Panorāma

Skaļo lietu izskata apelācijas kārtībā

Panorāma

Sarmīte Veide par ministra izteikumiem

Guntis Belēvičs: esmu pārprasts

Belēvičs esot pārprasts – valsts apmaksāto veselības aprūpi neierobežos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

"Esmu pārprasts!" - tā trešdien, 7.oktobrī, žurnālistiem norādīja veselības ministrs Guntis Belēvičs (Zaļo un Zemnieku savienība), mēģinot skaidrot otrdien, 6.oktobrī, izskanējušo informāciju, ka turpmāk vienu valsts apmaksāto pakalpojumu sedzot no savas kabatas, arī turpmākā ārstēšanās būs uz pacienta pleciem. Kas tieši šajā viņa idejas atreferējumā nav pareizs, Belēvičs gan tā arī nepaskaidroja.

Tikmēr sabiedrība uz otrdien izskanējušo informāciju par Veselības ministrijas plāniem reaģējusi ar sašutumu un aizvainojumu.  

Veselības ministrs trešdien paziņoja, ka nekas līdzšinējā kārtībā attiecībā uz valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem nemainīsies. Vienīgais, ko Belēvičs vēlas mainīt esošajā sistēmā, – lai ģimenes ārsti nepārsniegtu izmeklējumu un kompensējamo medikamentu kvotas.

Vairāk nekā stundu skaidrojis savu ieceri, Belēvičs tā arī izvairījās atbildēt uz konkrētiem žurnālistu jautājumiem. Ministrs vairākkārt uzsvēra – nekas jauns netiek plānots, vien uzraudzīt, lai beidzot tiktu ievērotas likumos noteiktās normas. 

Kā norādīja Belēvičs, ģimenes ārstiem, pirms nosūtīt uz valsts apmaksātiem izmeklējumiem, ir rūpīgi jāizvērtē, vai speciālistu noteiktie izmeklējumi tiešām ir tik būtiski, lai izrakstītu nosūtījumu uz valsts apmaksātu izmeklējumu. Ja ģimenes ārsta lēmums būs negatīvs, tad speciālistu ieteikto pārbaudi pacients var veikt par saviem līdzekļiem.

Belēvičs skaidroja - lai arī pacientu skaits, samazinoties iedzīvotāju skaitam, arī samazinās, apjoms, par kādu pārsniegtas valsts apmaksāto izmeklējumu un kompensējamo medikamentu kvotas, arvien aug. Viņaprāt, daļa ģimenes ārstu nozīmē pacientus uz izmeklējumiem, kas patiesībā nemaz nav nepieciešami. Pēc ministrijas ieceres, ģimenes ārstam jākļūst par sietu, kurš izvērtē – vai speciālistu noteiktie izmeklējumi ir gana nozīmīgi.

“Ja pacients atnāks pie ģimenes ārsta ar lapiņu, tad ģimenes ārsts varēs apmierināt šī pacienta vajadzību noformulēto speciālista uz šīs lapiņas tikai, ja ģimenes ārstam tā kvota atļaus. (..) Ģimenes ārsts nevis vienkārši automātiski izrakstīs visu to, ko viņam pastellējis ārsts, kurš nebija līgumattiecībās ar valsti, bet izvērtēs, vienkārši izvērtēs,” skaidroja ministrs.

Mēs nepiedāvājam nekādu reformu, mēs tikai piedāvājām ievērot valstī noteikto kārtību un jau esošos normatīvos aktus. Es saku ģimenes ārstiem – jums būs ievērot kvotas!" teica Belēvičs.

Ģimenes ārstiem, kas izrakstīs nosūtījumu nepamatotiem izmeklējumiem, tikšot nosūtīts brīdinājums. Ja pēc brīdinājuma saņemšanas situācija nemainīsies, ar šiem ārstiem valsts varētu pārtraukt sadarbības līgumu. 

Belēvičs  solīja turpmāk rūpīgi kontrolēt ģimenes ārstu darbību, pieļaujot, ka valsts varētu neslēgt līgumus ar lielākajiem pārkāpējiem.

“Es lūdzu Nacionālo veselības dienestu lielākajiem rakstniekiem – recepšu rakstniekiem – valsts kompensācijas medikamentu un lielākajiem nosūtītājiem uz valsts apmaksātajiem laboratorijas izmeklējumiem nosūtīt mīļu vēstuli ar nosaukumu aicinājums laboties,” skaidroja ministrs.

Līdzekļus, kas tiktu ietaupīti, samazinot pārtērētajām kvotām atvēlēto finansējumu, Belēvičs sola izmantot, mazinot pacienta līdzmaksājumu kompensējamiem medikamentiem un ieguldot Neatliekamajā medicīniskajā palīdzībā.

Pacientu ombuda padomes locekle Gunita Berķe Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" atzina, ka šādā gadījumā jāpārskata tas, cik daudz pacientu ir katram ģimenes ārstam.

"Es domāju, ka ģimenes ārsti jau līdz šim ir bijuši neapskaužamā situācijā, jo līdz šim viņi ir bijuši veselības aprūpes tie galvenie vārtu sargi, kas galu galā nosaka pacienta nepieciešamību pēc izmeklējumiem.

Ģimenes ārsts jau pēc būtības ir tas, kuram vajadzētu būt vistuvāk cilvēkam. Bet varbūt ir vērts to sistēmu veidot: ja uz ģimenes ārsta pleciem gulstas lielāka atbildība, tad varbūt, ka ir jāsamazina pacientu skaits, kas viņam ir praksē," sprieda Berķe.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Tāpat iecerēts, ka varētu tikt izstrādāts mehānisms, kas pierakstu rindas koriģētu, vispirms apkalpojot pacientus, kam pakalpojums nepieciešams neatliekami, piemēram, onkoloģijas slimniekus. Šādu ieceri par labu esam atzīst arī Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdes locekle Anda Čakša.

"Noteikti tas var palīdzēt pirmreizējiem pacientiem, jo ļoti bieži ir tas, ka tad, kad tikko ir parādījusies slimība - un tas, kas te ir izskanējis, ja pacients saslimst gada otrajā pusē, - tad viņam ir grūti nonākt pie izmeklējuma.

Šo rindu koriģējot, tas pacients, kas tikko ir saslimis, noteikti nokļūst pie saviem izmeklējumiem ātri un var uzsākt ārstēšanu," teica Čakša.

Iepriekš vairākas veselības aprūpē iesaistītās puses - gan veselības aprūpē strādājošie, gan pacientu aizstāvji - norādīja, ka rindu problēmu varētu atrisināt pāreja uz obligāto veselības apdrošināšanu. To ieviest sola arī Belēvičs, norādot - jau nākamgad varētu izstrādāt pakalpojumu grozu, nosakot, ko valsts varētu apmaksāt, bet par kādiem pakalpojumiem jāpiemaksā pacientam. 

Ģimenes ārstu asociācija:  Tas ir absurds

 Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide LTV “Panorāma”  sacīja, ka situācija nav viennozīmīga - jā, ģimenes ārstiem ir jāievēro kvotas, bet viņu  uzdevums ir palīdzēt pacientiem, jānosūta viņi pie speciālistiem, kas viņiem nepieciešami, patiesībā būtu jāpalielina kvotas, lai cilvēki varētu saņemt valsts apmaksātus izmeklējumus.

Ja ir kvotas un pacienti netiek klāt pie šiem pakalpojumiem, politiķiem jāuzņemas atbildība un jāpasaka, ko valsts var apmaksāt un ko nevar, norādīja Veide.

Savukārt, ja kādi ārsti nosūtījumus pie speciālistiem izraksta nepamatotus, ir Veselības inspekcija, kas to var pārbaudīt, atgādināja Veide.

Bet ja sāks ierobežot kvotas, “tad viss iet uz maksas medicīnu”, un šādā gadījumā politiķiem jāpasaka,  pēc kādiem kritērijiem var noteikt, kam būs valsts apmaksātie pakalpojumu.

“Varbūt pēc algas? Tad mēs deputātus pirmos sūtīsim [pie speciālistiem] par maksu,  bet šoferus, apkopējas - par valsts līdzekļiem? Tas ir absurds, kas notiek,” sacīja Veide.

 Par absurdu otrdien izskanējušo priekšlikumu uzskata arī 2.grupas invalīds Kaspars Siders, kuram pēc smagas autoavārijas veiktas vairākas nopietnas operācijas. Par Veselības ministrijas nodomu izlasījis internetā, viņš nosūtīja vēstuli premjerministrei Laimdotai Straujumai (“Vienotība”) , kurā raksta – lai protestētu pret Belēviča ideju, neapmeklēs veselībai svarīgu pārbaudi pie hepatologa. Tā bija plānota maksas, jo valsts apmaksātā pakalpojuma kvotas šobrīd beigušās. Pārbaudes, ko ārsts nozīmētu tālāk, Kaspars varētu apmeklēt tikai, ja tās apmaksātu valsts.  

Kaspara gadījumā tas, vai uz izmeklējumiem, ko viņam noteicis paša apmaksātais ārsts, ģimenes ārsts rakstītu nosūtījumu vai ne, atkarīgs no ģimenes ārsta spējas izvērtēt situācijas nopietnību un drosmes nosūtīt uz pārbaudi arī, ja kvotas jau beigušās.

Jau vēstīts, ka Latviju otrdien pāršalca ziņa, ka Veselības ministrijā briest vērienīga reforma, kas paredz maksas medicīnas pakalpojumu izmantotājiem liegt iespēju saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus.

Šo ideju jau publiski atbalstījušas vairākas privātās medicīnas iestādes, piemēram, ARS un Veselības centrs 4. To vadītāji gan bijuši skeptiski prognozēs, vai ministrijas ideja tiks realizēta. Savukārt pacientu aizstāvji asi kritizēja izskanējušo ieceri.

Bet premjere Laimdota Straujuma ("Vienotība") mikroblogošanas vietnē “Twitter” paziņoja, ka ir pret ideju, ka maksas medicīnas pakalpojumu saņēmēji nesaņemtu valsts veselības aprūpi. 

LTV raidījums "Panorāma" otrdien vēlējās iegūt arī paša ministra skaidrojumu, ko šīs izmaiņas īsti nozīmētu un kā tās ietekmētu pacientu iespējas saņemt valsts apmaksātus medicīnas pakalpojumus. Taču ministrs nespēja atrast laiku intervijai.

Ministrs vien trešdienas pēcpusdienā sasauca preses konferenci, lai skaidrotu Veselības ministrijas ieceres.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti