vai palielina uzņēmuma kapitālu – pēdējos divos gados tie bija vēl 30 miljoni eiro. Valsts kontrole iepriekš šādu naudas piešķiršanu ir nosodījusi.

KONTEKSTS:

KNAB novembrī sācis kriminālprocesu saistībā ar pašvaldības uzņēmuma “Rīga satiksme” iepirkumiem un  11. decembrī veicis vairāk nekā 30 kratīšanas, kā arī aizturētas sešas personas Latvijā un vēl divas Polijā. KNAB darbinieki 11. decembrī veica kratīšanu arī Rīgas pašvaldības uzņēmumā "Rīgas satiksme", kā arī Rīgas domē.

Pieci no sešiem aizturētajiem šajā lietā ir apcietināti, viņu vidū arī "Škoda Transportation" komercdirektors Vladislavs Kozaks, uzņēmējs Māris Martinsons un „Rīgas satiksmes” amatpersona Igors Volkinšteins.

KNAB izmeklēšana saistīta ar Polijas un Čehijas uzņēmumu vienošanos ar Rīgas domes un pašvaldības transporta uzņēmuma pārstāvjiem par kukuļu nodošanu un personu piesaistīšanu naudas atmazgāšanai. Lietā figurē trīs iepirkumi un noslēgtie līgumi - par tramvaju, trolejbusu un autobusu piegādi.

Visi pieci pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" valdes locekļi ceturtdien, 13.decembrī, iesnieguši atlūgumus, iecelta pagaidu valde. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt