Bažās par interešu konfliktu advokāts lūdz pārcelt tiesu Zolitūdes traģēdijas civillietā

Zolitūdes traģēdijā cietušo advokāts Aldis Gobzems civilprasības izskatīšanu pret uzņēmumiem “Maxima Latvija” un “Homburg Zolitūde” lūdzis pārcelt no Rīgas apgabaltiesas uz citu tiesu. Lūguma iemesls – šīs tiesas civillietu kolēģijas priekšsēdētāja brauc ar auto, kas reģistrēts uz advokātu biroja vārda, kas aizstāv “Homburg Zolitūde”. 

Tas liek apšaubīt šīs tiesas objektivitāti Zolitūdes lietās, uzskata advokāts.

Ar iesniegumu par Zolitūdes traģēdijas civillietas nodošanu citai tiesai cietušo advokāts Aldis Gobzems Rīgas apgabaltiesā ieradās trešdien. Bažas par lietas izskatīšanas objektivitāti raisījušas Civillietu kolēģijas priekšnieces Līgas Blūmiņas mantiskās attiecības ar atbildētāju pārstāvjiem šajā lietā.

“Līga Blūmiņa katru dienu uz savu darba vietu ierodas ar glauno automašīnu, kas pieder zvērinātu advokātu birojam, kurš pārstāv “Homburg Zolitūde” Zolitūdes traģēdijas lietā,” LTV skaidroja Gobzems.

Tādi auto, kā tiesnesei lietošanā nodotais “Porsche Cayenne”, atkarībā no komplektācijas maksā, sākot no 60 000 eiro. Advokātu biroju,  kuram automašīna pieder, sauc “Ecovis Convents” un tajā strādā Līgas Blūmiņas bērnu tēvs Aivars Blūmiņš.  Un, lai arī Līga Blūmiņa nav konkrētās lietas tiesnese, šī saistība met ēnu pār visu tiesu, norāda advokāts.

“Tā kā Līga Blūmiņa ir tiesnese Civillietu kolēģijas priekšsēdētāja, tad kā augsti stāvoša amatpersona vismaz teorētiski var ietekmēt arī citu tiesnešu darbu, un tas arī rada bažas par šo iespējamo neobjektivitāti vai iespējamās šaubas par taisnīgu risinājumu,” norādīja Gobzems.

Gobzems uzskata, ka, ņemot vērā šos faktus, Rīgas Apgabaltiesā nedrīkstētu izskatīt nevienu Zolitūdes traģēdijas lietu. Pretējās domās ir pati Civillietu kolēģijas priekšsēdētāja Līga Blūmiņa. Viņa uzsver, ka minētie apstākļi nevar būt šķērslis lietu izskatīšanai. Tiesneši savus lēmumus pieņemot neatkarīgi no priekšsēdētājiem.

“Likums par tiesu varu, kas reglamentē attiecības tiesu lietās, nepieļauj nekādu iejaukšanos tiesu lietu spriešanā. Un likuma panti, kas reglamentē tiesu priekšsēdētāju rīcību, neizslēdz nekādu rīcību, līdz ar to iejaukšanās tiesu lietu spriešanā nav pieļaujama,” uzsvēra Blūmiņa.

Tādēļ arī savā atzinumā par Alda Gobzema iesniegumu Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētājai viņa paudusi nostāju, ka lietas izskatīšana nav jāpārceļ uz citu tiesu.  Arī no ētiskā viedokļa Līgas Blūmiņas skatījumā problēmu neesot. 

“Šī lūguma izvērtēšanas ietvaros es apskatīju tienešu ētikas komisijas atzinumus. Vienā no tiem tika iekļauta atziņa, ka, pat ja lietu spriež tiesa, lietas dalībnieks ir tiesas priekšsēdētāja radinieks, minētais apstāklis nekādā veidā neliek atstatīties tiesnesim no lietas izskatīšanas, ja nav citu apstākļu,” skaidroja Blūmiņa.

Viņa atzina, ka, jau pretendējot uz Civillietu kolēģijas priekšsēdētāja amatu, ticis iztirzāts  fakts, ka viņas dzīvesbiedrs un bērnu tēvs ir zvērināts advokāts. Taču sarunās panākta vienošanās, ka viņš pēc iespējas izvairīsies no lietu skatīšanas šajā tiesā, bet biroju tajā pārstāvēs kāds cits, kā tas esot arī šajā gadījumā.

Aldis Gobzems gan norāda, ka nemaz nevar nodalīt viena advokātu biroja partnerus, jo viņi var kopīgi lemt arī par juridiskās palīdzības sniegšanas jautājumiem. Kā “Homburg Zolitūde” pārstāvis Aivars Blūmiņš ir runājis arī medijos.

Nākamā tiesas sēde, kad varēs secināt, vai advokāta iesniegums pieņemts vai noraidīts, šajā lietā paredzēta jau ceturtdien. Šī ir viena no vairākām ar traģēdiju saistītajām civillietām, kas ir tiesvedības procesā, taču vienīgā, kas tiek iztiesāta šajā tiesā.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti