Balvos uzstādīts pasaulē lielākais vēja zvanu ansamblis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latgales ziemeļu daļa vasaras nogalē kļuvusi interesantāka gan vietējiem iedzīvotājiem, gan tūristiem, jo, noslēdzoties piecu kaimiņpašvaldību kopprojektam, radīta iespēja apskatīt piecus dabas stihijām veltītos vides objektus. Viens no tiem - Balvu muižas parkā uzstādītās, iespējams, Ginesa rekorda vērtas, vēja stabules. 

Balvos – pasaulē lielākais vēja zvanu ansamblis
00:00 / 04:23
Lejuplādēt
Vides instalāciju ''Gaiss'', ko balvēnieši jau paspējuši nosaukt par Stabuļu koku, atrodas Balvu muižas parkā, Balvu ezera krastā. Divgadnieki Rihards un Haralds kopā ar mammu ar interesi klausās skaņās, ko rada vējš, ieskandinot pasaulē lielāko vēja zvanu ansambli.

Metāla konstrukcija, kas atgādina simbolisku koku, sastāv no 350 vēja stabulēm, kuras ieskandina 48 vēja zvani.

“Vakar bija vējš un ļoti skaisti skanēja. Arī pats objekts ir interesants un iederas mūsu parka teritorijā”, balvēniete Marija, kura vai ik dienu iet garām vēja stabuļu instalācijai atzīst, ka mūsu tikšanās reizē vējš neesot pietiekami stiprs. Citkārt stabules skan vēl skaļāk un ritmiskāk.

Vides objekts “Gaiss” Balvu pilsētas parkā tapis piecu Ziemeļlatgales pašvaldību - Viļakas, Balvu, Rugāju, Baltinavas un Kārsavas novadu - izstrādātā kopprojekta „Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!” ietvaros. Katrā no šiem novadiem atrodams viens objekts, kuru tematika ir dabas stihijas - ūdens, gaiss, vējš, uguns un zeme.

“Brīnišķīga ierosme doties ekskursijā pa Ziemeļlatgali un apceļot visus šos dabas objektus, jo tie ir pieturas punkti, un tad tālāk pa vidu jau var savu maršrutu plānot attiecīgi pēc savām interesēm”, stāsta Rugāju novada uzņēmējdarbības un tūrisma attīstības centra vadītāja Mārīte Orniņa, atzīmējot, ka vislielāko vietējo un tūristu interesi pagaidām izsauc Balvu Vēja stabules.

“Vairāk tās izskatās pēc tāda stabuļu koka, izskatās pēc kaut kā unikāla, neredzēta un patiesībā prātam neaptverama, kamēr tu neesi šeit atnācis un to ieraudzījis. Kā teica arhitekts, ir apvienots kopā Ginesa rekorda cienīgs stabuļu skaits, un šie ir visu Latgales novadu ģerbonīši.”

Projektā, veidojot vides objektus piecos Ziemeļlatgales novados, ir strādājuši vairāki arhitekti. Trīs no instalācijām - objektu "Gaiss" Balvu pilsētā, "Ūdens" Viļakas ezera pludmalē un uguns stihijai veltītu vides instalāciju "Uguns", kas uzstādīts Kārsavas novada dabas parkā "Numernes valnis", veidojis mākslinieks Didzis Jaunzems.

“Veidojot šo objektu tieši Balvos, mēs nevēlējāmies objektu radīt kā vienkārši skulptūru, kur cilvēki varētu atnākt paskatīties uz aiziet. Mēs vēlējāmies radīt objektu, kas būtu interaktīvs, kas mijiedarbotos ar dabu, reaģētu uz dabu”, stāsta vides objekta autors, piemetinot, ka šī instalācija ir īpaša.

”Šis objekts Balvos ir skaita ziņā lielākais vēja zvanu ansamblis.

Citur ir sastopamas vēja stabules, kas ir resnākas, varbūt garākas, bet šīs 350 vēja stabules - tas ir unikāls objekts arī pasaules mērogā. Līdz šim man nav bijusi saistība ar Ginesa rekordu grāmatu, bet par to ir vērts noteikti painteresēties.”

Vides objektu ierīkošanas projekta izmaksas ir vairāk nekā 60 000 eiro. Lielāko daļu no tā līdzfinansē Vides aizsardzības fonds. Taču instalāciju tapšanā aktīvi iesaistījušās arī vietējās pašvaldības, gan līdzfinansējot projektu, gan arī sakārtojot teritoriju pie objektiem, jo vides objektu ierīkošana ir dāvana Latvijas un Latgales ļaudīm, sagaidot valsts simtgadi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti