Bēgļu uzņemšanu prezidents apspriedīs ar visām Saeimas partijām un sasauks NDP

Reaģējot uz „Vienotības” aicinājumu iesaistīties iekšpolitiskās situācijas noregulēšanai pēc tam, kad koalīcijai neizdevās vienoties par Latvijas pozīciju bēgļu jautājuma risināšanā, Valsts prezidents Raimonds Vējonis nolēmis aicināt visas Saeimā pārstāvētās partijas uz sarunām, bet trešdien diskutēt par bēgļu jautājumu Nacionālās drošības padomes (NDP) sēdē.

Prezidents aicina visas partijas rūpīgi izvērtēt lēmumu par bēgļu uzņemšanu Latvijā, jo šajā diskusijā būtu daudz vairāk uzmanības jāvelta Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu solidaritātei, norādīja prezidenta preses padomnieks Gusts Kikusts.

Latvijas līdzdalība bēgļu problēmas risināšanā  būtu apliecinājums, ka mums rūp Eiropas drošība un nākotne – uz prezidenta viedokli norāda viņa padomnieks.

Prezidenta preses padomnieks Gusts Kikusts par NDP sasaukšanu
00:00 / 00:50
Lejuplādēt

Paziņojumā medijiem Vējonis norāda, ka Latvijai jāspēj uzņemties kopīga atbildība: "Latvija ir pilnvērtīga ES dalībvalsts, un šis ir viens no brīžiem, kad tas jāapliecina darbos. Mēs esam valsts, kas spēj risināt problēmas. Jāatceras, ka ES ir vērtībās balstīta valstu savienība, kur īpaši nozīmīga ir tieši iespēja kopīgi uzņemties atbildību un risināt dažādos izaicinājumus."

Prezidents norāda, ka bēgļu jautājums ir pagrieziena punkts ES dzīvē un noteiks tās nākotni, tāpēc Latvija nevar stāvēt malā.

"Politiskajā diskusijā daudz lielāka uzmanība jāvelta ES dalībvalstu solidaritātes jautājumiem. Grūtībās nonākušajām ES dalībvalstīm nepieciešama palīdzība ES līmenī. Atzīstot līdz šim pieļautās kļūdas bēgļu plūsmas mazināšanā, jāapzinās, ka mēs nevaram norobežoties no pašreizējās humanitārās krīzes, ar ko saskaras daudzi mūsu ES partneri," pauž Vējonis.

 Skaidrojums: Ar ko atšķiras bēglis, patvēruma meklētājs un nelegālais imigrants

Patvēruma meklētājs - cilvēks, kurš ierodas kādā valstī un lūdz patvērumu.

Bēglis - cilvēks, par kuru atbildīgās iestādes atzinušas, ka viņš izcelsmes valstī pakļauts vajāšanas briesmām rases, reliģijas, tautības, sociālās grupas dēļ.

Alternatīvais statuss - cilvēks, kurš nevar saņemt bēgļa statusu, tomēr viņam nepieciešama aizsardzība. Statusu piešķir īslaicīgi.

Nelegālais imigrants - cilvēks, kurš pretlikumīgi šķērso valsts robežu vai nelikumīgi uzturas valstī bez nolūka lūgt patvērumu.

***
Vārdu “bēglis” ziņu portāls Lsm.lv lieto ne šauri juridiskā, bet plašākā nozīmē, apzīmējot cilvēkus, kas pēdējo gadu laikā dažādu iemeslu dēļ atstājuši savas mājas un ieradušies vai aizvien ir ceļā uz Eiropu, kur vēlas apmesties uz dzīvi.  

Vēstīts, ka Eiropas Komisijas (EK) vadītājs Žans Klods Junkers 9.septembrī uzrunā Eiropas Parlamentā sacīja, ka eiropiešiem ir jāuzņemas atbildība par bēgļiem, kas ieradušies no kara un nelaimju plosītām zemēm, jo patvēruma meklēšana ir cilvēka pamattiesības. Junkers norādīja arī, ka patvēruma meklētāji atbilstoši kvotu sistēmai Eiropas Savienības dalībvalstīm ir jāuzņem piespiedu kārtā.

Atbilstoši jaunākajam EK vadītāja bēgļu uzņemšanas plānam Latvijai ir jāuzņem papildus 526 cilvēki, trešdien preses konferencē pavēstīja premjere. Tādējādi kopā ar jau iepriekš noteiktajiem 250 uzņemamiem patvēruma meklētājiem Latvijai ir jāuzņem 776 cilvēki.

Nākamnedēļ par Junkera piedāvājumu diskutēs Eiropas Savienības iekšlietu ministri. Latvijas pozīcija šajā sanāksmē gan vēl nav zināma, jo valdošās koalīcijas partijas nav spējušas atrast kopīgu valodu bēgļu jautājumā. Divas no valdību veidojošajām partijām - Zaļo un zemnieku savienība un Nacionālā apvienība - nevēlas bēgļu uzņemšanu Latvijā, "Vienotība" teikusi jāvārdu Junkera idejai sadalīt gandrīz visās ES dalībvalstīs 160 000 bēgļu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti