Dienas ziņas

"ABLV Bank" gaida FKTK lēmumus

Dienas ziņas

Latgalē sāk filmēt V. Kairiša filmu

Dzimuši kopā ar Balviem

Balvu 90 gadu jubilejā apzina pilsētas vienaudžus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Balviem šogad 90. gadu jubileja, tāpēc muzeja darbinieki kopā ar vēstures pētniekiem apzinājuši iedzīvotājus, kuri ir Balvu vienaudži.

Balvu novadpētniecības muzejā kopā ar ģimenēm sanākuši vieni no pilsētas vecākajiem iedzīvotājiem: tie, kuri dzimuši tajā pašā laikā, kad Balviem piešķirts pilsētas statuss – 1928. gadā.

Muzeja darbinieki šajos svētkos iedzīvotājus iepazīstināja ne tikai ar pilsētas vēsturi, bet arī ar tās vienaudžu dzīvesstāstiem, kas apkopoti īpašas ekspedīcijas laikā. “Katram cilvēkam mēs veltījām kādas divas stundas, lai apskatītu viņu albumus, lai apskatītu, kāds ir viņu dzīves ceļš, kur dzimuši, un galvenais - uzzināt, ko viņi darīja Balvos. (..) Visi ir darba cilvēki, kas devuši ļoti lielu ieguldījumu mūsu pilsētas attīstībā,” stāsta Balvu kultūras centra mākslinieciskā vadītāja Ilga Opulcāne.

Šogad kopā ar Balvu pilsētu apaļo 90. gadu jubileju svin 17 vienaudži, no kuriem muzejā ieradās vairāk nekā puse. Šeit viņi cits citam stāstīja par saviem dažādajiem dzīves ceļiem, kuri visi lielākā vai mazākā mērā saistīti ar Balviem. Spožākajā atmiņā dāmām un kungiem palikuši tieši darba gadi. “Biju beigusi Daugavpils Pedagoģiskā institūta Bioloģijas un ķīmijas fakultāti, bet tā sagadījās, ka bija vajadzīgs sporta skolotājs. Man tas patika, un lielākā daļa te Balvu jaunatnes caur mani ir gājusi līdz ceturtajai klasei, visi mani pazīst,” stāsta Daila Ļeskova, kura Balvos dzīvo kopš 1932. gada.

“Balvus es atceros tūlīt pēc kara, jo es pēc 1946. gada sāku par šoferi strādāt. Nu, kādi toreiz Balvi bija? Protams, bija arī sagrauti,” norāda Balvu iedzīvotājs kopš 1971. gada Nikolajs Gusarovs.

Lai katra iedzīvotāja atmiņas par piedzīvoto un gūto pieredzi saglabātu arī nākamajām paaudzēm, pasākuma organizatori divu mēnešu laikā apciemoja visus 17 iedzīvotājus un apkopoja viņu stāstīto rakstiski. “Tas bija tā, kā izlasīt vēstures grāmatas, tikai katrai grāmatai bija cits autors, jo tie dzīvesstāsti bija dažādi, lai arī tas laika posms, ko izdzīvojuši cilvēki, ir viens un tas pats,” saka Opulcāne.

Ekspedīcijas laikā gūtā informācija, kā arī dažādi priekšmeti, ko Balvu iedzīvotāji uzdāvināja radošajai komandai, tiks saglabāti muzeja arhīvā. Pēc desmit gadiem – pilsētas simtgadē - šos materiālus iecerēts izvietot izstādē, kas būs veltīta pilsētas vēsturei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti