Panorāma

Latvija gatava noorganizēt visas PČ spēles

Panorāma

Joprojām neievēro komandantstundu

Barikāžu dalībniekus sociāli atbalsta 24 no 119 pašvaldībām

Barikāžu dalībniekus sociāli atbalsta 24 no 119  pašvaldībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Mazāki nodokļi, bezmaksas zāles, transports un naudas pabalsti – vai tie ir atbalsta veidi, ar kuriem pienāktos pateikt paldies tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri pirms 30 gadiem devās uz barikādēm aizstāvēt mūsu valsts neatkarību?   Likums nosaka, ka katra pašvaldība pati var izlemt – vajag vai nevajag barikāžu dalībniekiem atbalstu sniegt. Un lielākā daļa vietvaru līdz šim izvēlējušās to nedarīt. Bet – kāda ir kopējā aina valstī?

Spriežot pēc Barikāžu muzeja sniegtiem datiem, barikādēs varētu būt piedalījušies ap 50 000 iedzīvotāju. No tiem barikāžu dalībnieku biedrībā līdz šim ir reģistrēti 35 117. Bet oficiāla statusa noformēšanai ir pieteicies tikai neliels skaits – 6334. 

Statusu ieguvušie ir visos Latvijas novados, izņemot divus – Zilupi un Baltinavu. Visvairāk – 674 Rīgā, otrais lielākais skaits 244 Valmierā un trešais 182 – Gulbenē. Taču tikai 24 pašvaldības ir tās, kuras sniedz tāda vai cita veida sociālu atbalstu. Un, kā redzam, tādu nav daudz 3 gados, kopš darbojas likums.

Piemēram: nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi 90%  apmērā  piešķir Mārupē un, kā stāsta domē, katram barikāžu dalībniekam tas ir ap 200–500 eiro liels nodokļa atvieglojums gadā. 
Būtiska nekustamā īpašuma nodokļa atlaide 70% apmērā ir Krāslavas novadā. 50% atlaide ir Aglonas, Baldones, Burtnieku, Gulbenes, Ķekavas, Krimuldas, Mērsraga, Saldus, Valkas novadā, bet 25% atlaide – Kandavas novadā un Stopiņu novadā.

Inčukalnā reizi gadā piešķir 60 eiro, bet Dagdā un Viļānos 30 eiro pabalstu. Veselības uzlabošanas pakalpojumiem reizi gadā Madonā piešķir 50 eiro. Bezmaksas transportu – Rēzeknes novadā. Bezmaksas transportu uz ārsta konsultācijām un 4 dienas stacionārā pensionāriem un personām ar invaliditāti – Daugavpils novadā. Atlaidi uz kultūras pasākumiem un bāriņtiesas pakalpojumiem – Vecpiebalgas novadā. 

Viens no barikāžu dalībniekiem Juris Lozda ir sarūgtināts par attieksmi, ko izjutis. "Nu kā tā? Vienā Latvijā, vienā valstī dzīvojam. Man tas nav saistošs. Pateica – mums līdzekļu nav, labāk jums pameklēt bagātāku pašvaldību. Varbūt tā būtu pilsētas, vai kaut kur.. Es tā pabrīnījos.. Nu.. paldies," saka Daugavpils novada iedzīvotājs Lozda. 

Ka barikāžu dalībniekus vajadzētu tomēr spēt atbalstīt visām pašvaldībām neatkarīgi no tā, cik pārtikušas tās ir, uzskata Mārupē, kur savulaik dzima atbalstīšanas ideja. "Tas ir principa jautājums un neatkarībā no rocības, jo mums jāmāk pateikt paldies cilvēkiem, kuri piedalījās mūsu valsts atjaunošanā," norāda Mārupes novada domes priekšsēdētājs Mārtiņš Bojārs (ZZS). 

Bet, piemēram, Jūrmalā un Valmierā uzskata, ka barikāžu dalībnieki ne ar ko neatšķiras no citiem, kam pašvaldība jau tāpat ikdienā nodrošina bezmaksas transportu vai citus sociālos pakalpojumus. Daļa dalībnieku arī uzskata – pietiek ar to, kas ir.

"Toreiz mēs braucām tāpēc, ka vajadzēja. Un neviens nedomāja, kas man par to būs. Un arī šodien es domāju, ka daudzi nedomā un arī es personīgi nedomāju, kas man par to būs. Mēs bijām, mēs savu izdarījām. 

Valmieras pašvaldībā atzīst, ja kāds no barikāžu dalībniekiem ir trūcīgs – lai nāk pēc pabalsta kā visi," saka barikāžu dalībnieks no Valmieras Jānis Kalnačs. 

Līdzšinējo attieksmi, kad barikāžu dalībnieki atbalstu nesaņem, ir plānots mainīt Daugavpilī. "Es domāju, ka kolēģi deputāti atbalstīs šāda veida pasākumu, piemēram, vienreizējo pabalstu vai kāda cita atbalsta vai atvieglojuma formā," norāda Daugavpils mērs Igors Prelatovs (Mūsu partija). 

Rīgā, kur līdz šim ar nepilniem 300 eiro gadā atbalstīti tikai bojā gājušo tuvinieki, par pārējo atbalstīšanu tiekot domāts. "Rīgai vajadzētu šajā jautājumā noteikti kaut ko darīt vairāk. (..) Izdiskutējot, kas ir tas, ko mēs varam palīdzēt mūsu barikāžu dalībniekiem un iekļaujot to, iespējams,  nākamajos budžeta grozījumos vai vismaz nākamā gada budžetā. Sasteigtus lēmumus es nevēlos," saka Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (''Par/Progresīvie''). 

Barikāžu biedrībā skaidro, ka tie, kuri vēl nav pieteikušies statusam, var to izdarīt joprojām – saņemt apbalvojumu par dalību barikādēs un uz tā pamata – arī apliecību par statusu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti