4. studija

Peldvieta Ķīšezera krastā turpmāk būs pieejama tikai kafejnīcas klientiem!

4. studija

4. studija

Vai iepazīšanās portāli veic datu aizsardzību un uzņemas atbildību?

Bažījas par datu drošību iepazīšanās portālos

Radījums "4. studija" veica eksperimentu, lai noskaidrotu, cik viegli ir iepazīšanās sludinājumu portālos piereģistrēties, izmantojot svešus datus, un secināja, ka portālā "viss.lv" nav nodrošinātas pat minimālās datu drošības prasības.

"4. studijā" vērsās skatītāja vārdā Marta, kura pret savu gribu piereģistrēta portāla "viss.lv" iepazīšanās sadaļā. "Man jau trešā reize - “viss.lv” portālā, iepazīšanās sadaļā, tiek ievietots mans telefona numurs. Bez manas piekrišanas," atklāja Marta.

Portāla "viss.lv" pārstāvis Jānis Priednieks raidījumam atzina, ka nekādi īpaši drošības pasākumi portālā netiek veikti. "Mēs dzēšam sludinājumu pēc pirmā pieprasījuma, tos numurus, ja ir norādīti nepareizi, bloķējam," skaidroja Priednieks, piebilstot, ka tādus pieprasījumus saņem salīdzinoši reti. Tāpat Priednieks uzsvēra, ka nekādi dati netiek krāti.

"Mēs esam arī apsvēruši iespēju ieviest autentifikāciju ar telefonu, ar īsziņas apstiprinājumu, bet tās vienmēr ir papildu darbības lietotājam, tai skaitā tas vienmēr kaut ko maksā, mūsdienās vairs ne tik daudz, bet tomēr. Pieaugot šādu gadījumu skaitam, mēs to noteikti veiksim," sacīja Priednieks.

Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska norādīja, ka cilvēkiem, kuru dati ievietoti internetā bez viņu ziņas, jāvēršas pie konkrētā portāla administrācijas un jāprasa šī ievietotā konta dzēšana, sakot, ka tas ir viltus konts. "Sociālajiem tīkliem, portāliem ir jādzēš atbilstoši Vispārējai datu aizsardzības regulai," uzsvēra Katkovska.

Viņa sacīja, ka, ja ir aizdomas par to, kas ir persona, kura veido viltus kontu, var civiltiesiskā kārtībā vērsties tiesā ar prasību. "Ja īsti nav zināms, tad arī Administratīvo pārkāpumu kodekss paredz sodu fiziskai personai par to, ka viņa ir izmantojusi, publicējusi citas personas privātus datus un kaut ko ir darījusi citas personas vārdā, līdz ar to var vērsties arī policijā," atzīmēja Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja.

Tomēr, lai uzņēmums būtu drošs par konkrētā cilvēka identitāti, nepieciešams pieprasīt personas datus.

"To, protams, neviens uzņēmums negrib darīt, tāpēc ka viņi nevēlas ievākt tik ļoti privātu informāciju, kura, ja nu noplūst šie dati, tad var gadīties ļoti lieli sodi šiem uzņēmumiem," norādīja Katkovska. 

Viņa ieteica portālam "viss.lv" izveidot sistēmu, kur uz telefonu tiek nosūtīts apstiprināšanas kods, kas ir jāaizsūta atpakaļ no konkrētā numura. "Tad nebūs tik vienkārši krāpties," uzsvēra Katkovska.

Datu valsts inspekcijas Prevencijas nodaļas vadītāja Olga Graudiņa, iepazīstoties ar "4. studijas" skatītājas Martas gadījumu, secināja, ka portālā netiek nodrošinātas pat minimālās drošības prasības: "Viņi, pirms persona ievieto sludinājumu, neidentificē iespējamo sludinājuma ievietotāju, līdz ar to viņiem būtu vismaz tās minimālās drošības prasības jāievēro". 

Graudiņa atzīmēja, ka personas dati vienalga tiek apstrādāti, jo portālā ir gan bildes, gan tālruņa numurs, gan e-pasts. Viņa uzsvēra, ka uz portālu attiecas Vispārīgā datu aizsardzības regula.

Graudiņa sacīja, ka Datu valsts inspekcija varētu informēt portāla uzturētājus par to, kas viņiem būtu jāievēro, tāpat atsevišķos gadījumos varētu rīkot pārbaudes "ar visām izrietošajām sekām".

"4. studija" veica eksperimentu, lai noskaidrotu, vai tādos portālos kā “otrapuse.lv”, “viss.lv” un lietotnē "Tinder" iespējams piereģistrēties, izmantojot svešus datus.

Raidījums noskaidroja, ka portālā "otrapuse.lv" piereģistrēties var ar e-pasta adresi vai sociālo tīklu profiliem, un, pat ja zināma kādas personas e-pasta adrese, reģistrēšanās līdz galam neizdosies, jo reģistrēšanās saite tiek nosūtīta uz konkrēto e-pastu. 

Savukārt lietotnē "Tinder" reģistrēšanās ir iespējama caur sociālo tīklu "Facebook" vai izmantojot tālruņa numuru. Ar svešu numuru pabeigt reģistrēšanos nav iespējams, jo kods tiek nosūtīts uz konkrēto tālruņa numuru.

Taču portālā “viss.lv” var ne tikai pievienot cita cilvēka tālruņa numuru, bet arī – aprakstu, vecumu, augumu, svaru un pat foto.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti