Dienas ziņas

IZM iespējamie skolotāju algu aprēķina modeļi pedagogu vērtējumā

Dienas ziņas

Smiltenes tehnikuma audzēkne rīko labdarības nedēļu

Apkures cena nākamgad, visticamāk, atkal pieaugs

Baušķenieki atkal gatavojas apkures cenu kāpumam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Iedzīvotāji atkal var gatavoties apkures cenu kāpumam. Tā iemesls šoreiz būs nevis gāzes cenas pieaugums, bet gan subsidētās enerģijas nodoklis, kas stājies spēkā no šā gada 1. janvāra.

Siltuma ražotāji gan cenšas šo brīdi attālināt, un pagaidām regulatoram jaunu tarifu plānu iesniedzis vienīgi uzņēmums ''Windau'', kas nodrošina aptuveni pusi no Bauskā patērētā siltuma.

Beidzoties apkures sezonai, iedzīvotāji var atviegloti uzelpot, bet Bausku šonedēļ pāršalkusi vēsts, ka SIA „Windau”, no kura Bauskas siltums iepērk apmēram pusi no nepieciešamā siltumenerģijas daudzuma, iespējamais tarifu kāpums var sasniegt 71%. Tomēr vismaz pagaidām tas iedzīvotājus neskaršot.

„Bet, ja šis iespaids tuvosies jau Bauskas siltuma apstiprinātajam tarifam, viennozīmīgi mums juridiskās saistības ir neiepirkt vairs no „Windau”,” saka Bauskas novada domes izpilddirektors Jānis Kalinka.

Līdz šim cena par ko siltumenerģiju Bauskas siltumam pārdeva koģenerācijas stacija bija viena no viszemākajām Latvijā, un tas arī esot iemesls, kāpēc līdz ar subsidētās enerģijas nodokļa ieviešanu, paredzēts tarifu kāpums. Tomēr tā neesot tikai Bauskas problēma.

„Par cik koģenerācijas stacijas saņem atbalstu elektroenerģijas iepirkumam, tad arī siltumenerģijas cenas stacijas varēja nodrošināt zemākas nekā gāzes cenas. Šobrīd šī situācija apgriežas kardināli otrādi,” skaidro Latvijas Siltumuzņēmumu asociācijas prezidents Ilmārs Rūsis.

Jaunais subsidētās enerģijas nodoklis, kura apmērs ir no 5-10% varētu iespaidot siltumtarifu arī citās pilsētās. Arī Jelgavā, kur apkure tiek nodrošināta ar biomasas un gāzes koģenerācijas stacijām. Pagaidām gan tas netikšot darīts, tomēr ministrijas rīcība esot bezatbildīga. „Siltumenerģijas tarifs nav maiss kurā var salikt visu. šis nodoklis nāca negaidīti, bez pārejas perioda, un, protams, ka tas radīja uzņēmumam neparedzētu slogu. Naudas izteiksmē gada griezumā tie ir apmēram 500 000 eiro. Šis izmaksas nav iekļautas siltumenerģijas tarifā,  tās nav iekļautas investīciju plānos,” pauž SIA „Fortum-Jelgava” komunikācijas daļas vadītāja Guntra Matīsa.

Subsidētās elektroenerģijas nodoklis stājās spēkā no šā gada janvāra, bet jau drīzumā  valsts plāno par pienākumu siltumapgādes uzņēmumiem uzlikt samazināt gala patēriņu, kas arī novedīs pie tarifu kāpuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti