Dienas ziņas

Jauniete no ASV māca angļu valodu

Dienas ziņas

Lielā talka bērnudārzā "Zīļuks"

Nojauc vēsturisko Garozas muižu

Bauskas novadā nojauc senu muižu – Garozas kungu māju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Bauskas novada Mežotnes pagastā esošais Garozas muižas kungu mājas kompless vairāk nekā 40 gadus bijis pamests un šajā nedēļas nogalē pazudīs pēdējās vēstures liecības. Ēku nojauks, un ar tās materiāliem plānots stiprināt citu objektu.

Garozas muižas kungu māja ir neliela divstāvu mūra ēka ar mezonīnu jeb augšējo pusstāvu, kas nav raksturīgs Zemgales arhitektūrai, bet kas paaugstina tās kultūrvēsturisko vērtību.  

Garozas muižas pirmsākumi meklējami 15.-16. gadsimtā, bet jau kopš 1973. gada, kad uz jauno mājvietu pārcēlās skola, muižas ēka tika pamesta likteņa varā.

2004. gadā gan muiža uz desmit gadiem iznomāta biedrībai ''Laika zīmes''.

"Bija jau no šis biedrības tāda apņemšanās, ka nu tik darīs, nu tik darīs, bet nekas nesekoja, jā, nekādas sankcijas netika piemērotas, jo īstenībā tas līgums nekādas sankcijas laikam pat neparedzēja," atzina Bauskas novada domes priekšsēdētājs Raitis Ābelnieks (Nacionālā apvienība).

Beidzoties nomas līgumam, ēka jau bijusi katastrofālā stāvoklī un tika pieņemts lēmums to nojaukt. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija (VKPAI) apstiprina, ka pieminekļa statuss ēkai ir noņemts. Inspekcija gan neuzskata, ka nojaukšana ir vienīgais risinājums, tomēr drupām jābūt sakoptām.

"Varbūt, ka var izskatīt jautājumu un padomāt, kā drupas pārvērst par estētisku apskates objektu. Izveidot tādu vietzīmi, saglabājot vietvārdu kultūrvēsturiskajā ainavā," teica VKPAI Zemgales reģiona nodaļas vadītāja Elvīra Mantrova.

"Es esmu par to, lai kā pieminekli vēsturei atstātu kādu sienu vai ko un blakus ļoti skaistu šīs ēkas fotogrāfiju," sacīja Mežotnes pagasta iedzīvotāja Anita Jakubenoka.

Līdz šim gan senās drupas sargājis naudas trūkums, bet tagad uzņēmums ''SD parks'' apņēmies visas trīs kompleksa ēkas nojaukt par 5000 eiro, bet derīgie ķieģeļi Lielajā talkā tikšot notīrīti un bez maksas  nodoti saimniecības ēkas būvniecībai Bruknas muižas kompleksā.

"Kāpēc norakt vērtību, kam var vēl dot otru dzīvi. Es domāju, ka Latvijai vispār vajag mosties. Visa Latvija stāv drupās, un šeit nav jāskatās uz tiem objektiem, kas jau ir nolaisti, bet gan uz tiem, kurus mēs joprojām turpinām nolaist," teica talkas organizators Andrejs Mediņš.

Par muižas parku pašvaldībai gan ir grandiozas ieceres, un, iespējams, tajā tomēr tikšot izveidota arī kāda piemiņas zīme vēsturiskajai muižai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti