Dienas ziņas

Valmieras teātrī pirmizrāde iestudējumam "Viktorija"

Dienas ziņas

Svin NBS Štāba bataljona simtgadi

Bauskā notiek putras svētki

Bauskā aizvadīti vecpilsētas pagalmu un putras svētki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Bauskā sestdien, 7. septembrī, aizvadīti vecpilsētas pagalmu un putras svētki. Svētku galvenais mērķis ir atjaunot vecpilsētā rosību un pievērst sabiedrības uzmanību kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai.

Sākotnēji senās amatnieku prasmes Bauskā tika godinātas ielu svētkos, bet nu jau devīto gadu ar kultūrvēsturisko mantojumu iepazīstina Pagalma svētki. Muzeja pagalmā savu pūru izrāda tautas lietišķās mākslas studija, bet muzejs aicina atcerēties laikus, kad pa vecpilsētas ieliņām pārvietojās zirgu pajūgi. Kādā no 19 pagalmiem, kuros šodien ielūkoties tika aicināts ikviens, atrodas arī zirgi un zirgu ekspertes, bet muzikālo fonu rada ļoti rets instruments – Ieviņa ermoņika, kas esot vienīgā Latvijā radītā ermoņika.

"Īpašs instruments, pirmkārt, protams, ir ar savu grezno vizuālo risinājumu, bet īpaši ieviņai ir basi. Ieviņas basu izgudrotājs ir instrumentu meistars Augusts Ieviņš, kurš dzīvoja 20. gadsimta sākumā un uzsāka šī instrumenta ražošanu. Tā ir lielākā bēda, instrumentu nav. Ir tikai tie, kas ir saglabājušies un restaurēti. Šim instrumentam varētu būt ap 80 gadu," stāsta kapelas "Brička" pārstāve Līga Broduža.

Līdzās  vēsturiskajam mantojumam katrā pagalmā jau septīto gadu godā tiek celts arī kulinārais mantojums. Šoreiz godāta putra.

"Ēdiens likās tā kā piemirsts un ne tik labi pazīstams, un tad sākām arī tās putras vārīt. Putras izdomāja dažnedažādas, lai katrā pagalmā būtu pa kādai putrai, un tagad ir pagalmu un putras godēšanas svētki," klāsta Bauskas Novadpētniecības muzeja direktore Baiba Šulce.

Svētki ir viena no iespējām, kā atgādināt sabiedrībai, ka vecpilsēta ir mantojums, kas jānodod arī nākamajām paaudzēm.

Jau pirms vairākiem gadiem rokdarbnieces un mākslinieces apvienoja spēkus, lai vismaz rozēm izdaiļotu vairākas ēkas vecpilsētā. Šovasar iesāktais turpināts. Mākslinieku plenēra laikā apgleznota arī neapdzīvotā kādreizējā pirts ēka.

"Tā ideja ir tāda, kā pasakā par ērkšķrozīti. Burve nobur, un tad atnāk kādreiz princis, kur viņš tos krūmus, kas aizauguši priekšā princesei, novāc nost un atjauno jeb pamodina princesi. Tā es vēlētos novēlēt katram namam, kas ir pamests, ieaudzis krūmos un aizmirstībā, tikt pie saimnieka un tikt pamodinātam un atjaunotam tā, kā tas  pienāktos vecpilsētai," saka māksliniece Laura Matilde Ikerte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti