Bauskas novadā dabas parkā lielā apjomā izbērti būvniecības atkritumi

Bauskas novadā dabas parkā lielā apjomā vidē izbērti būvniecības atkritumi. Vides dienests kādā privātīpašumā Mežotnes pagastā aizvadītajā nedēļā konstatējis aptuveni 15 kravas ar grunti un asfaltbetona gabaliem, kā arī atsevišķās bedrēs bijušā karjera vietās izmestas plastmasas caurules un riepas. Daļu būvgružu īslaicīgi teritorijā novietojis uzņēmums, kas veic kādas ielas rekonstrukciju pēc pašvaldības pasūtījuma. Savukārt citu atkritumu izcelsme nav zināma. Būvniecības atkritumu ievešana pēc dienesta iesaistīšanās pārtraukta.

Bauskas novadā dabas parkā lielā apjomā vidē izbērti būvniecības atkritumi
00:00 / 05:28
Lejuplādēt

10. martā Valsts vides dienesta (VVD) inspektori Bauskas dabas parkā ievēroja kravas automašīnu kustību. Ņemot vērā, ka tā ir aizsargājama teritorija, nolemts pārbaudīt kravu maršrutu. Izrādījās, ka smagās automašīnas dodas uz Mežotnes pagasta Jumpravu, kur kādā īpašumā apkārtējā vidē lielā apjomā izber nereģenerētus būvniecības atkritumus - betona gabalus, ķieģeļus, armatūras.

''Šī vieta atrodas dabas parka teritorijā, kur nedrīkst veikt nekādas darbības, tur ir individuālie izmantošanas noteikumi, kas neļauj tur pat braukāt ar traktoru. Taču konstatēts, ka tur savestas aptuveni 15 kravas ar asfaltbetona gabaliem un vairākas kaudzes ar grunti, kuras arī nelielos apjomos saturēja asfaltbetona gabalus. Papildus šīs teritorijas bedrēs jeb padziļinājumos, kur ir bijusi karjera vieta, atrodas arī cita veida atkritumi, kā plastmasas caurules. Mēs nekavējoties apturējām ievešanas darbus un saņēmām informāciju, ka daļa būvgružu vesti no Mēmeles ielas Bauskā, kur uzņēmums SIA ''VIA'' veic šīs ielas rekonstrukcijas darbus un pasūtītājs ir Bauskas pašvaldība,'' stāsta Zemgales reģionālās vides pārvaldes direktors Hardijs Verbelis.

Viņš papildina, ka tāpat daļa būvgružu ir nezināmas izcelsmes, turklāt patlaban tie minētajā objektā vairs nav atrodami.

''Uz pārvaldi tika izsaukts arī piegružotā privātīpašuma pārstāvis Jānis Dzlezkalējs. Jau kad no teritorijas gruži bija aizvākti, viņš mums norādīja vietu, kur tas aizvests. Tāpēc mēs tagad iespēju robežās turpināsim izmeklēšanu, kur tad ir palikuši šie būvgruži, jo tur, kur tie bija, to vairs nav. Šos visus jautājumus uzdosim gan pašvaldībai, gan uzņēmumam par izvestajiem daudzumiem, tāpat prasīsim Dabas aizsardzības pārvaldei, vai tiešām visi tie darbi, ko viņi it kā saskaņojuši par karjera rekultivāciju, vai tie atbilst dabas parka izmantošanas noteikumiem,'' klāsta Verbelis.

Teritorijas īpašnieks Latvijas Radio situāciju pagaidām komentēt atteica. Daļa būvgružu patiešām ir no ielas pārbūves, noskaidrojusi pašvaldība, kas patlaban ir noslēgusi līgumu ar minēto uzņēmumu SIA ‘’VIA’’ par Mēmeles ielas pārbūvi, norāda pašvaldības pārstāve Ieva Šomina. Viņa piebilst, ka privātīpašnieks grib sakārtot šo vietu, taču, protams, vecā karjera aizbēršanai nedrīkst izmantot šādas metodes.

Pašvaldība ar sankcijām pret būvnieku nevērsīsies, jo tas teritoriju sakopis. Uzņēmuma ražošanas direktors Gints Gruntiņš gan norāda, ka ir noslēgts līgums ar zemes īpašnieku par grunts novietošanu ar izlīdzināšanu uz vietas un atbērtnes vietu ierādījusi pati pašvaldība. Savukārt tā grunts daļa, kurā bija atrodami betona gabali, teritorijā bijuši novietoti īslaicīgi -  pirms to pārstrādes ceļu būves materiālā

''Tieši mirklī, kad veica fotoreportāžu un rakstīja sūdzību, mēs atzīstam, ka bija īslaicīgā glabāšanā noliktas 15 kravas ar šiem materiāliem, kas no 11. līdz 12. martam jau tika izvesti un pārstrādāti. Savukārt dabīgas izcelsmes māla grunti mēs novietojām tur un līdzinājām. Mums pat neienāca prātā prasīt pašiem zemes īpašniekiem, vai viņi ir to grunts novietošanas un izlīdzināšanas atļauju saskaņojuši ar pašvaldību un citām institūcijām, ņemot vērā, ka pati pašvaldība to vietu mums ierādīja,'' skaidro Gruntiņš.

Uzņēmumam un pašvaldībai skaidrojumi Vides dienestam jāsniedz līdz šīs nedēļas beigām,  20. martam. Zemgales reģionālās vides pārvaldes direktors Hardijs Verbelis secina, ka tik liela apjomā būvgruži vidē nesaskaņoti izgāzti pirmo reizi, taču mežā izgāzta viena vai divas kravas nav retums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt