Dienas ziņas

Dānija lems par 800 karavīru nosūtīšanu uz Latviju

Dienas ziņas

Atceļ kovida drošības pasākumus

Bauskas muzejā atklāta izstāde “Rotaļlietu stāsti”

Bauskas muzejā atklāta izstāde «Rotaļlietu stāsti»

Bauskas muzejā atvērta izstāde "Rotaļlietu stāsti", kurā apskatāma kolekcionāra Jāņa Bites plašā rotaļlietu kolekcija. Vecākās rotaļlietas ir pat vairāk nekā gadsimtu senas, bet jaunākās ražotas pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados. Izstāde būs apskatāma divus mēnešus. Sestdienās ieeja būs pret ziedojumiem Ukrainas atbalstam.

Katras paaudzes bērniem ir bijušas savas iemīļotās rotaļlietas, bet kolekcionāra Jāņa Bites apjomīgajā kolekcijā apskatāmi vairāki tūkstoši rotaļlietu, no kurām senākās ražotas ap 20. gadsimta sākumu, bet jaunākās pagājušā gadsimta 90. gados. Katrai rotaļlietai esot arī savs stāsts. Tāds ir arī nelielai koka lidmašīnai, kas tapusi Otrā pasaules kara laikā Jaunjelgavā.

"Blakus vācu armijas štābam rotaļājās mazi bērni, un vācu armijas virsnieks no koka pagales izgreba lidmašīnīti un uzdāvināja latviešu puikam," stāstīja rotaļlietu kolekcionārs.

Kolekcionārs stāstīja, ka  kolekciju sācis veidot pirms 11 gadiem, kad secinājis, ka rotaļlietu mūžs ir ļoti īss, jo tolaik vēl mazajam dēlam ļoti ātri saplīsis "Mēness visurgājējs". Rūpnīcas "Straume" ražoto rotaļlietu klāsts tagad kolekcijā ir visai plašs, tomēr interesantākās ir vissenākās spēļu mantas. Starp tām arī kāda lokomotīve, kas varētu būt ražota pirms vairāk nekā 100 gadiem.

"Ielej iekšā petroleju. Šeit ir degļi, lokomotīvē ir arī ūdens. Degļi uzkarsē tvaiku un lokomotīve brauc uz priekšu. (..) Te nāk tvaiks ārā un ir svilpīte. Iespējams, ka ir bijis arī vesels sastāvs," vienu no rotaļlietām izrādīja Bite. 

Līdzās senajām rotaļlietām, no kurām vairākas izgājušas arī Sibīrijas ceļu, arī gadsimta vidū ražotās krāšņās lelles, galda spēles un citas spēļu mantas. Restaurēta gan netiekot neviena rotaļlieta, tādējādi ļaujot ikvienam sajust tās stāstu.

Izstādes apmeklētāja Aina atzina: "Šis tas ir arī bērnībā bijis, bet neteikšu, ka daudz. Ir ļoti daudz neredzētu mantu."

Izstāde"Rotaļlietu stāsti" jau paviesojusies vairākos Latvijas muzejos, bet baušķeniekiem nācies gaidīt, līdz atcels kovida pandēmijas ierobežojumus. Savas korekcijas ieviesis arī Krievijas iebrukums Ukrainā.

"Jānis Bite mums savā laikā uzdāvināja lellīti, un mums bija iecere taisīt izstādi "Lelles dzimšanas diena", bet sakarā ar šiem apstākļiem, kas pašreiz ir, nospriedām, ka tas nebūtu īsti labi," teica Bauskas muzeja direktore Baiba Šulce.

Izstāde "Rotaļlietu stāsti" Bauskas muzejā būs apskatāma līdz maija beigām. Sestdienās kopā ar biedrību "Laiks jauniešiem" notiks bezmaksas radošās darbnīcas. Izstāde sestdienās apskatāma pret ziedojumiem Ukrainas atbalstam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti