Bažas par plaši izplatītu krāpšanos ar invaliditātes kartēm automašīnās

Personas ar funkcionēšanas ierobežojumiem, kurām atbildīgā valsts iestāde ir izsniegusi atbilstošu atzinumu, Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) var saņemt invaliditātes karti. Tā atļauj novietot automašīnas speciālajās stāvvietās. Nevalstiskās organizācijas norāda – pastāv kāda liela problēma. Šī brīža kārtība ir viegli apejama negodprātīgākajiem cilvēkiem. Proti – šādas kartes saņēmējs, kurš pats transportu neizmanto, šīs kartes nereti nodod saviem tuviniekiem. Atbildīgajās iestādēs skaidro – problēma ir zināma, taču risinājuma pagaidām nav.

Bažas par plaši izplatītu krāpšanos ar invaliditātes kartēm automašīnās
00:00 / 03:09
Lejuplādēt

Personām ar funkcionēšanas traucējumiem, saņemot atbilstošu atzinumu, ir iespēja tikt pie speciālām stāvvietu kartēm, kas atļauj automašīnas novietot speciālajās vietās, piemēram, pie lielveikalu durvīm vai Vecrīgas "sirdī". Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas "Sustento" politikas koordinatore Iveta Neimane uzsver, ka ir kāda ļoti nopietna ar šo karšu izmantošanu saistīta problēma. Nereti šīs speciālās atļaujas izņem personas ar funkcionēšanas traucējumiem, bet pašas tās neizmanto un nodod lietošanai tuviniekiem.

Tas rada situācijas, kad tiem, kuriem patiešām nepieciešama speciālā stāvvieta, vietas nepietiek.

"Mums liela daļa šo cilvēku ir ļoti gados veci cilvēki vai cilvēki, kas neizmanto transportu, un šīs caurlaides tiek dotas pa rokām. Ļoti daudz šīs caurlaides izmanto radi, draugi, un rezultātā Rīgā tā tiešām ir milzīga problēma, jo mums pašiem centrā ir birojs un atrast vietu mašīnai, kas ved cilvēku ar invaliditāti, ir ļoti, ļoti sarežģīti, jo principā visas speciālās stāvvietas ir aizņemtas," stāsta Neimane.

Viņa skaidro – šobrīd šīs problēmas izskaušanai nav izdomāts risinājums, un tā tas ir visur Eiropā. Neimane gan min kādu ideju – caurlaidēm piesaistīt kvadrātkodus, kas saturētu informāciju par caurlaides īpašnieku un, piemēram, policijas darbinieki aizdomu gadījumā varētu ar viņu sazināties, lai noskaidrotu interesējošo informāciju. Šādu ideju gan diez ko neatbalsta Labklājības ministrijas (LM) valsts sekretāra vietniece Elīna Celmiņa.

"Tad tas nozīmē, ka mēs monitorējam, cik bieži kurā vietā tā karte stāv un apšaubām, ka viņi nevarēja tur būt atbraukuši, un izdarām prezumptīvus spriedumus par to, ka "cilvēks ar invaliditāti, visticamāk, šādā džipā nevarētu braukt"? Nu, tas neizklausās pēc tāda ļoti jēdzīga risinājuma," vērtē LM pārstāve.

Celmiņa gan piekrīt, ka šāda negodprātīga rīcība ir novērojama un līdzīgi kā "Sustento" pārstāve skaidro – Latvijā un arī pasaulē nav efektīva risinājuma, kā ar to cīnīties, tādēļ arī ministrija šobrīd nevar ierosināt kādus stingrākus noteikumus. Un arī pārkāpēju pieķeršana ir teju neiespējama, skaidro Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.

"Policijas redzeslokā parasti automašīnas, kas ir novietotas invalīdu stāvvietās, nonāk tajā brīdī, kad tās jau tur stāv. Viss, ko policija var tajā brīdī izdarīt, ir pārliecināties, vai šī karte automašīnā uz paneļa ir novietota, vēl pie reizes var pārbaudīt, vai tai nav beidzies derīguma termiņš, varbūt tāda vispār neeksistē [viltota]. Pārējos gadījumos policija neko īsti iesākt nevar. Vienīgais izņēmums būtu, ja šis vadītājs ir klāt. Tad mēs varam pārliecināties.

Tie gadījumi mums ir daudz retāki, bet praksē ir arī tādi bijuši, kur mēs konstatējam, ka tiek negodprātīgi izmantota šī invaliditātes karte," atzina Sadovskis.

LM valsts sekretāra vietniece Elīna Celmiņa gan apelē arī pie pašu karšu saņēmējiem – šāda negodprātīga rīcība, nododot karti radiniekiem vai draugiem, veicina to, ka citām personām ar funkcionēšanas traucējumiem, kuras patiesi izmanto transportu, ir grūtāk to novietot. Tāpat viņa norāda, ka šāda situācija ir teju tikai Rīgā, jo galvaspilsētā ir ierobežots skaits un gana dārgas autostāvvietas, tādēļ arī vilinājums pārkāpt noteikumus, kuros pieķert ir grūti, ir lielāks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti