4. studija

Kur ļaudis slien 20 m augstas antenas, bet televizorā tik un tā neko neredz?

4. studija

4. studija

Kā, neko nenojaušot, var iedzīvoties 15 000 eiro nodokļu parādos

Bankas juristu kļūdu dēļ māksliniecei 15 000 eiro nodokļu parāds

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Gleznotāja Ineta Freidenfelde pēc darījumiem ar nekustamajiem īpašumiem bankas juristu sniegtās maldinošās informācijas dēļ, pašai to nezinot, ir palikusi valstij parādā krietnu nodokļu parāda summu – 15 000 eiro, turklāt tas atklājies laikā, kad viņai Covid-19 krīzes apstākļos jau mēnešiem ilgi nav vispār nekādu ienākumu. Bet pretimnākšana Covid-19 krīzes dēļ parādā palikušajām fiziskajām personām nav paredzēts, noskaidroja LTV raidījums “4.studija”.

Māksliniece Ineta Freidenfelde 2002.gadā saņēma dāvinājumā zemes gabalu Mārupē, kuru viņa pēc pieciem gadiem ieķīlāja, lai paņemtu kredītu un uzceltu savu māju, kuru vienlaikus arī izmanto kā darbnīcu gleznošanai.

Vēlāk zeme tika pārdota, un, pārdodot zemi, banka apgalvoja, ka kredītprocenti, kuri ir maksāti padsmit gadus, ir attaisnotie izdevumi.

“Nomaksāju starpību – gandrīz 4 000 eiro, dzīvoju laimīgi, domājot, ka es esmu ar valsti norēķinājusies; pagāja pusgads, saņēmu zvanu no nezināma numura – ziniet, jums ir milzīgs nodokļu parāds,” stāstīja māksliniece.

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Borance raidījumam skaidroja, ka īpašums tika ieķīlāts bankā, lai varētu saņemt kredītu citam īpašumam, līdz ar to šie kredīta procenti tika izlietoti, lai iegūtu šo otro īpašums. Kredītprocenti kā attaisnotie izdevumi būtu attiecināmi uz otro īpašumu, kurš nav pārdots.

Par to, ka izveidojies tik liels nodokļu parāds, māksliniece var teikt “paldies” kredītu izsniegušās bankas juristiem, kuri viņu bija maldinājuši, stāstot, ka par māju kredītprocentos maksātā summa uzskatāma par attaisnotiem izdevumiem, kas attiecināmi uz zemes gabala pārdošanas darījumu.

VID par Inetas darījumu uzsācis resorisko pārbaudi, telefoniski viņai stāstīja, ka parāda summu dienests neredzot, jāsniedz precizētā deklarācija.  

“Kad beidzās resoriskā pārbaude, mēs sarakstījām deklarāciju tā, kā VID likās pareizi, un pēkšņi izrādījās, ka ir nenormāli soda procenti, kuri ir rēķināti jau no pirmās dienas  – būtībā jau par pusotru gadu,” stāstīja māksliniece.

Inetas nodokļu parāds valstij šobrīd ir aptuveni 15 000 eiro, bet maksimālais termiņš, līdz kuram likums ļauj pagarināt parāda atmaksu pa daļām, ir trīs gadi, neatkarīgi no tā, vai esi parādā valstij vienu vai simts tūkstošus.

Attiecīgi - ikmēneša parāda maksājums Inetai ir ap 500 eiro, turklāt Ieņēmumu dienests vēlas, lai naudu par pirmajiem sešiem mēnešiem, kas pagājuši kopš grafika sastādīšanas, viņa nomaksātu vienā piegājienā.   

500 eiro ikmēneša nodokļu maksājumam Inetai kā radošas profesijas pārstāvei, kurai nekad nav bijis stabilas mēnešalgas, nav. Turklāt vēl kopš marta, kad tika izsludināta ārkārtējā situācija Covd-19 dēļ, viņai vispār nav nekādu ienākumu.

“Ir Covid-19 krīze, kad nozare, kurā es strādāju, principā ir aiztaisīta ciet. [...] VID mani ignorē, jo es esmu fiziska persona – ja es lūdzu kaut kādus atliktos maksājumus, pārskatīt soda procentus, es saņemu atbildi - likumdošanā nav paredzēts [...] nekāds risinājums fiziskai personai, vai nu tu maksā pēc šī piedāvātā grafika, kas ne manas vainas dēļ nav iespējams, vai arī lieta tiek nodota parādu piedzinējiem. Bez variantiem,”  stāstīja Ineta Freidenfelde.

Tiesībsargs Juris Jansons aprīļa nogalē atbildes vēstulē Ivetai Freidenfeldei atzina, ka atbalsts fiziskajām personām, kurām ir nodokļu parādi, ir likumdošanas jautājums, un līdz šim likumdevējs ir izšķīries nodokļu samaksas atbalstu sniegt uzņēmējiem.

Izmaiņas Covid-19 speciālajā likumā, kas noteiktu lielāku labvēlības statusu attiecībā uz nodokļu parādu nomaksu fiziskām personām, nav plānotas. 

Tomēr Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes direktora vietniece solīja, ka dienests varētu piedāvāt izmaiņas Inetas parāda nomaksas grafikā un pārskatīt ikmēneša maksājumu summu. Līdz ar to viņai līdz Covid-19 krīzes beigām katru mēnesi 500 eiro būtu valstij jāmaksā 200 vai 250 eiro, savukārt šī trīs gadu termiņa beigu daļā summa pieaugtu līdz 700 vai 750 eiro mēnesī.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti